Nárok a nástup materskú

sabiinaa
14. aug 2017

dobry den, chcela by som sa spytat, od 17.5. 2017 som nezamestnana, kedze dva roky a nieco som pracovala na dobu urcitu a ked zistili ze som tehotna mi nepredlzili zmluvu od 18.5. som na urade prace poberam davku v nezamestnanosti od dnes cize 14.8. mam od gynekologa na papiery nastup na MD, a ked som bola zanest kopiu ziadosti na materskej na urad a hlasit sa( kedze original ziadosti som musela poslat do CR aby mi potvrdili ze som pracovala v nemenovanej firme) povedali mi len, ze ked sa dieta narodi mam prist, chcela som sa spytat ci mam narok na matersku??? a ci teraz mam jit s originalem ziadosti potvrdenim zamestnavatelom na socialnu poistovnu?? a ci som este na urade alebo nie a ako to bude s davkov v nezamestnanosti sa mi asi stopne?? dakujem za info

adika51
15. aug 2017

Na materskú dovolenku máte nárok v prípade, že ste bola nemocensky poistená najmenej 270 dní za posledné dva roky. Poistenie za vás odvádzal zamestnávateľ. Takže nárok na materskú máte. Keď vám prídu papiere, tak ísť na sociálku. A z uradu prace by ste tým pádom mala byť vyradená, takže dávka sa vam stopne to je jasné. Po narodeni idete na urad s papiermi, ktoré vam daju na matrike, vybaviť si prispevok pri narodení dieťaťa a pridavok na dieťa. Ale to az najskor po 28 dnoch dozitia dieťaťa. Ale to už instrukcie budu v tých papieroch.

sabiinaa
autor
15. aug 2017

@adika51 dakujem pekne 😊