Nárok na materskú po materskej a maródka

smile31
27. mar 2018

Ahojte baby, idem si k vám po radu, keďže na úradoch vám poriadne nič nepovedia. Mala by som otázočku, trošku komplikovanejšiu, ale tak náhodou, či mi niekto nebude vedieť poradiť. Máme syna, má 3 roky a momentálne som tehotná 15tt. Termín pôrodu mám na cca 15.septembra, chcela by som sa spýtať, nárok na materské tým pádom nebudem mať, keďže som za posledné 2 roky neodpracovala ani deň. Keďže bola možnosť aby šiel na materskú manžel pri prvom synovi, tak sme to aj využili. Manžel bol zamestnaný od mája 2016 vo firme ako zamestnanec,na začiatku júna 2017(neviem presne cca od 05. júna 2017) nastúpil namiesto mňa na materskú. Medzitým sa mu ale stal úraz, ktorý si vyžaduje dlhodobejšiu pn. Na pn je od skončenia materskej , ktorá mu skončila 24.12.2017 až do súčasnosti a bude ešte cca mesiac až dva . Chcela by som sa spýtať, či bude mať manžel nárok na materské pri druhom dieťati, samozrejme ako je definované po 6 týždňoch života dieťaťa, ak by po skončení pn v práci dal/dostal výpoveď. Čítala som niečo o ochrannej lehote, no neviem, či to platí aj pre neho. Mne osobne, keď som to rátala, to vychádzalo, že bol nemocensky poistený cca 210 dní+-, a teda nárok by nemal. Len osobne neviem ako sa postupuje v prípade, že bol aj na materskej aj pn.... Ďakujem za vaše rady ;)

carrot_apple
27. mar 2018

@smile31 a ty si zamestnaná? ak nie - tak si odteraz môžeš platiť dobrovoľné nemocenské z minimálneho vymeriavacieho základu, po 6 mesiacoch zvýšiť na maximum a po pôrode si ho nechať(počas poberania materského sa totiž neplatí nič do sociálnej poisťovne,ale je aktívne,takže budeš mať aktívne to,že máš nemocenské platené a keď ti skončí materské tak dobrovoľné NP zrušíš) na to aby dostal tvoj muž materské musí mať aktívne-platené nemocenské poistenie viac ako 270dní, to je fakt- ak má len tých 210+- tak keď príde o prácu nech si zaplatí dobrovoľné nemocenské aby mal tých 270 dní a viac radšej..teda nech si zaplatí napr. na 100dní DNP a potom žiadal o materské, o materské môže požiadať do 3 rokov vášho druhého dieťaťa...to asi vieš. keď je niekto na PN tak sa mu neplatí nemocenské,ale čerpá z neho a to platí soc.poisťovňa tak ako aj materské platí sociálna poisťovňa-súbeh materského a PN nieje možný, buď si PN alebo si na materskej.dobre by bolo sa na váš prípad obrátiť na sociálnu poisťovňu čo a ako kedy ste mali platené od kedy dokedy, nech vám urobia výpis a vy si porátate dni a že čo vám výjde aby dostal materské alebo ty, to ti nemôžu nedať.

smile31
autor
27. mar 2018

@carrot_apple dakujem ti krasne za rady🙂 este by som mala otazocku k tomu dobrovolnemu poisteniu v mojom pripade kedze som v 15 tyzdni tak ako som pozerala nesplnam podmienku na narok na materske aj keby som si ho platila na kolko 270 dni uz nestiham.... co sa tyka manzela prosim ta tam staci platit dobrovolne nemocenske az pred nastupom na materske? teda samozrejme tolko v predstihu aby teda plnil podmienku 270 dni poistenia pred nastupom na materske takze dajme tomu ze mu bude chybat tych 60 dni tak ked 2 aj nieco mesiaca pred zacne platit dobrovolne nemocenske staci to? a este by soms a chcela spytat on osobne mal pri synovi narok na naozaj vysoke materske... co sa tyka platenie DNP to nam asi povedia na pobocke kolko by mal platit aby dosiahol tu istu vysku materskeho ako pri synovi?....alebo sa to nejako potom priemeruje? dakujem 🙂

