Nárok na materskú, keď som bola nezamestnaná?

Ahojte babenky chcela by som od Vás radu, keďže od 1.1.2005 som bola evidovaná na úrade práce ako nezamestnaná a zamestnala som sa až teraz od 1.9.2006 takže by som chcela vedieť kedy môžem zostať v druhom stave aby som mala nárok na materský príspevok.
Ďakujem za všetky rady.
kalianka
30. apr 2009
Tiež mám podobný problém, ak by mi niekto mohol poradiť, budem rada...
Chcem sa spýtať, na aké príspevky mám nárok. Momentálne pracujem na takú zvláštnu zmluvu a poistné do sociálky som si neplatila. Išla som sa tam prihlásiť začiatkom apríla - bez toho, aby som vedela, že čakáme babo. To sme zistili az teraz - ku koncu mesiaca. Viem, že ak chce človek získať materské, mal by platiť sociálke dobrovoľné poistenia minimálne 270 dní pred pôrodom v odobí dvôch rokov. Môžem to chápať tak, že ak by som rodila v januári 2010 - zarátava sa tam všetko poistné čo som odviedla ja a prípadne aj iní zamestnávatelia od januára 2010?
Pretože ešte od januára 2008 do januára 2010 za mna platil nemocenské poistenie do sociálky bývalý zamestnávateľ. Po ročnej pauze si to teraz jeden mesiac platím ja. Reálne to tých 270 dní je. Mohla by som mať nejaký nárok na materské? Oplatí sa mi to vôbec?
Ako je to s rodičovským príspevkom? Na to človek nepotrebuje nijaké potvrdenia? Alebo musí spĺňať nejaké podmienky? Môže sa poberať súčasne s materskou?
Ach joo, som z toho mimo, tieto papierovačky ma privedú na dno.
kalianka
30. apr 2009
chyba: bývalý zamestnávateľ za mna platil poistné od januára 2008 do marca 2008. Potom rok nič a od apríla 2009 si to platím sama. Tú to tri mesiace k dobru?
gapa
30. apr 2009
kalianka,
ak porodíš napr. 10.1.2010, tak sa sleduje obdobie od 10.1.2008 do 9.1.2010. Ak pri nástupe na MD bude platiť terajšie znenie zákona o sociálnom poistení, tak bude možné prirátať ku dnom trvajúceho DNP aj dni ukončeného zamestnania v tomto období. No ale ak porodíš až v 1/2010 a prihlásila si sa začiatkom 4/09, tak by ti mohlo vyjsť 270dní aj zo samotného DNP, predpokladám.
O rodičovskom sa dozvieš v iných príspevkoch. Nemožno ho poberať napr. pri zárobkovoej činnosti alebo ak sa sama nestaráš o dieťa, jedine pri dohodách o pra.činnosti a vykonaní práce sa môže o dieťa starať napr. niekto z rodiny.
risk66
11. máj 2009
gAPA ahojky konečne sa ozývam.Zo socialnej poisťovne mi prišlo odsúhlasenie ochrannej lehoty a odsúhlasenie PN,čo ma veľmi potešilo.Som veľmi rada,že nakoniec po tých ťahaniciach sa to vybavilo vdaka tebe.Si ozaj šikulka a dakujem ti za to veľmi pekne. 😃
gapa
11. máj 2009
😃
neviem, či si dobre pamätám tvoj prípad. (sa ťažko orientujem)
Si to ty, čo by si mala nastúpiť na MD po uplynutí 6mesiacov od ukončenia PP?) Tak to budem velmi zvedavá ako to vyriešiš s materským. Či nový PP alebo to skúsiš uplatniť aj tak. TAk daj potom vedieť ako s materskou. 🙂

