Pracovala som nepretržite 4 roky. Mám nárok na materskú?

alzbet178
7. máj 2020

Ahojte, prosim vas, chcem sa spytat ci mam narok na matersku ak som pracovala 4 roky nepretrzite, posledny pracovny pomer mi skoncil 31.03.2020 a som tehotna 7 t + 1 d ? Dakujem za kazdu odpoved.

s_a
7. máj 2020

no ak správne chápem tie naše zákony, pred nástupom na materskú musíš mať odpracovaných aspoň 9 mesiacov v priebehu 2 rokov, tak by ti to malo vychádzať, ale nechcem ťa zavádzať, možno ma niekto opraví 🙂

fokuska
7. máj 2020

@alzbet178 Ak si v case ukoncenia pracovneho pomeru uz bola tehotna, tak si v ochrannej lehote a mas narok na matersku.

@s_a Nie, netreba mat odpracovane. Podmienkou je mat aspon 270 dni nemocenskeho poistenia a zaroven ma NP trvat, alebo treba byt v ochrannej lehote.
Mat nazbierane dni nemocenskeho poistenia a odpracovane dni nie su to iste. Nezalezi na tom, ci boli dni odpracovae, zalezi na tom ci trvalo poistenie.

alzbet178
autor
7. máj 2020

@fokuska no dnesmi lekar oznamil ze som 7 t + 1 d...tak podla toho by som mala byt tehotna uz pocas trvania toho PP, vsak ? Ja sa v tom vobec nevyznam :O

alzbet178
autor
7. máj 2020

@s_a ano, ja som pracovala tri roky v jednej praci a hned po skonceni som nastupila do druhej kde som odpracovala 1 rok aj 5 mesiacov..31.3. Mi skoncil PP kvoli koronavirusu a vlastne teraz som zistila ze som tehotna

jana005
7. máj 2020

@alzbet178 ak si bola otehotnela, keď ešte PP trval, tak si v 8mesacnej ochrannej lehote.
Ale ako počítam, otehotnela si neskôr.
Tak jedine si zaplatiť dobrovoľne nemocenské, alebo sa niekde zamestnať.
Pozri si Mihala ako radi alebo @ewittam je v tom expert.
(dúfam, že nevadí, že som ťa označila)

fokuska
7. máj 2020

@alzbet178 Datum poslednej menstruacie? Ak bol este pred 31.3. tak si v ochrannej lehote.

@jana005 s v nie w ;) @evittam

alzbet178
autor
7. máj 2020

@jana005 ak som 7+1 tak som prave otehotnela v marci este , ci zle ratam?

alzbet178
autor
7. máj 2020

@fokuska zaciatok poslednej menstruacie je 13.3.2020

fokuska
7. máj 2020

@alzbet178 Takze budes v ochrannej lehote

alzbet178
autor
7. máj 2020

@fokuska super, dakujem velmi pekne. Lebo toto mi ani lekar nepovedal, ten hned zamestnajte sa aspon na tyzden az mate matersku :D a neslo mi to do hlavy ked som si citala rozne clanky o tom

katkatonkova
7. máj 2020

@alzbet178 ja som takto 2.12.2018 dala výpoveď a na druhý deň som zistila že som tehu...tak ma dal rovno doktor na PN...aby som aspoň nejaký prijem mala...a to som v30.9.2018 končila rodicak...nasledne som sa hneď k 1.10 zamestnala...v novembri s dcérkou staršou na ocr...takze som skoro nič nemala odrobene...ale.matersku som dostala....

s_a
7. máj 2020

@alzbet178 prepošlem ti odpoved čo mi raz napísali zo socialky v maile, keďže som sa ako szčo na to pýtala, aby som vedela, či si mám začať platiť skôr odvody 🙂

"Základnou podmienkou nároku na materské je existencia nemocenského poistenia v čase vzniku dôvodu na poskytovanie materského alebo trvanie ochrannej lehoty k tomuto dňu. Ochranná lehota osem mesiacov plynie od zániku nemocenského poistenia, ak poistenkyňa otehotnie pred zánikom nemocenského poistenia. Nárok na materské je podmienený aj trvaním nemocenského poistenia aspoň 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia sa dá pripočítať akékoľvek ukončené nemocenské poistenie v priebehu dvoch rokov pred pôrodom. Ak splníte uvedené podmienky, nárok na materské Vám vznikne"

alzbet178
autor
7. máj 2020

@s_a no tie dni nemocenskeho poistenia splnam kedze som odpracovala cez 4 roky. Akurat jedine co mi bolo nejasne je, ze ci aj ja mam tu ochrannu lehotu

alzbet178
autor
7. máj 2020

@katkatonkova ano,ja som sla hned na urad prace a podala som si ziadost o davku v nezamestnanosti a teraz som zistila ze som tehu

fokuska
7. máj 2020

@s_a
@alzbet178 je to presne to co som napisala aj ja a budes teda v ochrannej lehote.

alzbet178
autor
7. máj 2020

@fokuska to ste ma potesili. Takze vlastne rozhodujuci je datum zaciatku poslednej menstruacie?

fokuska
7. máj 2020

@alzbet178 Ano, lebo tehotenstvo sa pocita od poslednej menstruacie. Prvy tyzden mas vlastne menstruaciu, druhy este tehotna nie si, otehotnies na zaciatku tretieho tyzdna a ked mas dostat dalsiu menstruaciu tak to uz koncis stvrty tyzden (ale realne si tehotna asi 2).

alzbet178
autor
7. máj 2020

@fokuska super, si zlata, dakujem moc 🙂 lebo predpokladany termin porodu mi lekar urcil na 24.12.2020 a som sa bala, ci to nema spadat do tych 8 mesiacov ochrannej lehoty. Ale tam asi ide o ten datum nastupu na matersku

fokuska
7. máj 2020

@alzbet178 Neboj sa, sedi to 🙂