Navýšenie materskej

karin1811
5. okt 2020

Ahojte, prosím o radu, riešim navýšenie materskej, ide o to, že zvažujem či zostať v aktuálnom zamestnaní alebo od 1.1.2020 sa zamestnať inde, resp . platiť si dobrovoľne poistné z maxima. Termín nástupu na MD 8 t. mi vychádza na začiatku apríla 2021. Teda ešte sa spýtam, môže byť nástup na materskú 8 týždňov alebo musí byť 6, alebo je to jedno? Neviem ako by mi vychádzala materská, pretože tento rok, keď nám zavreli školy, bola som doma na pandemickej očr od marca do konca júna a z terajšieho zamestnania by sa mi rátal rok 2020, kde uvedená pandemická očr trvala skoro štyri mesiace. Ďakujem za každú radu.

draik
5. okt 2020

OČR nemá vplyv na výšku materského, ak dlhšie (aspoň od 1.1) pracujete v súčasnom zamestnaní.
Ak ste zamestnaná, tak je na výber 6-8t pred TP, v prípade nástupu z OL len 6t.
DNP nemôžte mať popri zamestnaní a muselo by trvať aspoň 26týždňov, aby sa z neho počítalo materské; s ohľadom na balík poistení nie je výhodné DNP a spol. platiť po celú dobu, ale to by sa dalo obísť cez PN.

misana84
6. okt 2020

Materska sa Vam bude pocitat z kalendarneho roka ciže 2020...zbytocne budete menit pracu...

misana84
6. okt 2020

Napr. ja som nastupovala na matersku 1.11.2019 a materska sa mi pocitala za rok 2018...ciže cely rok 2019 nemal vplyv na vysku materskej!

draik
6. okt 2020

@misana84
V prípade zmeny zamestnávateľa sa nemusí počítať z roku 2020.

misana84
6. okt 2020

@draik no neviem mne uctocnivnicka tak povedala...lebo aj jej nevesta chcela navysit prijem...ale mala smolu

fokuska
6. okt 2020

@misana84 Ano, uctovnicka ma pravdu - za istych okolnosti. Ked povedala A, uz mohla povedat aj B.

karin1811
autor
6. okt 2020

V prípade, keď zmeníte zamestnávateľa min. 90 dní pred nástupom na materskú, mal by to byť rozhodujúci príjem pre výpočet materskej, je to tak? @draik ďakujem za upresnenie informácií k DNP. Ešte mi prosím napíšte, čo znamená v prípade nástupu z OL?

terezia323
6. okt 2020

@karin1811 k tomu nástupu. Štandardne sa chodí 6 týždňov pred termínom porodu, 8 chodia ženy, ktoré sú na PN alebo majú nejaké zdravotné ťažkosti. Všetko je na dohode s tvojim gynekológom.

fokuska
6. okt 2020

@karin1811 OL je ochranna lehota. V pripade, ze ti NP zanikne este pred nastupom na matersku, tak nastupujes v ochrannej lehote a vtedy to musi byt presne 6 tyzdnov.

Inak je to KEDYKOLVEK medzi 8-6 tyzdnov pred vypocitanym datumom porodu.
@terezia323 Nie je to bud 6 alebo 8, ale kedykolvek medzitym.

pavlinaant
6. okt 2020

@misana84 pokial pocas tehotenstva zmeni pracu na minimalne 90 dni tak sa materska pocita z novej prace a neberu ohlad na predchadzajuce. Tak som to mala aj ja.

pavlinaant
6. okt 2020

@karin1811 ano, ked POCAS tehotenstva zmeni pracu na min 90 dni tak sa materska pocita z novej prace

sasesoe
6. okt 2020

@terezia323 to toez nie je uplne presna info. Nastup na MD moze byt kedykolvek v intervale medzi 8 az 6 tt lred vypocitanym terminom porodu. Datum terminu od kt poistenkyna ziada MD sa nachadza v casti, ktoru ma vyplnat ona, nie gynekolog. Je mozne, ze za istych okolnosti (napr OL) si nemoze zvolit, ale standardne by to nemal byt problem

fokuska
6. okt 2020

@pavlinaant A to tiez nieje presne - musi to byt ASPON 90 dni bez PN, OCR. Nestaci teda len zmenit pracu... a tiez pozor na presne 90 dni, pretoze SP si dava pozor a vela pripadov vyhodnocuje ako ucelove.

pavlinaant
6. okt 2020

@fokuska je tam podmienka minimalne 90 dni, ani bez ocr pn a podobne. Ale to uz zalezi na konkretnon pracovnikovi socialky ci to uzna aj ked to bude presne 90 dni. Ja som mala tiez pre istotu cca 100 dni a neriesili nic.

sasesoe
6. okt 2020

@pavlinaant aspon 90 dni platenia NP. Pocas kcr, pn neplatis nemocenske, ale cerpas

pavlinaant
6. okt 2020

@sasesoe ved ano. Ale tak to uz je na kazdej mame aby si to uz sama podrobnejsie nastudovala a zisila vsetko na oficialnych strankach

karin1811
autor
7. okt 2020

Ešte sa spýtam, viete mi poradiť ako si vypočítam vymeriavací základ z roka, kde OČR trvala od polovice marca do konca júna, keďže sa toto obdobie vylučuje?

karin1811
autor
7. okt 2020

Sledujem pána Mihála pravidelne, no nie je mi vždy všetko jasné, kvôli tomu som sem dala tie otázky. Pretože si neviem s tým rady, ešte som nemala takúto situáciu a ani nie je bežné, že OČR trvala tak dlho, keďže školy zavreli a prváka nemôžem nechať doma samého. Ďakujem za každú radu.

evelin68
14. okt 2020

@karin1811 prevazne sa vymeriavaci zaklad bere z poslednych cca 3m ku koncu roku (teda aspon mne tak to ratali pri 1.MD)

ak sa opat zamestnate na min. 90 dajte si viac dni az to neni okate 😉 ale pozor pocas tejto novej prace nemozete byt na PN skor ako prejde 90 dni vtedy sa Vam to nebude zaratavat... po 90 dnoch sa da ist na PN

lianka111
21. okt 2020

@karin1811 zdravím je to aj môj prípad... Tiež som bola na POCR až 170dni a neviem to nejak nájsť, či si mám tie dni odratat pri delení. Nechce sa mi meniť zamestnávateľ teraz na tých 90dni. Dopatrali ste sa k tomu? Tiež mam nástup na MD rok 2021 a PP trvá od roku 2019 takze mi budu rátať rok 2020. DvZ=VZ 2020 : (366-170) aspoň tak som pochopila ja