Nárok na materskú v prípade zmluvy na dobu určitú.

kata1612
25. jún 2018

Dobrý deň potrebujem poradiť. Som tehotná 14 tt v práci som to zatiaľ neoznamila. Mám zmluvu na dobu určitú (zástup počas MD) presný dátum nie je uvedený. (ale pravdepodobne november alebo december) Ak sa vráti oficiálne moja zmluva končí. Oficiálny dátum pôrodu mám 24.12. Na materskú by som mala nastúpiť 6-8 týždňov pred? Som zamestnaná viac ako 2 roky a chcem sa opýtať ak by sa vrátila skôr než by som nastúpila na materskú či budem mať na ňu nárok? keďže sa mi zruší zmluva? Poprípade sa mám dať vypísať od lekára? Poraďte ako postupovať aby som neprišla o materskú. Ďakujem

kata1612
autor
25. jún 2018

Ešte dodám čo ak by sa snou dohodli že by sa vrátila už v septembri, októbri žeby by nemuseli zatiaľ hľadať ešte inu náhradu ďalšiu kým sa ona vráti.

bale1rinka
25. jún 2018

@kata1612 keďže si otehotnela počas prac. pomeru, tak sa na teba vzťahuje 8 mesačná ochranná lehota, materskú budeš mať normálne vyrátanú z platu.myslím, že touto odpoveďou som na všetky tvoje otázky odpovedala, choď sa aj opýtať do sociálnej poisťovne...

zuzulka456
25. jún 2018

Ak máš odpracovanych 270 dní za posledné dva roky tak nárok na materskú máš aj keby ti skončí zmluva skôr a si nezamestnana alebo budeš vypísania od lekara. Na materskú nastupujes 6-8 týždňov pred pôrodom ale pozor ak budeš vypísana na PN tak treba nastúpiť 6 týždňov pred pôrodom

nivea777
25. jún 2018

S PN to nic nema,z ochrannej lehoty musis nastúpiť 6t pred TP inak narok zanikne
@zuzulka456