Nárok na príspevky počas materskej

nikkyniks
10. feb 2014

Ahojte, tak už pomaly idem na materskú dovču aj ja 🙂 Chcem sa však opýtať, že či neviete, na čo mám nárok, kedže som ešte slobodná, svadba bude v septembri ... a som zároveň vysokoškoláčkou v 3- ročníku a k tomu poberám dávku v hmotnej núdzi, nakoľko som si menila pobyt, aby som aj ja niečo z toho ťažila ... nemáte nejaká kočka s takýmto skúsenosť ? 🙂

girlie_konik
10. feb 2014

Podla mna nemas narok na matersku, kedze z toho co pises, si len studovala a nepracovala, tj neodvadzala si za seba ziadne odvody.
Ohladom rodicovskej neviem ako to je, ale je tu plno bab co sa vyznaju, pockaj si chvilu a dozvies sa vsetky info 🙂

nikkyniks
autor
10. feb 2014

@girlie_konik Hm, divné kamoška nikdy nerobila, ani na dohodu a poberá materskú ... a ja som aj pracovala na dohodu, mala som absolventskú prax . . .

nikkyniks
autor
10. feb 2014

A SOM EXTERNÁ ŠTUDENTKA ... som to nedopísala 🙂

bullinka
10. feb 2014

na materske nemas narok, to by si musela pracovat min. 270 dni, ci ako to je. Narok mas tusim na rodicovsky a asi prispevok na dieta. To ostatne tiez nieje ruzove. Ja som sa 3 mesiace po skole nastahovala este vtedy k priatelovi, do podnajmu, a mala som narok na smiesnych cca 60€.

bullinka
10. feb 2014
girlie_konik
10. feb 2014

@nikkyniks - neverim, ze poberala MATERSKU. Materska je urcita nahrada za stratu prijmu, ktory by si mala normalne zo zamestanania. Takze logicky, ak ziadne zamestnanie nemas, z ktorého ti doteraz isla mzda, nema ti byt co nahradene a narok na matersku nemas.
Ale ako som pisala, tu su ine baby odbornicky, pockaj si na ne.

Len taka otazka - co si doteraz odviedla do systemu, ze z neho teraz cakas nejaku davku?

dominika1250
10. feb 2014

absolvenská nič nemení na tom, že materkú nedostaneš..to sa do toho nerata,ani dohody.ráta sa len platný pracovný pomer a musíš odrobiť minimálne 270dní pre MD, to sú podmienky na to, aby si vôbec nejakú materskú dostala. Kamoška určite nepoberá materskú, ale rodičovký príspevok to je tých 204eur tuším+ rodinné. žiadnu materskú, materská sa počíta z priemerneho platu 65% a nakolko si nebola v pracovnom pomere, len na absolvenskej tak na to fakt NEMÁŠ nárok!!! chod sa informovať bližšie na socialku alebo upsvar. tam ti povedia aj čo si máš vybaviť, aké papiere vyplniť a podobne..ale samozrejme až potom keď porodíš...držím palce.

nigguska
10. feb 2014

@nikkyniks Ahoj,toto nie je konkretne moj pripad,ale ja som pracovala na zivnost (robila som si klasicke odvody aj do poistovne aj na zdravotku) len tym,ze som nebola na TPP a nehradila som si este nieco,co som nevedela,ze si mam platit,tak som mala matersku ale len vo vyske rodicovskeho prispevku alebo dokonca neviem ci nie nizsiu.....lenze ked si externa studentka tak stat za teba tusim neplati nic,ci? a to ze si slobodna nema vplyv na vysku materskej....hlavne slobodna nie si v tom zmysle,ze mas partnera...slobodna sa povazuje za slobodnu len v tedy ak s nikym nezije (ani s rodicmi ani s partnerom)...

nikkyniks
autor
10. feb 2014

No veď jasné, že pôjdem, veď aj rodičovský príspevok treba vybaviť ... Okej, ďakujem Vám baby 🙂

nikkyniks
autor
10. feb 2014

No veď s rodičmi nežijem, pobyt mám nahlásený u tety ... a s priateľom nežijem oficiálne ... aj tak momentálne on je v zahraničí a ja doma, kedže už sa mi to kráti ...

sashabb
10. feb 2014

@nikkyniks ak nikde nerobila tak poberá rodičovký príspevok, nie materskú.

magic08
10. feb 2014

budes mat narok na rodicovsky pispevok vo vyske cca 199 eur a pridavky na dieta 23 e... plus po porode dostanes porodne a príplatok ku prispevku pi narodeni dietata... na to ma narok kazda bez ohladu na to, ci pracovala alebo nie....

