Nárok na tehotenské a materskú

lilkaparkanska
27. apr 2024

Ahojte,
chcela by som sa poradiť alebo teda zistiť viac informácii od niekoho kto už s týmto skúseností mal. Pred mesiacom som nastúpila do novej roboty a vôbec som neplánovala bábätko takže žiaľ som teraz v krajnej situácii s prácou. Otecko má síce stabilnú prácu a zabezpečiť rodinu nebude problém no zaujíma ma ako to je s tehotenským a materskou. Kolegyňa v práci mi vravela, že ma takto vyhodia z práce v stave tehotenstva nakoľko odmietam pracovať v noci na doporučenie gynekológa. Keď zostanem bez práce a za posledné 3 roky čo pracujem som nemala nejaký stály stabilný príjem schvália mi normálne tehotenské? Prácu i tak rozmýšľam ukončiť sama nakoľko prvý trimester je pre mňa ťažký a veľmi vyčerpávajúci. Ďakujem vopred za rady a odpovede 🫶

mamina7070
27. apr 2024

a pracovala si doteraz ? lebo nejako zvlastne popisane je to 270 dni treba mat
v skusobnej dobe vedia ukoncit pracovny pomer bez dovodu ak si oficislne neoznamila tehotenstvo ak si ho oznamila tak s uvedenim dovodu mimo tehotenstva (vo vedia dat ak chcu)

lilkaparkanska
autor
27. apr 2024

@mamina7070 Za posledné 3 roky čo som už od rodiny som pracovala no nemala som stabilnú robotu kde by som bola dlhodobo. Aj keby nemám odpracovaných tých 270 dní dá sa stále žiadať o tehotenskú?

mamina7070
27. apr 2024

ziadat mozes ale nebudes mat narok

zuzanockamt
27. apr 2024

@lilkaparkanska Musíš mať tých 270 dní, byť v OL alebo mať aktívne poistenie.

mamina7070
27. apr 2024

tie dni sa napocitavaju aj z viacerych zamestnani

mamina7070
27. apr 2024

teraz viidm ze mas len 19 nie si este v skole nahodou? resp ake mas ukoncene vzdelanie?

lilkaparkanska
autor
27. apr 2024

@mamina7070 Skolu som koncila v 17-tich, vzdelanie 3 rocne bez maturity. Teraz za mesiac budem mat 20

lilkaparkanska
autor
27. apr 2024

@zuzanockamt citala som niekde, ze tam je ochranna lehota. Takze ak to chapem spravne aj keby mi skonci ten pracovny pomer kde mi platili poistenie by som na to mala narok?

zmrzlinka2021
27. apr 2024

@lilkaparkanska nárok nemáš, budeš mať iba rodička a pravdaže manželove peniaze

jarnajar
27. apr 2024

Nemáš ani tých 270 dní? Veď to je 9 mesiacov, aj keď si menila a pracovala nepravidelne, tak sa to mohlo nazbierať. Dobre si to zisti, možno teraz odpracuješ ešte trochu a budeš mať nárok.

zuzanockamt
27. apr 2024

@lilkaparkanska OL je, ale musíš mať splnenú aj podmienku 270 dní, ak nemáš, tak tehotenské ani materské nedostaneš.

lilkaparkanska
autor
27. apr 2024

@jarnajar da sa to niekde zistit kolko mam odpracovane? ja si myslim, ze za 3 roky sa to aj mohlo nazbierat pracovala som pravidelne

mamina7070
27. apr 2024

@lilkaparkanska zajdi na pobocku socialnej poistovne a pozru ti plus si mozes vybavit aj pristup do elektronickeho uctu poistenc kde si to pozries sama

lilkaparkanska
autor
27. apr 2024

@mamina7070 dakujem, urcite sa tam pojdem spytat a skusim si to vyriesit

mamina7070
27. apr 2024

@lilkaparkanska urcite chod skola ti nepomoze doplnit dni v tvojom pripade

lilinka88
27. apr 2024

@lilkaparkanska 270 dní je za posledné dva roky ku dňu pôrodu na materské a k 13tt pre tehotenské. Čiže nerieš teraz, že máš za posledné 3 roky, ale či to máš za posledné dva roky k uvedeným dátumom.
Ak nebudeš túto podmienku spĺňať, nárok budeš mať len na nižší rodičovský príspevok od narodenia dieťaťa

petamich
27. apr 2024

na tehotenske musis k 13 tyzdnu tehotenstva splnat 270 dni za posledne dva roky a zaroven byt zamestnana alebo v ochrannej lehote po ukonceni prace - ak 270 dni nemas narok mat nebudes

a na materske musis splnat to iste ale ku dnu porodu

zavolaj do Socialnej poistovne povedia ti kolko dni mas

mogaa
28. apr 2024

@lilkaparkanska no tehotenské a materskú získaš len v prípade že spĺňaš podmienky....pri tehotenskom je to 270dní nem.poistenia do 13 týždňa tehotenstva a pri materskej 270dní nem.poistenia za posledné 2roky....ak nemáš 270dní nem.poistenia, tak tehotenské nedostaneš a materskú nahradí po narodení dieťaťa rodičovský príspevok v nižšej sume.... tehotenské a materská sa počítajú z príjmu za toto obdobie, takže ak nemáš splnené obdobie, nemajú ti ho z čoho vyrátať....materská môže byť 400eur aj 1500eur🙂