Nástup do práce po rodičovskej dovolenke a týždeň na úrade práce

jelsi
26. feb 2019

Ahojte, poraďte mi prosím.
Máme dve deti po sebe, som doma od 1. januára 2014
Druhý syn mal 22.02.2019 3 roky. Do práce nastupujem 1. marca. Takže kvôli tomu týždňu sa musím asi hlásiť na Úrade práce že? Čo všetko, aké papiere treba priniesť?
Mám nejaký nárok na podporu? Predtým som normálne pracovala. Ďakujem

evittam
26. feb 2019

@jelsi Nemusís. Mozes si ten tyzden zaplatiť ZP sama. Ak ide do práce tak sa podla mna kvoli týždňu neoplati absolvovať tie papierovacky. Narok na podporu mas do dvoch rokov od skončenia PP ak splnas podmienky nároku t.j.aspon 730dni PvN za posledne styri roky.

veronikaszabova
26. feb 2019

@jelsi syn je narodeny 2.9, do skolky siel 9.9. Ja do prace. Ten tyzden mi v ZP zapisali ako osoba starajuca sa o dieta do 6r.

evittam
26. feb 2019

@veronikaszabova Alebo. 😉

jelsi
autor
26. feb 2019

@evittam takže treba ísť do zdravotnej?

jelsi
autor
26. feb 2019

@evittam tých 730 dní musí byť u jedného zamestnávateľa po sebe nasledujúce dni, alebo 730 spolu za 4 roky?

evittam
26. feb 2019

@jelsi Ano, bud sa nahlasit ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov-dieta nesmie chodiť do škôlky viac ako 4h, alebo ako samoplatca.

evittam
26. feb 2019

@jelsi 730dni spolu za 4r.

jelsi
autor
26. feb 2019

@evittam do škôlky nastupuje 1. marca ako ja do práce.
A treba ísť aj na úrad práce kvôli niečomu, aj keby som sa nezaradila do evidencie uchádzačov? Niečo sa mi zdá že treba po 3 rokoch veku dieťaťa niečo nahlasovať len neviem poriadne čo a kde.
Ďakujem za rady

gabulienka623
26. feb 2019

@jelsi mne sa zdá že sa nahlasuje na upsvar kto sa o dieťa stará keď dovŕši 3 roky. Či škôlka, starí rodičia ...mne automaticky poslali z upsvaru ten papier, asi by som o tom inak ani nevedela ...

evittam
26. feb 2019

@jelsi Nahlasujes kde sa dieta nachadza kvoli rodinnym pridavkom ale chod az toho 1.3.-nic sa nestane, nech nemusis na tyzden hlasit ze je doma a potom na novo ze v skolke.😉

jelsi
autor
26. feb 2019

No 1. nemôžem, som v práci a úrady sú len do 12:00

evittam
26. feb 2019

@jelsi Tak zajtra a napis,ze od 1.3.je v skolke tej a tej.....

jelsi
autor
26. feb 2019

@evittam Ale ďakujem pekne za odpoveď ♥ 😉

sassul
26. feb 2019

Ahojte, mám otázku: dcéra mala 15.12019 3 roky, ku 17.1.2019 sme sa v práci dohodli na ukončení PP dohodou. Zaregistrovala som sa na Úrade a požiadala o podporu v nezamestnanosti. Dávku mi vypočítali z dvoch dní dovolenky, tak som trochu sklamaná. Čo mi chýbalo na max vymeriavací základ? :(

evittam
26. feb 2019

@sassul Viac dovolenky

jelsi
autor
26. feb 2019

@evittam tá podpora v nezamestnanosti sa dá uplatniť aj na ten 1 týždeň ktorý budem bez práce? Či len mesačne?

evittam
26. feb 2019

@jelsi Aj na týždeň

jelsi
autor
26. feb 2019

@evittam treba to nejako vydokladovať, aký som mala príjem alebo to vedia zistiť sami? Lebo fakt sa mi nechce a nemám ani časové možnosti hľadať potrebné papiere k tomu.
A sorry že ťa toľko otravujem 😇

evittam
26. feb 2019

@jelsi Nie, netreba. SP vychádza z VZ z ktoreho sa platili odvody na PvN za posledne dva roky pred žiadosťou o podporu. Ale musíš sa najskôr zaevidovať ako nezamestnana, počkať na oznámenie o zaradeni a az potom mozes žiadať o podporu na SP-potrebujes to oznámenie o zaradeni. Na to ma UPSVaR dost casu. Vacsinou 2-3tyzdne....

jelsi
autor
26. feb 2019

@evittam A vôbec tam nevadí že v tom čase budem už mať pomaly mesiac odrobené?
Ako dlho možno poberať podporu, keby som nemala prácu?

jelsi
autor
26. feb 2019

To sa vypláca za dni ako materská alebo za celý mesiac ako rodičovský? Či sa mi to oplatí kvôli pár dňom- zaraďovať sa do evidencie, nechať sa vyradiť a potom žiadať o podporu za týždeň čo som bola doma... :D

jelsi
autor
26. feb 2019

Inak písala si že nárok na podporu je do 2 rokov od skončenia PP. Som 5 rokov doma (MD+RD), tá doba plynula aj počas tohto obdobia či až od teraz plynie? Ja viem že sa pýtam ako blbá, ale naozaj sa v tom nevyznám.

evittam
27. feb 2019

@jelsi Nevadi. Podpora sa pobera 6mesiacov. Podpora sa vyplaca za dni ako MD.
Kedy skoncil PP? Od skoncenia PP mas narok do dvoch rokov na podporu. Ak PP trval pocas MD a RD pocita sa aj to obdobie.