Nárok na rodičovský príspevok

miruska128
22. apr 2022

Mám nárok na rodičovský príspevok, ak pracovný pomer už skončil? Pre objasnenie, matersku som poberala normalne mala som nárok, pracovný pomer skončil 31.3.2021, ale ešte 1.marca 2021 som nastúpila na PN počas trvania pracovného pomeru, čiže v ochrannej dobe. Bolo mi povedané, že pokiaľ pracovný pomer netrvá, nie je nárok na rodičovský.

melanta
22. apr 2022

@miruska128 na rodičovský majú nárok aj tie, čo nikdy nepracovali. Materský príspevok má podmienky. Ten sa poberá prvý pol roka a potom do 3 rokov dieťaťa rodičovský.

miruska128
autor
22. apr 2022

@melanta ved prave to mi bolo divne, ze ved rodičovský poberajú aj tie, ktoré nikdy nepracovali. Dakujem... Ide len o to, ze manžel pracuje v rakúsku a dali sme si žiadosť tam, ze vyjde vyšší, ale treba tam veeela papierovaciek a na jeden aj potvrdenie od pediatra a to mi naša dr dala zle a nechce mi dat to, ktoré potrebujeme. Preto, ak oni v AT nedostanú to co potrebuju, stiahnu mi 1300€,co nie je málo. Tam sa pobera 2 roky a s tými stiahnutými eurami sme na tom rovnako ako tu a tu ešte o rok by som poberala dlhšie. Tak rozmyslame, ze tam dáme žiadosť o zrušenie a podám si tu, ci by sa to mohlo takto, ci by som tu mala nárok.

zuzana212722
22. apr 2022

@miruska128 ak nežijes na sk nemáš nárok.. Lebo z tvojho príspevku teraz nechápem ci žiješ tam alebo na sk..

melanta
22. apr 2022

@miruska128 nevidím dôvod, aby ti lekárka nepotvrdila papier. Na to má aký dôvod? Požiadať o potvrdenie s tým, že to budeš riešiť u zriaďovateľa. Ona nemá čo odmietať potvrdiť tlačivo. A áno, ak máš nárok na RP z Rakúska, tu ti ho zamietnu.

miruska128
autor
22. apr 2022

@zuzana212722 žijeme tu všetci, len manžel pracuje tam na TPP

miruska128
autor
22. apr 2022

@melanta akože ona nám potvrdenie dala, len s inym dátumom a to je problem. Ona chce byť krytá a nic ine nám dat nemôže, ak by mala kontrolu tak jej to musi sedieť.

melanta
22. apr 2022

@miruska128 ty chceš niečo so spätným dátumom? A v čom potrebuje byť krytá? Veď potvrdzuje zrejme niečo, že dieťa existuje. Čo tam potrebuje byť krytá? Nechápem asi celkom.

sense
22. apr 2022

@miruska128 ak ty na svk nepracujes a on pracuje v at, tak musi ziadat on tam. A zial byrojraciou musite prejst ak chcete nehaky dostavat.

miruska128
autor
22. apr 2022

@melanta tak trebalo nám potvrdenia o každej poradni na ktorej sme boli so synom. To je v poriadku, tie potvrdenia nám dala, ale na druhej poradni sme mali byť podľa rakúskych kritérií v období od 28.9. do 26.10.a ona nám dala dátum, ze sme boli 28.10. A teraz oni ziadaju vyjadrenie, ze prečo sme neboli v tomto období. Všetko sme jej s manželom vysvetlili preco potrebujeme to vyjadrenie, ze jednoducho staci napísať, ze kvoli covidu sa termín posunul a ona stále ide svoje, ze ona nemôže napísať co nie je pravda,ze ona poradne urobila ako bolo treba a stoji si za tým. Podľa slovenských termínov je to v poriadku, ale nam je to viete čo platne. Dala nám iba vypis poradní, na ktorých sme boli a tam je stále ten dátum 28.10.Lenze my sa musíme držať termínov rakúskych, pokiaľ žiadame rodičak z tamade. Tak teraz je možné, ze kvoli tomu, že to vyjadrenie nemáme, mozu stiahnuť 1300€ a asi ma porazí keď kvôli 2 dňom to tak bude.

miruska128
autor
22. apr 2022

@sense jasne, to chápem, ze tou byrokraciou musíme prejsť, s tým sme počítali.