Nástup po rodičovskej

21. mar 2023

Ahojte, mám takú otazku, či mi bude niekto vedieť poradiť. Keďže nastala úprava ochranné lehoty na 180dni.
Som na RD v júli bude mat syn 3 roky. A mala by som nastúpiť do práce, kde som pracovala pred MD. Avšak, ja už rok robím v inej firme. Takze v prvom zamestnaní chvem dať výpoveď. Tiež chceme druhé dieťa a zaujíma ma, že keď dám výpoveď v tom prvom zametstani a bude ešte plynúť ochranná lehota 180dni (neviem teda či od nástupu na MD alebo otehotnieť) tak budem mat nárok na MD aj z tohto zamestnania ? Musím, ale predpokladám nastúpiť aspoň na jeden deň do roboty (teda by som si vybrala 1 deň dovolenky a následne hneď podala výpoveď). A od výpovede plynie 180 dni ? Ale 180 znamená, že do 180dni musím ísť na materskú? Takze už v tom čase musím byt tehotná? Keďže tehotenstvo trvá cca 270dni ? Alebo stačí keď 180 dni od výpovede otehotniem …snáď niekto pochopí moju otazku 😀

klarissa25
21. mar 2023

Už keď rok robíš v inej firme tak sa ti bude materska rátať z toho zamestnania

autor
21. mar 2023

@klarissa25 to áno, ale ja chcem žiadať MD aj z toho prvého zamestnania aj z tohto druhého

lenko
21. mar 2023

pokiaľ budeš mať aktívne nemocenské poistenie (z druhej firmy) a ukončíš pracovný pomer z prvého zamestnania, tak automaticky zanikne ochranná lehota a budeš mať nárok na materské iba z druhého zamestnania.

klarissa25
21. mar 2023

To sa tak nedá...

autor
21. mar 2023

@klarissa25
@lenko to je zaujímavé, pani na sociálke mi povedala nech nedavam výpoveď hneď teraz ale vyberiem deň dovolenky a dám výpoveď a budem mat nárok na MD ant toho prvého zamestnania aj z druhého ale asi som ju teda len zle pochopila
Ďakujem

autor
21. mar 2023

Ale nasla som toto a je to môj prípad presne takze podľa toho by som nárok mala mať na MD aj z prvého zamestnania už som z toho debil 😀 zavolam zas na tu socialku asi

lenko
21. mar 2023

prečítaj si prvú vetu po hrubom písme:
v prvej práci kde ste na RD je potrebné aby Vám pracovný pomer nezanikol

guiseppinka
21. mar 2023

Mas novy pracovny pomer... Ak das vypoved v starej firme, tak vsetko sa pocita zo starej. Z oboch by sa ti pocitalo, ak by si robila subezne na skratene uvazky - napr. Pol v starej a pol v novej... Ale ak robis v novej na full, tak tam sa neriesi nic...

autor
21. mar 2023

@lenko áno, ale ak obnovim nemocenské poistenie čo i len na jeden deň a na druhý deň podám výpoveď som v ochrannej lehote a do 180 dni keď nastúpim na materskú mala by byt materská priznaná, ale nevadí aj keby nie mám nárok na materskú z druhého zamestnania. Ja to zajtra preverim a napíšem sem potom ak by to ešte niekoho zaujimalo 😀