Nástup do škôlky - pracujúca mama ostáva ešte doma

chadkroeger
25. apr 2019

Ahojte, viete mi poradit? Maleho chcem dat od novembra (skor mi ho nezoberu) do skolky. Bude mat 2 roky. Ja som zamestnana na TPP, ale nechcem este nastupit do prace aspon 2 mesiace dokedy si maly v skolke nezvykne. Co vsetko musim ponahlasovat? Pridem o rodicovsky prispevok? Aj keby som o rodicovsky prisla, chcela by som aspon, aby odovody dalej za mna platil stat dokedy nepojdem pracovat. Mal niekto podobnu situaciu? Dakujem

gabulienka623
25. apr 2019

O rodičovský neprídete, ten sa vypláca do 3r veku dieťaťa, bez ohľadu na to či pracujete, či je dieťa v škôlke. A nenahlasujete nikde nič. Ste na rodičovskej dovolenke, odvody za vás platí štát. Keď sa zamestnate, prihlási vás zamestnávateľ.

marlenka222
25. apr 2019

@gabulienka623 nechápem ako dieťa ktoré môže byť v škôlke maximálne 4 hodiny (lebo riadnu starostlivosť má za neho rodič) sa nemá hlásiť nikde. Jasne že musí hlásiť že dieťa navštevuje škôlku a som teda zvedavá aka robota dovoľuje pracovať na 4 hodiny

gabulienka623
25. apr 2019

@marlenka222 prosím vás a komu nahlasuje že je dieťa v škôlke??? To sa nahlasuje až po dovŕšení 3r na upsvar. A prečo by malo byť akoze len na 4 hod?? Ak sa mamička chystá pracovať a v skolkr jej ho zoberú na 8 hod, ja nevidím problém

titla
25. apr 2019

@gabulinka623 ma pravdu. Do 3 rokov dietata mate narok poberat RP bez ohladu na to, ci je dieta v skolke alebo nie. A moze byt aj na cely den. Ak autorka ostava nadalej na RD, co moze az do troch rokov veku dietata, odvody za nu plati stat. Ak sa vrati do prace tak zamestnavatel.

marlenka222
25. apr 2019

@gabulienka623
@titla moje zlaté, teraz to riešim. Treba dieťa nahlásiť že je v škôlke od do tej pani, ktorá rieši rodičovský príspevok. Nemáte ani jedna pravdu. Matka môže pracovať ale dieťa musí byť hlásené že škôlku navštevuje a iba na 4 hodiny. Kľudne si to nájdite aj v zakone.

chadkroeger
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
chadkroeger
autor
25. apr 2019

@marlenka222 treba nahlasit aj zamestnavatelovi, ze dieta nastupuje do skolky? Z komentarov som pochopila, ze netreba.

marlenka222
25. apr 2019

@gabulienka623 no nahlasuje sa to pre jeden praktický dôvod pretože peniaze pobera od štátu a akonáhle nastane zmena týkajúca sa dietata-nielen po 3 rokoch, sa zmena hlási ;) aj keď je to banalita a človek nechápe prečo

marlenka222
25. apr 2019

@chadkroeger nie zamestnávateľ s týmto nič nemá. O dieťa sa zaujima upsvar. Musíš sa ale aj odhlásiť z dôchodkového na socialke akonáhle nastupujes do práce

titla
25. apr 2019

Myslim ze @marlenka222 si tu pletie dve veci. Ak je matka na predlzenej RD (napr. z dovodu zleho zdravotneho stavu dietata, ktore uz dovrsilo 3 roky) moze dieta navstevovat MS max 4 hodiny.
Okrem toho 4-hodinovy pracovny pomer je normalny. Mam kolegyne (matky s malymi detmi alebo dochodkyne), ktore pracuju na 4-6 hodin. Je to vsetko o dohode so zamestnavatelom.

chadkroeger
autor
25. apr 2019

@marlenka222 toto viem, myslim na to ohladom dochodkoveho p. Ale napr. ak by mi dieta chodilo do skolky na cely den a ja som doma je to OK? Tato situacia bude trvat mozno mesiac a mozno ani tolko.
Spravne som pochopila, ze ak nechcem prist o rodicovsky p. dieta mi musi chodit do skolky iba 4 hod a ja mozem aj pracovat. Ak nastupim na plny uvazok, cize 4 hod v skolke uz neprichadzaju do uvahy iba cely den prichadzam o rodicovsky prispevok?
Dufam, ze som to zrozumitelne napisala

marlenka222
25. apr 2019

@chadkroeger teraz som podávala prihlášku do škôlky a výrazne ma upozornili na to že ak poberám rodičovský príspevok, dieťa mi zoberú Max na 4 hodiny. Je isto aj na škôlke aké podmienky určí za ktorých sa o dieťa, na ktoré rodič poberá 24 hodinovú starostlivosť vo forme rodičovského príspevku od štátu dieťa príjmu. Je to dosť nefér voči ostatným ktorí musia pracovať a dieťa kam dať nemajú a aj príspevok nepoberaju lebo im nárok skončil.

