Nárok na materskú

simizourek
24. apr 2022

Dobrý deň, chcela by som spýtať som tehotná otehotnela som počas pracovného pomeru . No od mája mi už zmluvu nepredlzia. Pracoval som od 18 .11.2022. Okrem toho poberám aj čiastočný invalidný dôchodok 187€. Chcem sa spýtať či mám nárok na materskú alebo ako to urobiť aby som mala nárok? Ide o moje prvé dieťa. Som po detskej mozgovej obrne a raztep chrbtice. Vopred ďakujem za odpoveď

vso10
24. apr 2022

Čiže budeš mať TPP od 18.11.2021 do 30.4.2022 a predtým si vôbec nepracovala? To je 164 dní. takže budeš potrebovať ešte aspoň 106 dní DNP (prihlásiš sa v sociálnej poisťovni, https://www.socpoist.sk/dobrovolne-poisteny/55168s ). pozerám v Tvojom profile, že máš 153 dní do pôrodu. čiže to stíhaš. vybehni tento týždeň do sociálnej poisťovni, aby si sa prihlásila od 1.5. na DNP - spätne sa to nedá. akurát si vyrátaj kedy budeš mať nazbieraných 270 dní, potom môžeš až nastúpiť na MD.
informuj sa v poisťovni, či sa Ti bude rátať výška MD z DNP alebo práce a podľa toho si urči vymeriavaci základ.

simizourek
autor
25. apr 2022

@vso10 pred tým som nikde nepracovala iba brigády

simizourek
autor
25. apr 2022

@vso10 a chcem sa spýtať koľko to budem platiť to poistenie

vso10
25. apr 2022

@simizourek to sa platí podľa výšky vymeriavacieho základu, najnižšia čiastka je cca 196€ a nejaké centy. Z toho vyde najnižšia MD... Preto by bolo vhodné sa spýtať, či sa Ti ráta MD z roboty alebo z dnp. Ak z dnp by som zvolila väčší vymeriavací základ ako je minimálna mzda... Ale toľko, aby si to ešte vedela platiť mesacne.

simizourek
autor
25. apr 2022

@vso10 aha ďakujem a mohla by som ešte zamestnať na tie tri mesiace dalo by sa to vyriešiť aj takto ?

hickupps
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simizourek
autor
25. apr 2022

@hickupps čiže aj keď sa zamestnam nebudem mať vyššiu materskú teda výhodnejšia je že si budem platiť tých 195€ mesačne

hickupps
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simizourek
autor
25. apr 2022

@hickupps mám termín 24.9.2022 prácu ešte aktuálne nemám žiadnu a neviem či niečo aj zoženiem kedze som tehotná zrejme fakt budem dobrovoľne si platiť . Pôjdem ešte zajtra na sociálnu poisťovňu že by mi pomohli vyplniť to tlačivo lebo sama som antitalent na to a som v strese teraz ako to všetko zvládnem

vso10
25. apr 2022

@simizourek myslím, že keď sa zamestnas na viac ako 90 dní (bez PN a dovolenky), tak by mala byť MD ratana z novej práce..

simizourek
autor
25. apr 2022

@vso10 tak to radšej si to poistim a začnem si dobrovoľne platiť sama poistenie lebo sľúbenú prácu nemám iba čaká ma v stredu pohovor

hickupps
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vso10
26. apr 2022

@hickupps deň nástupu na md si žena napíše sama, čiže ak sa chce dobrovoľne ukrátiť o pár dní, môže (skôr by pravdaže nemala ako nastúpiť na md, presne ako píšeš tie termíny). Čiže lekár jej nemusí posunúť termín, proste si dá nástup na md o pár dní neskôr, aby mala tých 270dni...

hickupps
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hickupps
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hickupps
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simizourek
autor
26. apr 2022

@hickupps tak bola som dnes na sociálnej poisťovni no poviem Vám taký prístup ku človeku majú niektorí . Chceli ma najprv odpinkat že nebudem mať nárok vôbec ale nakoniec volala som na Bratislavu a tam mi povedali že keď začnem si platiť od 1.5.2022 tak by som to teoreticky mala do termínu stihnúť že by som dostala materskú tak som sa tam znova vrátila na pobočku a som registrovaná . Za posledné 2 roky mám odpracovaných 191 dní čiže ten zbytok si doplatim