A to som rada, že uznali OL 6mesiacov. Ozaj si treba pred SP stáť za svojim. 😉
jozef1971
7. júl 2009
Ahojte, potrebujem poradiť. Ako postupovať, ak chcem po dvoch mesiacoch od narodenia dieťaťa ísť na materskú dovolenku /muž/. ˇˇDakujem za radu...
gapa
7. júl 2009
jozef,
podla mna najlepšie ak si zájdeš na SP a tam sa poinformuješ. Neviem, kto ti vlastne vystaví žiadosť o materské? či SP??? Som sa raz jedného otecka pýtala a tak nejako odpovedal, že v SP. Sa mi to nezdá, no ???
lienocka235
7. júl 2009
jozef.. mi sme raz riesili cosi obdobne.. a na matersku moze ist muz len v specifikovanych pripadoch... ked napr. matka dietata zomrie alebo je dlhodobo v ustavnej starostlivosti alebo sa dietata vzda...
muz moze nastupit na RD.. po tych 28. tyzdnoch... bez problemov

samozrejme tam musi byt preukazatelny doklad.. napr. zverenie dietata do vylucnej starostlivosti otca.suden opatrenie . a pod.. /ked matka oddide...
lienocka235
7. júl 2009
mi je my.... pardon
gapa
7. júl 2009
lienočka, s
s tými špecifickými prípadmi nesúhlasím, vid § 49 ods.2 písm d)
otec dieťaťa po dohode s matkou dieťaťa, najskôr po uplynutí 6-tich týždnov odo dna pôrodu a matka nepoberá materské alebo RP.
babyxl
16. júl 2009
ahojte dievčata mohli by ste mi poradit aky prispevok pri narodeni dietata dostanem ak je to 4te dieta?a odkedy možem požiadat o matersku ked som registrovana na urade prace od krachu našej firmy 30.04.2009 všetkym za odpoved vopred dakujem Iwa
gapa
16. júl 2009
babyxl,
málo údajov napr. o trvaní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, kedy je pravd.pôrod pre posúdenie, či budeš mať nárok na materské.

štvrté dieťa jednorázový príspvok pri narodení 4560,- Sk (t.j. nie tých 20440Sk), rodinné prídavky, dan.bonus manžel,

požiadať o materské (aj ked nemáš nárok) môžeš najskôr 8týžd.pred pravd.termínom pôrodu, no obvykle a najneskôr 6týžd. pred PTP.
kalianka
18. júl 2009
Baby... jedna otazka. Som v socialnej poistovne dobrovolny platca... Ak budem chciet matersku, mozem si nejako doplatit mesiace, aby mi ju vyratali? Babo cakame 1. januara a socialku platim od 1. apríla. Je to nejako aj nastavene kolko treba platit aby ta materska mala aku-taku vysku??? Vobec tomuto nerozumiem.
vevuska18
16. okt 2009
ahojte,

viete mi poradit aky budem dostavat matersky prispevok ked mam dve zamestnania? ako sa to vlastne pocita...

dakujem
gapa
17. okt 2009
vevuska,
z každého sa zisťuje, či splnaš nárok zvlášť (270dní ...), z kažého zvlášť sa zistuje tzv. rozhodujúce obdobie pre výpočet materského, zvlášť sa aj vyrata a až denné vymer.základy sa zrátajú.
to.beruska
19. okt 2009
neviem kde sa mam zaradit.chcela som sa spytat do kolkych dni pride rozhodnutie ci budem mat matersku alebo nie?myslim rozhodnutie
mima595
19. okt 2009
Na rozhodnutie maju podla zakona 30, resp. 60 dni.
brisilda
26. okt 2009
ahojte, mam jednu otazocku nieco som tu precitala no precitat vsetke prispevky je privela a odpoved na svoju som zatial nenasla a preto by som bola rada ak by mi niekto poradil
mam jedneho syna na ktoreho som poberala rodic. prispevok do jeho 6 rokov ten mi skoncil 20.5.2009 od 21.5 2009 som sa zaevidovala na urad prace no dobrovolne poistenie som si neplatila v auguste 2009 som otehotnela a rada by som vedela ci sa da dobrovolne poistenie platit aj spatne res. ak on poziadam poistovnu teraz a zacnem si platit poistenie od oktobra ci budem mat narok na materku v aprily 2010 cize v roku 2009 mi to bude vychadzat, ze som nebola poistena od juna do septembra t.j 4 mesiace
docitala som sa , ze k vyplateniu materskej sa pocita min.270 dni platenia v rozsahu 2 rokoch. co by som teoreticky splnala ale iba v pripade , ze sa pocita aj cas kedy som poberala rodicovsky prispevok .
Dufam, ze som to napisla dobre a chapete naco sa pytam 🙂 :-| budem rada ak mi poradite dakujem
standa82
26. okt 2009
Spätnr sa to doplatiť nedá. Možno by si so všetkým splnila 270 dní do pôrodu, no od prihlásenia sa na DNP musíš splniť aj podmienku 26 týždňov do odchodu na materskú. Prepočítaj si to, a ak ti to vychádza, tak sa môžeš ísť prihlásiť. No odporúča sa ísť prihlásiť najneskôr v 8 t.t.
brisilda
26. okt 2009
standa cize ak je tam podmienka 26 tt + moje 12+3tt = 38+3tt cize to uz je asi neskoro vsak? to znamena, ze aj ked si zaplatim dobrovolne pistenie teraz za oktober atd az do porodu tak mi narok na matersku nevznikne?
standa82
26. okt 2009
Presne tak, už je neskoro. 😞
brisilda
26. okt 2009
stani ale prispevok ktory stat vyplaca pri narodeni dietata budem mat vsak? myslim ten ktory schvalili uz aj na 2 a 3 dieta.
brisilda
26. okt 2009
Stanka inak dakujem za odpoved lebo o tej podmienke 26 tt som sa nikde nemohla docitat myslela som, ze tam pocitaju iba tych 270 dni za posledne 2 roky :-| takze dakujem 😉
gapa
26. okt 2009
brisilda,
a obdobie pobarania RP sa ráta len v prípade, ak si počas jeho poberania bola zamestnaná, t.j. čerpala si v zamestnaní rodič.dovolenku. Ak si bola nezamestnaná, tak samotné poberanie RP nestačí, tieto dni sa nerátajú.