chadkroeger
autor
25. apr 2019

@titla o tej predlzenej som si citala a aj o neplatenej rodicovskej d. ale to nie je moj pripad

beky1813
25. apr 2019

@marlenka222 ty si nemyl predĺžený neplateny rodicak a bezny do 3 rokov.

titla
25. apr 2019

@marlenka222 V ktorom zakone? Naozaj ma to zaujima.

beky1813
25. apr 2019

@chadkroeger blbost, moja chodila do skolky, nemala ani 3 roky, rodicak som mala a pracovala som

chadkroeger
autor
25. apr 2019

@marlenka222 ja som podavala prihlasku do sukromnej skolky. Tam su asi ine pravidla.

marlenka222
25. apr 2019

@chadkroeger ja si osobne myslím že to závisí od škôlky ktorá dieťa prijíma. Do papierov o prijímačom konaní sa vypisuje rodič na rodičovskej dovolenke+ ak napíšete že práca od dátumu toho a toho.... Môžu a nemusia (kôli zaplnenosti škôlok dieťa zobrať ) ďalšia vec - namiesto rodičovského príspevku by ste mali mať príspevok na škôlku alebo jasle. Ono to nie je až také jednoduché keď sa to má robiť po správnosti ale škôlky ak o dieťa stoja, spravia dosť ústupkov aby vyšli rodičom v ústrety ;) ja sa dosť obávam preverovania či je dieťa na akú dobu v škôlke

chadkroeger
autor
25. apr 2019

@beky1813 cely den ste pracovali? Inak mam znamu, ktora tak isto pracuje v skolke a aj pobera rodicovsky p. Dieta je doma, lebo praca prisla necakane a prihlasku uz nestihla podat.

beky1813
25. apr 2019

@chadkroeger pracovala som nerovnomerne podla smien

marlenka222
25. apr 2019

@beky1813 a aj si dostávala príspevok na škôlku alebo jasle? ;) Nie lebo ten zákon nedocital nik do konca. Že namiesto RP prichádza v tomto prípade celodennej starostlivosti príspevok na skolku)/jasle ale rp sa odníma.

chadkroeger
autor
25. apr 2019

@marlenka222 nemame narok na prispevok 😞 moj je narodeny v oktobri a prispevok plati pre deti narodene iba do 15.9 🤦‍♀️

janinka007
25. apr 2019

mám kolegyňu, ktorá normálne pracovala celý deň, poberala rodičák a dieťa chodilo normálne do školky na celý deň, žiadne 4 hodiny.

beky1813
25. apr 2019

@marlenka222 bud alebo, ak mas vydavky na jasle vyssie, tak sa ti oplati poziadat, nikde nie je pisane, ze musis poziadat o prispevok. Ten nic nwma zo skolkou

marlenka222
25. apr 2019

@beky1813 ale čo potom stat o Tom že ak je dieťa zverené do starostlivosti, nahrádzajúcej starostlivosť rodiča, príspevok sa odníma?

marlenka222
25. apr 2019

Ja viem že deti bežné chodia do škôlky aj na celodennú, moje kolegyne to tak robia ale každý deň trnu(aspoň ťa 1 z nich) či jej nepríde nik na kontrolu zo sociálky a neskontroluje dokedy deti sú. A jasne že nik nerieši taký alebo onaký príspevok... Len že pani ja úrade tvrdila že vzhľadom na kapacitu škôlok budú vyžadovať odkedy dokedy sa dieťa zdrziava+- jasne že opäť závisí od mesta kde sa pohybuje

gabulienka623
25. apr 2019

@marlenka222 to je nie pravda čo pisete

marlenka222
25. apr 2019

@gabulienka623 jasne sa si vymýšľam a pani na úrade chcela odo mňa veci mimo zákon a jej kompetencie ;)

beky1813
25. apr 2019

@marlenka222 ale co s tym ma skolka, jasle, ked ten prispevok ide rodicovi? Napr. znana zaplati jasle cca 400 eur prveho v mesiaci, ale prispevok od statu namiesto rodicaku jej nabehne okolo 15-steho. On nejde zriaďovateľovi jasli/skolky. Ty tu asi splietas jablka s hruskami

nellita
25. apr 2019

Posielam moju vlastnú skúsenosť. Dcera mi chodila od 1,roka do jasiel na cely den. Poberala som RD aj plat v praci az kym nenastupovala do, skolky. Nenahlasovala som upsvar nic,nic odo mna nechceli. Od 2-rokov som si zmenila RD na príspevok na starostlivost a vtedy som uz musela upsvar zdokladovat kde mam dieta,cize ked v jasliach tak podpisanu zmluvu.Od 3-rokov je v škôlke a detto nic som nenahlasovala upsvar.