Muž v práci a aj na materskej

bally
19. aug 2017

Zdravím žienky, idem si k vám po radu. Som toho času na rodičovskej dovolenke a muž pracuje na TPP. Stále zo všetkých strán počúvam, prečo si nevybavíme materskú pre tatina, no mne to nejako hlava neberie, ako sa to dá. Vraj je možné, aby som zostala doma s deťmi, s tým, že si budem musieť pozastaviť poberanie rodičovského príspevku. Tu mi potom vyvstáva otázka, čo budem akože ja. Budem na rodičovskej dovolenke len bez príspevku alebo si budem musieť u zamestnávateľa vybaviť na ten čas neplatené voľno a platiť si za seba odvody? Mohla by som potom po prípadnom neplatenom voľne opäť nastúpiť na platenú rodičovskú? No a teraz ako je to s chlapom - on bude poberať materskú, ale naďalej bude chodiť do práce. To mi príde strašne divné. Najmä keď som riešila počas materskej, že by som chcela robiť na dohodu a nedalo sa to, inak by som prišla o materskú. No ale späť k chlapovi. Dočítala som sa, že to platí pre iný pracovný kontrakt ako živnosť, dohodu, ... Chápem to teda správne, že pokiaľ pracuje na pracovnú zmluvu na TPP, tak nemôže túto zmluvu ukončiť a ísť na materskú a následne uzavrieť zmluvu novú opäť na TPP? Musel by ísť na živnosť? Ako to, prosím, je? Máte niektorá s tým skúsenosť? Už v tom chcem mať raz a navždy jasno. Ďakujem.

mijo53
21. aug 2017

@zalka ty máš v hlave toho tak strašne veľa, tie zákony sociálne sú veľmi komplikované, obdivujem Ťa

bally
autor
21. aug 2017

@fokuska mozem mat este jednu otazku, prosim? Pisala si, ze po vycerpani MD sa muz vrati na povodnu zmluvu. Ten moj mi vsak tvrdi, ze to nebude mozne. BUde teda moct pracovat nadalej na tu novu zmluvu z tym, ze po ukonceni MD by sa ta povodna, z ktorej na MD siel, zrusila? Dakujem este raz za pomoc.

fokuska
21. aug 2017

@bally Myslim, ze ano - po ukonceni MD zmluvu ukoncia a pokracovat bude na novej.

zalka
22. aug 2017

@bally áno je to možné, ale ak mu ukončia zmluvu po skončení MD tú starú tak netreba zabúdať na to, že mu vzniká nárok na dovolenku, a z novej zmluvy mu detto vzniká nárok na dovolenku

majusqa77
22. aug 2017

@bally ja by som trvala na vrateni sa na povodnu zmluvu, najma ak ma odpracovanych viac rokov...

bally
autor
22. aug 2017

@zalka
@majusqa77 vdaka, baby, za info. No ako mi povedal moj muz, od 1.9. bude prechadzat na novu zmluvu, takze ak tak by sme to chceli s tou MD spachat teraz. No on sa uz nebude moct potom vratit na tu povodnu zmluvu, pretoze jeho povodna pozicia zanikne. To by podla mna znamenalo, ze uz ani narok na dovolenku mu nevznikne, ci sa mylim? Vobec sa v tychto veciach nevyznam, preto tak vyzvedam :D

majusqa77
22. aug 2017

@bally a isto bude prechadzat na novu zmluvu? nebude len prechadzat na inu poziciu? lebo to musi byt uzavrety uplne novy pracovny pomer

zalka
22. aug 2017

@bally no ak mu zanikne počas MD tak nárok na dovolenku nevznikne kedže na tú PZ už nebude zamestnancom ...

bally
autor
22. aug 2017

@majusqa77 praveze bude prechadzat na novu poziciu s novou pracovnou naplnou. Preto ak by zamestnavatel na to pristupil, tak by sme to skusili riesit aj novou pracovnou zmluvou, aby sme mohli vyuzit aj MD.

bally
autor
22. aug 2017

@zalka a moze zaniknut aj pocas MD? Bude to znamenat, ze moze normalne dokoncit poberanie materskej?

