Nárok na materskú, ak som momentálne nezamestnaná

sashka11
11. dec 2015

Dobry den,
viete mi niekto prosim poradit ohladne naroku na matersky pridavok ak som toho casu nezamestnana?
Od skoncenia poslednej rodicovskej dovolenky som do 30.7.2015 pracovala nepretrzite skoro 4 roky ako zamestnanec. Od 31.7.2015 som na UP, pretoze som dostala vypoved. Otehotnela som v septembri a termin porodu mam 21.6.2015. Podla Soc. poistovne mam odpracovanych nepretrzite 270 dni (aj viac), ale nesplnam podmienku ochrannej lehoty (8 mesiacov). Viete mi poradit, ako ziskat narok na matersku?
Planovala som pred MD zacat pracovat ako SZCO. Kedze rok netreba platit odvody do soc. poistovne..myslim, ze narok na MD by som aj tak takto neziskala. Pomohlo by mi ak by som sa pred otvorenim zivnosti zamestnala ako regulerny zamestanec - na kratkodoby pracovny pomer (obnvila by sa ochranna lehota?) a ziskala by som narok na matersku z vymeriavacieho zakladu z minuleho kalendarneho roka (od predchadzajuceho dlhodobeho zamestanavatela) a nasledne potom otvorila zivnost? Je rozdiela ci by som sa kratkodobo zamestnala este v roku 2015 alebo 2016 a vyska kratkodobeho prijmu?

dena1973
11. dec 2015

@sashka11 Narok na materske vznikne, ak sa obnovi nemocenske poistenie.
Ak nove zamestnanie do nastupu na materske bude trvat viac ako 90 kal. dni bez PN a OCR, tak sa bude pocitat z prijmu od noveho zamestnavatela. No, ak nebude do nastupu na materske odpracovanych 90 kal. dni, tak sa bude pocitat z prijmu r. 2015 od predchadzajuceho zamestnavatela. V takomto pripade sa sleduje, ci v r. 2015 u predchadzajuceho zam. bolo odracovanych min. 90 kal.dni bez PN a OCR. Ak tato podmienka bola splnena, tak sa bude brat prijem od predchadzajuceho zam.

mirkasiva
11. dec 2015
Používateľ mirkasiva je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od mirkasiva.

@dena1973 Presne tak, tiež sme to známej nedávno zisťovali, spĺňaš to?

gapa
11. dec 2015

@sashka11 súhlas s dena. Ak máš v r.2015 aspon 90kalen.ddní platené nem.poistenie (čo asi máš, ak skončil 30.6.2015), neráta sa do toho pn, očr, neplat. volno, rodič.dovolenka, mat.dovolenka a vznikne ti prac.pomer v r.2016 alebo 2015, ktorý bude trvať s platením menej ako 90kalen.dní, tak sa ti to ráta z vym.základu v r.2015 u iného ako posledného zamestnávatela (teda nemôže to byť ten istý ako vr.2015)

sashka11
autor
12. dec 2015

Dievcata...dakujem...ste zlate...skusim nieco z toho aplikovat.