Muž v práci a aj na materskej
Zdravím žienky, idem si k vám po radu. Som toho času na rodičovskej dovolenke a muž pracuje na TPP. Stále zo všetkých strán počúvam, prečo si nevybavíme materskú pre tatina, no mne to nejako hlava neberie, ako sa to dá. Vraj je možné, aby som zostala doma s deťmi, s tým, že si budem musieť pozastaviť poberanie rodičovského príspevku. Tu mi potom vyvstáva otázka, čo budem akože ja. Budem na rodičovskej dovolenke len bez príspevku alebo si budem musieť u zamestnávateľa vybaviť na ten čas neplatené voľno a platiť si za seba odvody? Mohla by som potom po prípadnom neplatenom voľne opäť nastúpiť na platenú rodičovskú? No a teraz ako je to s chlapom - on bude poberať materskú, ale naďalej bude chodiť do práce. To mi príde strašne divné. Najmä keď som riešila počas materskej, že by som chcela robiť na dohodu a nedalo sa to, inak by som prišla o materskú. No ale späť k chlapovi. Dočítala som sa, že to platí pre iný pracovný kontrakt ako živnosť, dohodu, ... Chápem to teda správne, že pokiaľ pracuje na pracovnú zmluvu na TPP, tak nemôže túto zmluvu ukončiť a ísť na materskú a následne uzavrieť zmluvu novú opäť na TPP? Musel by ísť na živnosť? Ako to, prosím, je? Máte niektorá s tým skúsenosť? Už v tom chcem mať raz a navždy jasno. Ďakujem.
Stručné zhrnutie
- Otec môže poberat materské (MD) z pracovného pomeru na TPP, pričom matka musí pozastaviť vyplácanie rodičovského príspevku (RP) a na zdravotnú poisťovňu sa prihlási ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov.
- Zamestnávateľ môže s otcom uzavrieť novú pracovnú zmluvu s iným popisom práce počas trvania MD; niektoré HR oddelenia také riešenia odmietajú.
- SZČO má nárok na materské len ak má platené nemocenské/odvody, výpočet materského závisí od vymeriavacieho základu z predošlého roka a dobrovoľné nemocenské poistenie sa dá riešiť vrátane konkrétnych čísel (minimálny VZ 441,50 €; 35,15 % = 155,18 € mesačne).
Najčastejšie otázky
Q: Ako môže otec poberat materské, ak je zamestnaný na TPP?
A: Otec žiada o MD z aktuálneho pracovného pomeru na TPP a počas poberania MD obyčajne nepracuje a nedostáva plat; zamestnávateľ mu môže ponúknuť novú zmluvu s iným popisom práce, ak s tým súhlasí.
Q: Môže mať osoba viac pracovných zmlúv na TPP súčasne?
A: Áno, podľa diskusie je možné mať na TPP viac pracovných zmlúv; praktická realizácia závisí od dohody so zamestnávateľom.
Q: Čo musí urobiť matka, aby pozastavila rodičovský príspevok a zostala doma?
A: Matka pozastaví vyplácanie RP a pri ZP sa prihlási ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov; voči zamestnávateľovi zostáva na rodičovskej dovolenke (RD).
Q: Ak je manžel SZČO, ako sa vypočítava jeho materské a môže si zvýšiť odvody na vyššiu materskú?
A: Materské pre SZČO sa vypočítava z vymeriavacieho základu podľa príjmov v predchádzajúcom roku; dobrovoľné zvýšenie odvodov nie je okamžite jednoduché a prakticky závisí od obdobia a výšky VZ (výklad v diskusii hovorí o časovej sérii zmien od 1.7. a potrebe ročného priemeru).
Q: Čo ak SZČO začala len nedávno — má nárok na materské z pracovného pomeru?
A: Ak je osoba SZČO bez aktívneho nemocenského poistenia od začiatku živnosti, nárok na materské, PN a pod. nemusí vzniknúť; nárok z predošlého PP vznikne len ak na MD nastúpi do 7 dní od skončenia PP.