zalka
22. aug 2017

@bally áno môže

katarinka1986
22. aug 2017

@zalka mozem sa spytat aj Ja nieco? Presne toto riesime aj my- skoncila mi MD tento mesiac (3.8.) manzel chce ist na MD( od 1.9.) ale od 1.8. Ma novu zmluvu ze bude na tej is tej pozicii ale na zivnost. Urobili sme blbost ked uz nieje zamestnanec? Vyjde mu materska z predchadzajucej zmluvy? Pracuje tam Viac ako 7 rokov. A este nieco- neplatene volno mam ziadat najskor pisomne? Ekonomka , mi spomenula v telefonicky ze ona este taku situaciu neriesila...chcela by som ale zostat doma- mame dvojicky a kojime sa

majusqa77
22. aug 2017

@katarinka1986 este raz. PP mu skoncil k 31.7. a od 1.8. je na zivnost?
ty neriesis ziadne neplatene volno, v praci si poziadaj o klasicku RD

evittam
22. aug 2017

@katarinka1986 Presne ako pise
@majusqa77 . Ty nastupis na RD a pozastavis len vyplacanie RP. Voči zamestnávateľovi si stale na RD.

katarinka1986
22. aug 2017

@majusqa77 ano presne 31.7. Skoncil ako klasicky zamestnanec a zacal tam pracovat od 1.8. Na zivnost- Teda nova zmluva. Ja som si RD na tento mesiac nahlasila- Hned mi Dali papier ak chcem prerusit..uz som Im povedala ze Manzel ide na MD - keby nejdem na RD myslis ze oni si to nemaju ako zistit? Kamoska mi poradila to neplatene volno hlasit😄 ona mala dohodu so zamestnavatelom...

draik
22. aug 2017

@katarinka1986
Ak je začínajúci živnostník, tak neplatí odvody do Sociálnej poisťovne, tým pádom nemá aktívne nemocenské poistenie a už ani nie je v ochrannej lehote na poberanie dávok. Teda nárok na materské, PN a spol nemá. Ak teda je SZČO od 1.8 a vlani ním ani nebol.

evittam
22. aug 2017

@katarinka1986 Ziadne neplatene voľno. Plati co sme napisali. Si na RD-bodka.
Manžel nemá narok na MD zo zamestnania-mal by ak by na nu nastúpil do 7dni od skončenia PP.

majusqa77
22. aug 2017

@katarinka1986 tak ako pise draik, ste to uponahlali. teraz uz narok na materske z prac.pomeru nevznikne

katarinka1986
22. aug 2017

@draik
@evittam
@majusqa77 to ste ma nepotesili , s tou MD sme ratali 😢 v socialnej poistovni mi to nepovedali-tento mesiac mam totiz este zvysnu dovolenku,takze som si myslela ze to nemusim riesit- keby presiel znova na TPP bola by to blbost? Deti maju 9m takze do 3r stihame .zivnost ma od januara ale na webshop- chcel to povodne zrusit

zalka
22. aug 2017

@katarinka1986 ako píšu, mng. by mal nárok na MD ak by požiadal do 7.8. čo je už neskoro, môže sa však prihlásiť na dobrovolné poistenie z minima a ísť na MD z toho poistenia,
alebo môže sa na pár dní zamestnať, z novej práce na TPP ( nie na živnosť tam nemá poistenie ) ísť na MD a dostane MD vyrátanú z predošlého zamestnania, pozor zamestnanie musí byť u iného zamestnávateľa .. a a nový PP na TPP môže po nástupe na MD ukončiť. a pracovať dalej na živnosť ktorú má otvorenú.

katarinka1986
22. aug 2017

@zalka ked si zaplati dobrovolne poistenie z minima tak musi platit 270 dni a potom ziadat o MD? Zmluvu so zivnostou ma ako keby cez inu spolocnost..ale zamestnat sa na par dni je nerealne lebo v praci je stale a na nadcasoch

zalka
22. aug 2017

@katarinka1986 nie dobrovolné stačí den dva ... a potom ísť na MD .. a po MD ukončiť dobrovolné poistenie

katarinka1986
22. aug 2017

@zalka este raz- takze zaplati tento mesiac dobrovolne poistenie a potom ziadat o MD?

zalka
22. aug 2017

@katarinka1986 ak sa prihlási zajtra na dobrovolné .. tak v stredu môže ísť na MD

katarinka1986
22. aug 2017

@zalka kde prosim najdem kolko sa to plati?

zalka
22. aug 2017

@katarinka1986 35,15% z VZ mesačne a vyšší VZ ako 441,50e sa neoplatí dať http://www.socpoist.sk/dobrovolne-poisteny/55168s

katarinka1986
22. aug 2017

@zalka oki takze musime tam ist osobne ano? Je tam vypocet 175,50€ to je Ono?

zalka
22. aug 2017

@katarinka1986 441,5 x 35,15% = 155,18e mesačne

zalka
22. aug 2017

@katarinka1986 a počas MD sa odvody neplatia na DNP

katarinka1986
22. aug 2017

@zalka Dakujem!!!😊 Vo stvrtok ma manzel poldna volno pojde to vybavit!