Možno si vziať OČR pri 10-mesačnom dieťati?

vittekovaveva
16. mar 2020

Ahojte, viete mi niekto poradit ci sa da poberat OCR aj ked moje dieta este nechodi do predskolskeho zariadenia? Ma 10mes a zavreli nam robotu kvoli karantene.. zamestnavatel povedal ze s detmi si mame vybavit OCR...

sasa1310
16. mar 2020

a ty si pracovala pri ňom?

vittekovaveva
autor
16. mar 2020

@sasa1310 ano pracovala som.. od februara 2020 som sa vratila do prace v kt som robila pred nastupom na matersku

evittam
16. mar 2020

@vittekovaveva Nie nemas narok na OCR kvoli korona. Zamestnávateľ je sikovny hajzlik. On je povinný ti platiť náhradu mzdy vo výške min.60%. Vid ZP. Je to prekážka v práci zo strany zamestnávateľa. Ty nemôžeš byt na OCR nakoľko dieta je zdravé a nema karantenu a ty nemôžeš byt PN nakolko si zdrava

vittekovaveva
autor
16. mar 2020

@evittam vsade sa uvadza ze teraz maju na narok aj rodicia zdravych deti kt zavreli skolske a predskolske zariadenia.. avsak moje dieta nechodi do predskolskeho zariadenia..

evittam
16. mar 2020

@vittekovaveva Čítaj co som ti napisala.

vittekovaveva
autor
16. mar 2020

@evittam citam ale mne zamestnavatel nie je ochotny platit

veronikaszabova
16. mar 2020

@vittekovaveva ak dieta nenavstevuje skolku, ktoru zatvorili, ako mozes ist na OČR kvoli karantene 🙈🤷‍♀️

evittam
16. mar 2020

@vittekovaveva Tak inšpektorát práce. Proste porušuje zakon. Skus pochopiť ze nemas narok ani na jednu davku-ako som napisala vyssie.
Jedine ze si lekar vymysli diagnózu. Ale kvoli comu?! Zamestnávateľ sa chce zbaviť povinnosti. On ti nema právo nariadit nieco podobné.

evittam
16. mar 2020

@veronikaszabova No pan podnikateľ sa chce zbavit povinnosti a ovecky poslúchajú....

vittekovaveva
autor
16. mar 2020

@evittam chapem lebo aj samotna ziadost o ocr ma kolonku na uvedenie nazvu predskolskeho zariadenia. Co u mna nie je..

evittam
16. mar 2020

@vittekovaveva No proste nenechať sa o.rbavat od zamestnávateľa.

vittekovaveva
autor
16. mar 2020

@evittam uz som pisala manazmentu ze ocr nemam narok takze chcem normalne nahradu mzdy

vittekovaveva
autor
16. mar 2020

@evittam nebola som si ista ako to je kedze mi suverene oznamila ze si mam vybavit ocr pri com vedia ze mam 10mes dieta

evittam
16. mar 2020

@vittekovaveva Suverénne jej napis ze podľa toho a toho paragrafu ZP je povinna ti dať náhradu mzdy a uz vôbec ti nema právo kazat ist na OCR ako zamestnavatel.

dominika7990
16. mar 2020

@evittam prosím ťa platí to aj pri PZ?
Dnes volali manželovi že polovici oddelenia idu dávať čerpať dovolenku 🤔 (podľa mna z toho dôvodu ak by sa prvá polka nakazila aby mali záložňu) Ak ju nechce čerpať (šetril ju keď bude potrebné ) sú povinný oni dávať normálne náhradu mzdy?

evittam
16. mar 2020

@dominika7990 Co je PZ? Pracovná zmluva? Čerpať dovolenku ti moze zamestnavatel nariadiť ale minimalne ti musí dať vedieť 14dni vopred. Cize nemusi suhlasit. Ale ak je prevádzka otvorena tak moze pracovať....

dominika7990
16. mar 2020

@evittam policajný zbor

evittam
16. mar 2020

@dominika7990 No oni maju svoju SP. Ale ZP rovnaky. A nie su zatvoreny kvoli karantene. Takže neviem aku chce náhradu mzdy....

miriam11
16. mar 2020

@vittekovaveva no tak pekne sup za zamestnávateľom, že si iný prípad a zo zákona ti nalezi 60%, žiadne OCR.

jannyr
16. mar 2020

@evittam môžem sa prosím aj ja opýtať čo robiť? Manžel v skúšobnej dobe, koli korone prekážka vo výkone svojej prace, v zmluve platený od hodiny, nie od výkonu, zamestnávateľ ho núti do pnky, keďže na dovolenku nárok nemá. Na OČR tiež nemá nárok ja som na RD(syn 2r). Práca, ktorú teraz nemôže vykonávať si ho ale počká a bude všetko musieť dobehnúť, tak čo mame prosím robiť? Zamestnávateľ ho plaší, že nedostane žiadne peniaze, aj keď je to určite protizákonne jednanie nemôžeme si dovoliť aby prišiel o prácu. Nemôže ísť na OČR s iným rodinným príslušníkom? ( otec a mama obaja vek po 75r)
Ďakujem pekne za odpoved

zzkmetova
16. mar 2020

.

evittam
17. mar 2020

@jannyr Kvôli korone nie. Ak je to prekážka zo strany zamestnávateľa tak platí co som uz napísala-vid ZP. Zamestnávateľ ho nemoze nútiť ist na PN zdravého.

ibrunova
17. mar 2020

@dominika7990 jemu môžu nsriadiť čerpanie dovolenky v tomto prípade, na príkaz prezidenta PZ.. U nás tak isto, to, že si chce šetriť dovolenku, teraz neobstojí.

misa2704
17. mar 2020

@evittam ahoj vidím, že sa rozumieš 🙂 mohla by si mi prosím ťa poradiť či má manžel právo ísť na očr so synom tie dva týždne karantény? Malý chodí do škôlky riadne od septembra má 3,5 roka. Ja som síce doma ale som na neplatenej PN tehotná. Nevládzem už 4 týždeň na neho sama. Tak si včera poslal cez on-line formulár soc.poistovne očr na neho. Vlastne aj im zastavili prácu z dôvodu karanteny na tie 2 týždne a šéf mu volal nech si vybaví očr.

jannyr
17. mar 2020

@evittam ďakujem pekne, myslela som si to

dominika7990
17. mar 2020

@ibrunova vybavila som mu nakoniec ocr. Tak mu radili aj v práci že buď dovolenka alebo ocr nech čerpá.

ibrunova
17. mar 2020

@dominika7990 ano ale on môže mať len 9 dní.

vittekovaveva
autor
17. mar 2020

@evittam no riesila som a nakazala mi nech si vybavim PN.. ze platit plnu mzdu vsetkym je pre nu likvidacne.. co mna absolutne nezaujima ja som jej uz zarobila dost prachov... cize rozmyslam to nahlasit a dat vypoved.. problem je ze mam v zmluve ze ked dam vypoved to 5r od zaciatku prac pomeru tak jej musim vratit peniaze kt vynalozila na moje vzdelavanie doterajsie.. takze teraz neviem ci sa z tohoto zavazku mozem nejak vykrutit

evittam
17. mar 2020

@misa2704 Ano môže. Ale zamestnavatel nie je oprávnený mu kazat OCR ale ma nárok na náhradu mzdy z dôvodu prekážky na strane zamestnávateľa.

evittam
17. mar 2020

@vittekovaveva No nevykrutis. Co si podpisala platí.