Q: Ako funguje dobrovoľné nemocenské poistenie pre nárok na materské?
A: Diskusia uvádza, že sa dá prihlásiť na dobrovoľné poistenie a po pár dňoch (príspevky hovoria o 2 dňoch / „za dva dni“) už ísť na MD; v príklade bol uvedený výpočet 35,15 % z VZ 441,50 € = 155,18 € mesačne.
Q: Čo znamená, ak počas MD zanikne pôvodný pracovný pomer?
A: Ak počas MD zanikne pôvodný pracovný pomer, nárok na dovolenku z tohto pomeru nevznikne; zároveň môže pokračovať pracovný vzťah na novej zmluve, ak je uzavretá.
Q: Môže otec, ktorý prejde na SZČO, potom poberat materské?
A: Otec prechádzajúci na SZČO musí mať platené odvody (resp. byť v ochrannom období) aby mal nárok na MD; ak chce MD z PP, musí na ňu nastúpiť do 7 dní od skončenia PP.
Závery z diskusie
Zhoda
- Ak jeden z rodičov poberá materské, druhý rodič musí pozastaviť vyplácanie rodičovského príspevku; zdravotné poistenie druhej osoby sa rieši prihlásením ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov.
- Nárok SZČO na materské závisí od platenia odvodov a vymeriavacieho základu z predchádzajúceho obdobia.
Sporné názory
- Variant A: Otec môže počas MD uzavrieť s rovnakým zamestnávateľom novú TPP zmluvu s odlišným popisom práce a neskôr sa vráti na pôvodnú zmluvu.
- Variant B: Niektoré firmy/HR také „obchádzanie“ odmietajú a novú zmluvu neuzavrú, prípadne pôvodná pozícia zanikne a návrat nie je možný.
Otvorené otázky
- Presné administratívne kroky a lehoty pri prihlásení na dobrovoľné nemocenské poistenie a okamžitom nároku na MD nie sú jednotne potvrdené (diskutované boli 2 dni vs. iné lehoty).
- Detailné dôsledky pre dôchodkové prihlásenie („kto je prihlásený na SP do dôchodkového“) a ich vplyv na dávky ostávajú nerozriešené.
Spomenuté značky a firmy
Sociálna poisťovňa, Úrad práce, ZP, socpoist.sk
Spomenuté produkty a metódy
materská (MD), rodičovský príspevok (RP), rodičovská dovolenka (RD), TPP (trvalý pracovný pomer), nová pracovná zmluva s iným popisom práce, SZČO, živnosť, dohoda, dobrovoľné nemocenské poistenie, vymeriavací základ (VZ), 35,15%, minimálny VZ 441,50 €, mesačný odvod 155,18 €, nástup na MD do 7 dní od skončenia PP, neplatené voľno, nezamestnanecký príspevok, prihlásenie na ZP ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov
Miesta a osoby
žiadne
@fokuska mozem mat este jednu otazku, prosim? Pisala si, ze po vycerpani MD sa muz vrati na povodnu zmluvu. Ten moj mi vsak tvrdi, ze to nebude mozne. BUde teda moct pracovat nadalej na tu novu zmluvu z tym, ze po ukonceni MD by sa ta povodna, z ktorej na MD siel, zrusila? Dakujem este raz za pomoc.
@zalka
@majusqa77 vdaka, baby, za info. No ako mi povedal moj muz, od 1.9. bude prechadzat na novu zmluvu, takze ak tak by sme to chceli s tou MD spachat teraz. No on sa uz nebude moct potom vratit na tu povodnu zmluvu, pretoze jeho povodna pozicia zanikne. To by podla mna znamenalo, ze uz ani narok na dovolenku mu nevznikne, ci sa mylim? Vobec sa v tychto veciach nevyznam, preto tak vyzvedam :D
@zalka mozem sa spytat aj Ja nieco? Presne toto riesime aj my- skoncila mi MD tento mesiac (3.8.) manzel chce ist na MD( od 1.9.) ale od 1.8. Ma novu zmluvu ze bude na tej is tej pozicii ale na zivnost. Urobili sme blbost ked uz nieje zamestnanec? Vyjde mu materska z predchadzajucej zmluvy? Pracuje tam Viac ako 7 rokov. A este nieco- neplatene volno mam ziadat najskor pisomne? Ekonomka , mi spomenula v telefonicky ze ona este taku situaciu neriesila...chcela by som ale zostat doma- mame dvojicky a kojime sa
@katarinka1986 este raz. PP mu skoncil k 31.7. a od 1.8. je na zivnost?
