Muž na materskej a zároveň pracujúci - ako to riešiť?

wolfie2210
27. jan 2020

Ahojte.. vedeli by ste mi niekto prosím poradiť? Máte skúsenosť? Muž by chcel ísť na materskú. Pracuje na TPP (trvalý home office). Ja by som si so starším synom dala starostlivosť o dieťa do 6 rokov aby som zostala doma. Je možné, že by muž naďalej pracoval popri tej materskej na pôvodnú zmluvu (keďže je to home office)? Alebo je potrebné vytvoriť druhú pracovnú zmluvu, ktorá by musela byť na inú pracovnú pozíciu? Táto nová prac. zmluva môže byť na polovičný úväzok alebo na dohodu?
Ďakujem.

fokuska
27. jan 2020

@wolfie2210 To, ze zmluva je na home office je pre matersku uplne bezpredmetne. Tu ide o to, ze materske bude cerpat z nemocenskeho poistenia. A nemocenske poistenie ma z danej zmluvy. Pokial cerpa matersku, tak nemoze zaroven na tu istu zmluvu nadalej pracovat. Neda sa aj aj, je to vylucene.

Takze z povodnej zmluvy pojde na matersku. Je potom mozne uzatvorit inu zmluvu na inu pracovnu poziciu a inu napln prace. Teoreticky...
Ale precitaj si tu stovky diskusii, alebo hlavne jednu, kde su neviem ci uz nie tisicky prispevkov o tom, ze to socialna poistovna velmi kontroluje a "robi problemy", teda taketo "spekulacie" nauznava a matersku neprizna.

zdencaaaa
27. jan 2020

Moj muz bol pred dvoma rokmi na MD. V povodnej zmluve mu zmenili inu poziciu, to stacilo. No, len vtedy socialka nerobila problem ale co teraz citam a pocujem tak si davaju pozor

kikus985
27. jan 2020

Aj tak musí mať novú pracovnú zmluvu s inou pracovnou pozíciou. A je jedno aký to bude pracovný pomer

zuzka1117
27. jan 2020

Musí mať novú zmluvu, môj manžel bol takto s dvoma deťmi, sociálka nerobila žiadne problémy,úplne v pohode to schválili. Ešte mu povedala pracovníčka že dobre že má na zmluve aj prácu z domu, že je to v poriadku. Takže to haló že to kontrolujú a zamietaju nie je úplne pravda

namornicka
27. jan 2020

Neviem ci schvalia v ramci jednej rodiny predlzeny rodicak matke a matersku muzovi. To nedava logiku, to su spekulacie. A dost prvoplanove. Teda ak som to spravne pochopila, ze obaja chcete poberat davky, kazdy na jedno dieta.

zuzka1117
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kotulicek
27. jan 2020

@wolfie2210 môj moz je na materskej z prvej zmluvy čerpá materskú a má druhú dohodu, preradení na inú pracovnú pozíciu a práca na 2hodiny denne. Nemôže to ísť z tej iste zmluvy aby bolo iné sociálne poistenie ... No a keď žiadal o materské musel mať aj napísané čestné prehlásenie kto sa bude starať o malého keď on bude v práci (ja som to byť nemohla) dali sme na svokru ona je na dôchodku.ak nemáte nikoho kto by bol (akože) pri dieťati keď bude v práci tak práca na čierno inak vám to neschvália ...

zuzka1117
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kotulicek
27. jan 2020

@wolfie2210 ak je to práca z domu (nevšimla som si ) tam žiadne čestné prehlásenie netreba šak bude doma tak či tak ... Inak ja som tiež starostlivosť do 6rokov

namornicka
27. jan 2020

@zuzka1117 ano ale ked je doma na rodicaku (hoc aj predlzenom) tak naco by bol muz na materskej? Ved sa ma kto starat o dieta. To system dovoli?

kotulicek
27. jan 2020

@zuzka1117 tak mi to povedali že ja nie .... Ale tá pani čo to robila na úrade bola hrozne neochota stále len hucala tak asi aj ona dačo vymýšľala.... Asi si myslela že to ide z jej kapsi

zuzka1117
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
fokuska
27. jan 2020

@namornicka Pretoze maju dve deti. Na jedno moze byt matka prihlasena na ZP a na druhe moze brat otec matersku. Zakon to umoznuje.

zuzka1117
27. jan 2020

@namornicka aj muž má právo čerpať materskú dovolenku takže dovolí prečo nie? Ale žena vtedy nepoberá rodičovský, ten si musi pozastaviť

kotulicek
27. jan 2020

@zuzka1117 joj keby takých zmienok bolo viac 👍😂

wolfie2210
autor
27. jan 2020

@namornicka nie, nechcem poberať aj ja .. len manžel predsa, ja nie, takže si pochopila zle 🙂

wolfie2210
autor
27. jan 2020

Ďakujem každej za odpoveď ! 🙂 🙂

wolfie2210
autor
27. jan 2020

@zuzka1117 a kedy to bolo prosím ťa? a tvoj muž mal zmluvu na plný úväzok, skrátený alebo na dohodu?

zuzka1117
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tribaby
27. jan 2020

@zuzka1117 pozerám, že každý úrad inak. Mne to tento mesiac nechceli chváliť, že podmienkou priznania materského je aj absencia príjmu, takže sa im nepozdávala výška platu, aj keď práca z domu dve hodiny denne a iná pozícia...

tribaby
27. jan 2020

schváliť...

zuzka1117
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tribaby
27. jan 2020

@zuzka1117 píšete, že váš muž si dvihol plat, že bol na tom finančne rovnako... aj ja som to tak chcela, ale akceptovali len oveľa nižší plat... ešteže sme to zvalili na chybu v zmluve a zmenili

kikus985
27. jan 2020

@wolfie2210 keď robí z domu, myslím si že nebudú robiť žiadne problémy a hneď schvália. 🙂 Môj mal na zmluve len 50% prac. času home office a schválili hneď 🙂

zuzka1117
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evittam
9. feb 2020

@zuzka1117 Ale je to pravda. Pisu tu ženy reálne skúsenosti. Ziadne "halo" ako píšeš.

evittam
9. feb 2020

@zuzka1117 Ale nie na to isté dieta. Ak majú len jedno dieta do 6rokov, s ktorým bude otec na MD tak matka si musi platiť ZP.

evittam
9. feb 2020

@fokuska Ale to dieťa na ktoré je prihlásena matka nesmie chodit do škôlky na viac nez 4h.😉

zuzka1117
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evittam
9. feb 2020

@zuzka1117 Ano co píšeš bolo mozne do 29.12.2018-mat jedno dieta a jeden rodic na MD a druhý ako osoba starajuca sa o dieťa do 6rokov. Ja píšem aktuálne informácie a znenie zakona.
Vyjadrila som sa k tvojmu tvrdeniu, ze to nie je pravda a nerobia problémy. Proste to, ze vám nerobili neznamena nic. A ano pred 2rokmi nerobili. Staci si prečítať skúsenosti v diskusii
"Otec na materskej-zamietnute pripady".