carrot_apple
28. mar 2018

@smile31 ---DNP si zaplatí ak bude nezamestnaný pred tým ako požiada o materské, áno, môže iba na 60dní a potom to zrušiť...aleja by som to nerušila.... a vymeriavací základ si stanovíte VY, čiže napr. VZ 1000e, z toho 75percent je 750 čiže jeho materské bude 750e ale pozor, mesačne zaplatí cca 350e,ale akonáhle bude poberať materské tak už nemusí platiť a môže si ponechať DNP až kým sa mu neskončí po 7 mesiacoch materská, zruší teda DNP po skončení poberania materského. neviem však ako to bude keď jemu sa tam bude do materského zarátavať nemocenské poistenie z práce aj,čiže mu budú brať do úvahy povinné nemocenské poistenie a dobrovoľné...ale iba ak bude nezamestnaný..,ty DNP môžeš využiť na PN-ku,ale to je iba v prípade rizikového tehotenstva, dúfam, že ste ok...

smile31
autor
28. mar 2018

@carrot_apple zatial na rizikovom nie som ale s prvym synom som bola... ale hadam nebudem tak ti dakujem krasne este raz velmi si nam pomohla ;)

nivea777
28. mar 2018

@smile31 na to aby tvoj muz mal MD z DNP musi DNP trvat 26tyzdnov..cize nestaci aby tvoj muz zaplatil mesiac .. ak nebude platit 26 tyzdnov tak bude MD z minima..este je moznost zaplatit za par dni z max VZ a ist na PN a z PN na MD..tam tiez plati tych 26tyzdnov pred nastupom na MD

smile31
autor
28. mar 2018

@nivea777 on je stale zamestnany od maja 2016 ale od juna 2017 do decembra bol na materskej a od konca decembra doteraz je pn .... cize nemocensky poisteny je len nebude poisteny min 270 dni v posledných 2 rokoch ak by dal vypoved... takze nestaci aby si doplatil DNP aby bol nemocensky poisteny nad 270 dni?

nivea777
28. mar 2018

@smile31 pokial mu trva PP tak ma 270dni určite ;) netreba nic platit..

smile31
autor
28. mar 2018

@nivea777 ano stale mu trva len planuje dat vypoved - chce zmenu prace ako som pisala vyssie ja narok na materske mat nebudem kedze ide o retazovy porod... len on ak da vypoved dajme tomu v maji tak nesplni podmienku 270 dni kedze je od decembra pn...preto som sa pytala ako sa to da vyriesit 🙂

nivea777
28. mar 2018

@smile31 myslis ze ked o mesiac-dva zacne chodit do prace tak hned dostane vypoved? Mozno nedostane výpoveď.. Keby stihol ist tento rok na MD tak by mu mali ratat matersku z VZ od 1.1.-30.4.2017.. keby aj dostal vypoved,nástup na jeho MD by bola ja neviem 12.12.2018 a nebude vtedy uz zamestnany tak by stacilo podla mna keby sa zamestná na jeden den a hned na druhý den by isiel na MD.. aspon u zien sa to tak da

nivea777
28. mar 2018

@smile31 ale preco by nesplnil 270dni..pokial mu PP trva,tak dni NP idu aj pocas PN

smile31
autor
28. mar 2018

@nivea777 naozaj? toto som nevedela ze ci mu rataju teda aj dni pocas pn.... to som si myslela ze tie sa nerataju...lebo bo na materskej -ta sa ale nerata ze? a teraz je teda pn... takze ak sa pn rata tak to krasne splna

nivea777
28. mar 2018

@smile31 aj md sa ráta,aj RD aj PN.. keď PP trvá tak sa ráta

smile31
autor
28. mar 2018

@nivea777 takze ked da vypoved napr v maji na matersku pojde v oktobri bude to v poriadku?

nivea777
29. mar 2018

@smile31 co sa tyka hlavnej podmienky 270dni to bude v poriadku ale druha podmienka je OL u muza 7dni alebo aktivne NP..cize by sa mal zamesrnat niekde aspon na jeden den aby mal narok..podla mna teda

smile31
autor
29. mar 2018

@nivea777 ok dakujem ti krasne za rady 😉