Príspevok pri narodení dieťaťa nezávisí od toho, či si zamestnaná, nezamestnaná alebo či poberaš materské. Závisí od iných vecí, návštevy gynekologa ...
brisilda
26. okt 2009
gapa dik za odpoved no tak ja som pred nastupom na matersku bola zamestnana 😉 neskor som dostavala RP do 3 rokoch nasledne som sa zase zamestnala ale uz v inej firme no pre zdravotne dovody dietata som musela poziadat o predlzenu MD 😞 ktoru mi schvalili na dalsie 3 roky a to mi skoncilo teraz v maji :-|
gapa
26. okt 2009
ak ti skončil PP v máji 2009 (t.j. trval aspon 9mesiacov) a porodíš v máji 2010, tak by ti na získanie mateského stačilo sa zamestnať teraz aspon na pár dní. Najlepšie od podndelka do piatka s čo najvyšším vymer.základom, aby bolo materské slušné. Alebo sa zamestnať tesne pred nástupom na MD.

Ak PP nemude možný, tak ti stačí tesne pred nástupom na MD sa prihlásiť na DNP a zaplatiť v splatnosti. Dni zo zamestnania sa ti prirátajú (ak si ozaj z dôvodu dlhodobého zdr. stavu čerpala rodič.dovolenku a nie len neplatené volno!!!) ku dnom DNP. Nárok na materské bude v tom prípade rátaný len z minimálnej mzdy, ale ak schvália nový zákon o RP, tak by ti doplácali do výšky zvýšeného RP-ku. 😉
brisilda
26. okt 2009
gapa zle sme sa pochopili ak maly dovrsil 3 roky musela som koli zmene trvaleho pobytu dat vypoved a nasledne som sa v meste TP zamsetnala v novej firme no moj PP trval iba 3 mesiace a zase som davala vypoved pretoze zdravie dietata mi bolo prednejsie ako praca a stat mi nasledne priznal predlzeny RP no teraz to je jedno kedze ako mi uz napisala stanka narok na matersku nebudem mat 😞 ale DNP som rozhodnuta si tak ci tak zaplatit za mesiac oktober az do porodu 😉
brisilda
26. okt 2009
dik za radu 😉 teraz v tom mam aspon o cosi jasnejsie 😉 este stastie , ze sa aj RP zvysil na min. mzdu 😉 cize uz nebudeme dostavat len almuznu
gapa
26. okt 2009
ešte to nie je schválené, tých tuším 256eur
brisilda
26. okt 2009
😃 gapa tak hadam to schvalia ved v dnesnej dobe vyzit s nicoho je tazke 😞 a ta ich almuzna v podobe cca 4500 sk neni ktovie co :-| inak neviem ci to je alebo neni schvalene ale suska sa o tom vela

Začni písať odpoveď...

Odošli