dominika1250
10. feb 2014

@nikkyniks ten sa vybavuje až keď porodíš, tie čo majú nárok na materskú až po nej, ale to nieje určite tvoj prípad, tak sa informuj kedy a kam máš ísť v tvojom meste.pa

girlie_konik
10. feb 2014

@nikkyniks - uf, nemam rada taketo typy, co len vymyslaju ako to okaslat a dostat co najviac, aj ked oni zatial neodviedli vobec nic ;) Ale je to cisto tvoja vec, zmyslanie ti nezmenim, kazda mame iny uhol pohladu..

nikkyniks
autor
10. feb 2014

@girlie_konik A ja čo robím ? :D Ako okradám štát ? Že mi mesačne posiela 60€ ? :D Smiešne ... cigáni robia čo ? A majú sa ako králi, tak prosím ťa, nestaraj sa, do môjho svedomia, ja ho mám čisté ... neberiem od štátu 1500€ mesačne a ani nekradnem ... robí to každý jeden, koho poznám ... že študuje externe a poberá dávku v hmotnej núdzi ... neviem čo je na tom nesvedomité ... takže štátu mojích 60€ určite nechýba ... ja zato nemôžem, že ty si neokašľala nikoho, iba oni Teba ... lebo väčšinou takéto postrehy píšu také, ktoré niečo utrpeli 🙂 Pekný dník ..

evita68
10. feb 2014

@girlie_konik a tí, čo celý život odvádzali a teraz dostávajú dôchodcovskú almužnu od štátu, to ťa netrápi? a tí, čo sú ,,hore,, a berú mesačne 10 000 ťa netrápia? uff, nemám rada tieto typy žien, čo rýpu do mamičiek, čo dostanú doslova podhodené od štátu, aj o to musia zabojovať..

nikkyniks
autor
10. feb 2014

@evita68 ... presne, nechápem o čo jej ide ... ako keby zo svojeho dávala

girlie_konik
10. feb 2014

@evita68
@nikkyniks
O nic mi nejde.. ja proste nie som za socialny stat, ale za minimalny v ramci moznosti.
Moj nazor je ten, ze je to v prvom rade MOJE dieta a JA sa mam o neho po vsetkych strankach postarat, a nie cakat a vymyslat, co take by mi dal stat..ale som s tymto názorom pomerne osamotena aj v beznych diskusiách, takze necakam vela pochopenia zdvihnutých palcov ani tu, v pohode.
Co sa tyka dochodkov, to je detto.. je mi luto tych starych ludi, ktori maju teraz male dochodky, vtedy bola este uplne ina doba a nebolo bezne si setrit na dôchodok. Ale terajsi 30-40 rocni ludia uz proste musia rozmyslat inak a zabezpecit sa na dôchodok sami, SP je spadnutie a neda sa na to spoliehat.
Tych hore sme si zvolili sami ;)

evita68
10. feb 2014

@girlie_konik no jasné, všade je koooopec dobre platenej roboty, tak si môžu všetci šetriť na dôchodky.. aj nemocenské a materské sú z toho obrovské.. aj obrovské hypotéku k tomu ešte môžu veselo platiť.. dievča zlaté, kde to žiješ? je tu len jedna pravda, tí hore sa majú dobre, tí dole keď zoberú almužnu od štátu, ktorá im zo zákona prináleží, tak sú zlí a poďme do nich..

nikkyniks
autor
10. feb 2014

@girlie_konik aha, takže ak poberám dávku nepostarám sa o SVOJE dieťa JA ale štát ? :D No prosím ťa, čo máš za logiku ... ja neočakávam zázraky ... a keď si taká múdra tak mi povedz, kde teraz zoženieš prácu mávnutím prstíka ... chcem to vidieť, keď skončíš strednú školu, tak ťa nevezmú do práce, lebo nemáš skúsenosti, skončíš vysokú školu a ti povedia, že k tvojej klasifikácii nemajú dostatočné pracovné ponuky ... tak mi napíš tú spravodlivosť teraz ... neviem, či si fakt taká pani, alebo sa ňou iba robíš ... ak by bola možnosť kde pracovať, tak asi každá jedna pracuje, nemyslíš ? A popri vysokej škole, som rada, že som si vôbec niečo na dohodu našla ... tak mi tu nepíš rozprávky o tom, že som ježibaba a nepostarám sa o bábätko ... ak by si nemala manžela a nemala by si ani prácu a ani akú takú mzdu, taká múdra by si nebola 😉