ty neriesis ziadne neplatene volno, v praci si poziadaj o klasicku RD
@katarinka1986 Presne ako pise
@majusqa77 . Ty nastupis na RD a pozastavis len vyplacanie RP. Voči zamestnávateľovi si stale na RD.
@majusqa77 ano presne 31.7. Skoncil ako klasicky zamestnanec a zacal tam pracovat od 1.8. Na zivnost- Teda nova zmluva. Ja som si RD na tento mesiac nahlasila- Hned mi Dali papier ak chcem prerusit..uz som Im povedala ze Manzel ide na MD - keby nejdem na RD myslis ze oni si to nemaju ako zistit? Kamoska mi poradila to neplatene volno hlasit😄 ona mala dohodu so zamestnavatelom...
@katarinka1986
Ak je začínajúci živnostník, tak neplatí odvody do Sociálnej poisťovne, tým pádom nemá aktívne nemocenské poistenie a už ani nie je v ochrannej lehote na poberanie dávok. Teda nárok na materské, PN a spol nemá. Ak teda je SZČO od 1.8 a vlani ním ani nebol.
@katarinka1986 Ziadne neplatene voľno. Plati co sme napisali. Si na RD-bodka.
Manžel nemá narok na MD zo zamestnania-mal by ak by na nu nastúpil do 7dni od skončenia PP.
@katarinka1986 tak ako pise draik, ste to uponahlali. teraz uz narok na materske z prac.pomeru nevznikne
@draik
@evittam
@majusqa77 to ste ma nepotesili , s tou MD sme ratali 😢 v socialnej poistovni mi to nepovedali-tento mesiac mam totiz este zvysnu dovolenku,takze som si myslela ze to nemusim riesit- keby presiel znova na TPP bola by to blbost? Deti maju 9m takze do 3r stihame .zivnost ma od januara ale na webshop- chcel to povodne zrusit
@katarinka1986 ako píšu, mng. by mal nárok na MD ak by požiadal do 7.8. čo je už neskoro, môže sa však prihlásiť na dobrovolné poistenie z minima a ísť na MD z toho poistenia,
alebo môže sa na pár dní zamestnať, z novej práce na TPP ( nie na živnosť tam nemá poistenie ) ísť na MD a dostane MD vyrátanú z predošlého zamestnania, pozor zamestnanie musí byť u iného zamestnávateľa .. a a nový PP na TPP môže po nástupe na MD ukončiť. a pracovať dalej na živnosť ktorú má otvorenú.
@zalka ked si zaplati dobrovolne poistenie z minima tak musi platit 270 dni a potom ziadat o MD? Zmluvu so zivnostou ma ako keby cez inu spolocnost..ale zamestnat sa na par dni je nerealne lebo v praci je stale a na nadcasoch
@katarinka1986 nie dobrovolné stačí den dva ... a potom ísť na MD .. a po MD ukončiť dobrovolné poistenie
@zalka este raz- takze zaplati tento mesiac dobrovolne poistenie a potom ziadat o MD?
@katarinka1986 35,15% z VZ mesačne a vyšší VZ ako 441,50e sa neoplatí dať http://www.socpoist.sk/dobrovolne-poisteny/55168s
@zalka oki takze musime tam ist osobne ano? Je tam vypocet 175,50€ to je Ono?

@zalka ty máš v hlave toho tak strašne veľa, tie zákony sociálne sú veľmi komplikované, obdivujem Ťa