Nárok na dovolenku za obdobie rodičovskej

maricca
5. jan 2013

Ahojte dievcata, zaujimalo by ma ci vam zamestnavatel umoznil cerpat riadnu dovolenku aj za obdobie materskej dovolenky. Vedela by mi niektora poradit- nastupila som na matersku dovolenku 8.2.2010, potom som plynule presla na rodicovsku , ktora mi bude koncit 2.3. 2012(maly bude mat 3 roky), myslite, ze mam narok aj na nejaku dovolenku este za rok 2010, alebo je to len na dobrej voli mojho zamestnavatela? Treba o to poziadat este pred ukoncenim rodicovskej? Ake su prosim vase osobne skusenosti, a na koho by som sa mala obratit pri vypocitani presneho poctu dni takejto dovolenky, obavam sa totiz, ze moj zamestnavatel mi nebude chciet uznat nic. Dakujem pekne za odpovede.

zebra41
5. jan 2013

Dni ti vypocitaju na personalnom. ja som nastupila na matersku 13.1.2011, na rodicovsku o 7 mesiacov - cerpala som dovolenku medzi rodicovskou a materskou. a do prace som nastupila 1.5.2012 a za rok 2012 som cerpala celych 20 dni. Nic mi nekratili...ale zakony moc neovladam -ale pocty dni dovolenky nie su zavisle na dobrej vole zamestnavatela - urcite to upravuje nejaky zakon. hadam ti to niekto potvrdi ako to byt. len pisem ako som to mala ja 🙂

bamato
5. jan 2013

@maricca ahoj, dovolenka sa za obdobie na materskej nekrati, takze za dobu co si bola na materskej ti vznika zo zakona narok na dovolenku (ak si do nastupu na matersku necerpala dovolenku) - alikvotna cast z rocneho naroku 20 dni. za obdobie cerpania rodicovskej dovolenky ti narok na dovolenku nevznika.

livila
5. jan 2013

Ja riesim nieco podobne. Dostala som dohodu o ukonceni pracovneho pomeru podla par. 60 a akurat som volala s ekonomkou a ona o takej dovolenke nic nevie. Ta co mi zostala ked som este pracovala tu mi preplatili. Tak teraz neviem ci ked sme na materskej - rodicovskej 3 roky ci ozaj mame zo zakona narok na nejaku dovolenku... ozaj je to v zakone?

jena17
5. jan 2013

dovolenka za materskú sa ti nekráti a pri rodičovskej za prvých sto dní sa nekráti, ostatná sa kráti.

evita68
5. jan 2013

@maricca za rok 2010 máš nárok na celoročný výmer dovolenky, nekráti sa ti nič.. za rok 2011 nárok na dovolenku nevznikol

maricca
autor
5. jan 2013

Dakujem -@evita68, a nie je problem, ze som si nepoziadala o tu dovolenku este v roku 2010, nie je na to uz neskoro, teraz ked mi bude koncit rodicovska - marec 2013? Ked si o to nepoziadam sama, prepadne mi to? Mam zahranicneho zamestnavatela, ktory dodrziava len to co musi-temer kazdy rok sa u nas meni vedenie, napr. ani 7 dni pecka nam nepreplacali automaticky, az po nasich sustavnych staznostiach, ja im musim povedat presne paragrafy, lebo uz sa cudovali, ze ako moze trvat rodicovska az 3 roky a oni mi stale musia drzat miesto. Premyslam, ci sa mi vobec oplati pytat si tu dovolenku, lebo uz to, ze som si dovolila zostat doma 3 roky je v moj neprospech.

evita68
5. jan 2013

@maricca nie, dovolenka ti neprepadá, môžeš si ju vyčerpať hneď po ukončení rodičovskej dovolenky, najneskôr do konca tohto roka.. ak teda tvoj prac. pomer bude pokračovať aj po RD