Nástup na materskú. Kedy je to možné čo najneskôr?

celin
27. apr 2009

Dobry den,
potrebujem poradit aky je najneskorsi mozny termin nastupu na MD. Je termin 6 tyzdnov pred porodom dany zakonom, alebo mozem nastupit aj o par dni neskor ak mi to zdrav. stavo dovoli.
Som dobrovolne nemocensky poistena a chybaju mi 3 dni aby mi vznikol narok na matersku 😒
Dakujem

bzucinka2
27. apr 2009

celin, pokial ja viem, nastupit nemusis, ale MD sa ti skrati, cize ju potom nebude mat 28 tyzdnov, ale napriklad len 27, tak mi to aspon vysvetlovala doki, ak som ju dobre pochopila 🙂

segricka
29. apr 2009

nastupovat na matersku mozes aj neskor, ja som to tak robila tiez.
tak ako pise bzucinka, dlzka materskej sa ti skrati, ale nie o to obdobie, o kolko nastupis neskor:
"Podmienky nároku

* trvanie nemocenského poistenia alebo po jeho zániku počas trvania nároku na výplatu materského alebo v ochrannej lehote. Ochranná lehota je 42 dní. Ak nemocenské poistenie trvalo menej, ochranná lehota je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie. V prípade poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je ochranná lehota šesť mesiacov
* poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní
* poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak zákon o sociálnom poistení neustanovuje inak
* poistenkyňa má nárok na materské aj po uplynutí 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z narodených detí sa stará alebo ak je osamelá. Nárok na materské v tomto prípade zaniká uplynutím 37. týždňa od vzniku nároku na materské
* poistenkyňa, ktorej sa narodilo mŕtve dieťa, má nárok na materské do konca 14. týždňa od vzniku nároku na materské
* poistenkyňa, ktorej dieťa zomrelo v období trvania nároku na materské, má nárok na materské do konca druhého týždňa odo dňa úmrtia dieťaťa, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, resp. nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské
* obdobie nároku na materské poistenkyne, ktorá dieťa porodila, nesmie byť kratšie ako 14 týždňov od vzniku nároku na materské a nesmie zaniknúť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu
* iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti a ktorý sa o toto dieťa stará, má nárok na materské odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti v období 22 týždňov od vzniku nároku na materské
* iný poistenec, ktorý prevzal do starostlivosti dve alebo viac detí a aspoň o dve z týchto detí sa stará a iný poistenec, ktorý je osamelý a ktorý sa stará o dieťa prevzaté do svojej starostlivosti, majú nárok na materské v období 31 týždňov od vzniku nároku na materské
* iný poistenec má nárok na materské najdlhšie do dovŕšenia ôsmich mesiacov veku dieťaťa, ak v posledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti bol nemocensky poistený najmenej 270 dní
* zamestnanec má nárok na materské, ak nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ
* v prípade povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby zaplatenie poistného na nemocenské poistenie."

mami.sk
29. apr 2009

celin - a nemoze Ti lekar posunut termin porodu o tie 3 dni?
ja som to tak mala 😉 posunuli mi ho o tyzden, ze termin podla USG a mala som v tehu knizke 2 terminy 😉 a na MD som isla podla druheho terminu 😉

gapa
29. apr 2009

celin,
tomu nerozumem, ako by ti pomohlo k získaniu nároku na materské, ak si posunieš nástup na MD o tri dni. Tam je podstatné kedy porodíš a nie kedy nastúpiš na MD. Alebo hovoríš o získaní nároku na vyššiu materskú? Nie na nárok sám? V tom prípade súhlasím s mami.sk.

Pri DNP vraj býva problém s nástupom na MD neskôr ako 6týžnov pred PTP. Vraj to v takom prípade nárok posudzuje SP aj tak k dátumu 6týždnov pred. No netrvdím, že to tak je, len mamičky niečo také písali.