Muž v práci a aj na materskej

bally
19. aug 2017

Zdravím žienky, idem si k vám po radu. Som toho času na rodičovskej dovolenke a muž pracuje na TPP. Stále zo všetkých strán počúvam, prečo si nevybavíme materskú pre tatina, no mne to nejako hlava neberie, ako sa to dá. Vraj je možné, aby som zostala doma s deťmi, s tým, že si budem musieť pozastaviť poberanie rodičovského príspevku. Tu mi potom vyvstáva otázka, čo budem akože ja. Budem na rodičovskej dovolenke len bez príspevku alebo si budem musieť u zamestnávateľa vybaviť na ten čas neplatené voľno a platiť si za seba odvody? Mohla by som potom po prípadnom neplatenom voľne opäť nastúpiť na platenú rodičovskú? No a teraz ako je to s chlapom - on bude poberať materskú, ale naďalej bude chodiť do práce. To mi príde strašne divné. Najmä keď som riešila počas materskej, že by som chcela robiť na dohodu a nedalo sa to, inak by som prišla o materskú. No ale späť k chlapovi. Dočítala som sa, že to platí pre iný pracovný kontrakt ako živnosť, dohodu, ... Chápem to teda správne, že pokiaľ pracuje na pracovnú zmluvu na TPP, tak nemôže túto zmluvu ukončiť a ísť na materskú a následne uzavrieť zmluvu novú opäť na TPP? Musel by ísť na živnosť? Ako to, prosím, je? Máte niektorá s tým skúsenosť? Už v tom chcem mať raz a navždy jasno. Ďakujem.

cevricek82
2. nov 2017

Ak som dobre pochopila prispevku.Pojdem na matersku ,po polroku pojde muz,na matesku ked ma živnost ,nemusim zrušit rodičovsky,možem pokračovat ale nedostanem od socialky prispevok a budem doma.

dorkatomas
2. nov 2017

Ahojte, vyzera to tak, ze pekne danej problematike rozumiete.My s muzom by sme chceli tiez vyuzit tuto moznost, ale chcem sa spytat(ak niekto budete vediet odppvedat), co sa stane za predpokladu, ze ja zostanem na RD,zrusim si rodicovsky prispevok, manzel nastupi na matersku, ja mam u zamestnavatela zmluvu na dobu neurcitu...po skonceni manzelovej materskej ale planujeme dalsie dieta, vznikne mi narok na dalsiu matersku a ak ano, z coho sa tato materska vypocita???(bola by som totiz evidovana ako oaoba starajica sa o dieta do 6r, tak sa bojim, ci splbim podmienky na retazovy porod, a budem mat aj dalsiu matersku). Ak mate niekto s takymto problemom skusenost a vedei by ste nam poradit, budem velmi povdacna🙂