girlie_konik
10. feb 2014

@evita68 - dalsia ublizena, ktora by velmi chcela, ale zly zly system a stat jej nedovoli, neda sa, bla bla..
vies, rozdiel je aj v pristupe..tuto autorka sa uz "pomaly chysta na matersku", hned ako bude mat narok..
ja mam termin o 3 tyzdne a este robim.. lebo je akurát robota, som SZCO a teda treba makat, ked sa da.. a tiez som mohla peknych 6 tyzdnov byt doma a plakat, ze mi nevychadza na toto a na toto..
Ano, nezijem v ziadnej hladovej doline, ale vo vacsom meste, takze s moznostami to je lepsie. Ale nikto mi nic nedal zadarmo a musela som na sebe velmi makat, aby som bola tak, kde som teraz.
Moj priatel je presne z takého regionu, kde su minimalne mzdy.. nestacilo mu to, tak sa zdvihol a isiel za lepsou robotou.
Teraz je spokojny a ked mu volaju rodicia /obaja zdravi ludia v este produktívnom veku/, ze im nevychadza, tak pomoze, ale pomysli si svoje.. tot moj pohlad na vec

girlie_konik
10. feb 2014

@nikkyniks - nemam manzela, mam priatela.
Nemam pracovnu zmluvu, som SZCO.
Este stale som mudra? ;)

/Brigadujem od 15. rokov, celu vysoku som robila a aj ked je v mojom obore absolutne presyteny trh, pracu som mala do mesiacia/

ivetka_kamo
10. feb 2014

@girlie_konik ahoj moja, netráp sa nar tými názormi, ja sa stotožňujem s tými tvojimi, a to tiež nepatrím k tým, čo im padajú pečene holuby ja tanier 😉 ale my sme sa určite pochopili. Tiež už radšej nikam neprispievam...

girlie_konik
10. feb 2014

@ivetka_kamo - ahoj 🙂
Netrapim sa, snazim sa argumentovat a nieco sa dozvediet, ale to asi tazko.. Akurát mam taku naladu na diskusiu ;)
Ale dik za podporu, si zlata 🙂

nikkyniks
autor
10. feb 2014

@girlie_konik No moja chutná ... aby sme boli na rovine,niesi jediná ktorá pracuje a si myslím, že ani nebudeš ... ja síce prácu nemám, ale do školy chodím, bakalárku píšem, čakajú má štátnice ... a nikto ti neberie, že pracuješ, len pracuj, koľko vládzeš ... a buď rada, že máš kde ...
A tvoj priateľ je samozrejme samaritán, lebo nikto iný rodičom nepomáha, iba vy dvaja ... môj priateľ pracuje v zahraničí ... tvoj iba doma ... tak pssst 🙂 Nevyskakuj priveľmi ... a ver, že keby som mala možnosť pracovať, tak pracujem aj ja, len keby bolo kde.
Neviem či by si mala takéto múdre postrehy aj keby si bola nezamestnaná ... to by som ťa chcela vidieť potom 😝

nikkyniks
autor
10. feb 2014

@girlie_konik Gratulujem, poď bývať do Sniny a budeš rada, že aspoň ti dajú pečiatku na úrad práce, že si aktívne hľadáš prácu ... ja som tiež brigádovala si predstav ...

girlie_konik
10. feb 2014

@nikkyniks - ze "moja chutna", jaaaj 🙂)
No nic, tazko sa bavit normalne s clovekom, ktory ma oslovuje takto, to asi nema zmysel..

nikkyniks
autor
10. feb 2014

@girlie_konik ... a ako ťa mám osloviť ? Veď to čo píšeš je "chutné" ... ja som nezaložila túto diskusiu preto, aby som sa tu s tebou hádala ... len proste nechápem, čo ťa trápi na tom, že poberám zopár drobných od štátu ... vôbec, keby bola táto diskusia založená na túto tému, sa ti nedivím ...

nikkyniks
autor
10. feb 2014

@girlie_konik a inak ak si SZČO ... to si tuším samostatne zárobková činná osoba a sama platíš odvody ... správne ? Tak ja som Ti túto prácu nevybrala, vybrala si si ju sama ... alebo tento druh podnikania a to že platíš odvody mi je ľúto. Ale to je dnešný svet. A z tvojích odvodov ja aj tak nemám nič 🙂

girlie_konik
10. feb 2014

@nikkyniks - nemusis ma lutovat, ja som spokojna so svojou pracou, dakujem 🙂

girlie_konik
10. feb 2014

@nikkyniks - a len pre uplnost - praveze z MOJICH odvodov ty mas vela, z coho sa myslis plati aj napríklad tych tvojich 60,- EUR? Z odvodov, ktore odvadzaju vsetci ostatni do systemu, teda zamestnani alebo zivnostnici ako ja.. tie peniaze sa tam uhrnne zbieraju a z nich sa zase vyplacaju taketo davky.. mne sa moze kludne stat, ze uz okrem materskej a rodicovskej mi nevznikne narok na inu davku, ale platit budem musiet aj tak dalej /s cim som ok, iba vysvetlujem, ako system funguje/