Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Nemám nárok na materskú. Čo ďalej?

karinbirosova2
18. apr 2016

Ahojte, mam taku mensiu otazku..niektore zeny uz idu na matersku uz v nejakom tyzdni pred porodom.a chcela som sa opytat ako to je s tymi co narok na materske nemaju? Viem ze mi chybaju dva ci tri mesiace tam..cize ja pred porodom nemam narok na nic alebo ako to je?

gapa
18. apr 2016

@karinbirosova2 dá sa ísť na pn a ak vieš, že ozaj nemáš nárok na materské tak ťahať pn až do minimálne pôrodu, no lekár môže až do ukončenia šestonedelia. Nástup na md si môžeš dať až dnom pôrodu. Mzdárka alebo lekár môžu namietať, ale môžeš tak spraviť, nástup sa dá najneskôr v den pôrodu a je na mamičke, kedy tak urobí. Dokonca aj tá pn by sa mala dať ťahať aj po požiadaní o mateské ak vieš, že nárok nie je. LEbo v zákone je uvedené, že nárok na nemocnské zaniká, ak vzniká nárok na mateské 6týž. pred termínom, teda predpokladám, že ak nevzniká, nárok na nemocksé trvá, ak trvá práceneschopnosť a teda tesne pred pôrodom a po nom asi žená práceschopná nie je.
Otázne je potom, ako trvá dôchodkové poistenie, kedy si dať prihlášku, aby si bola dôch.poistená štátom. Myslela som v tomto prípade, že dnom pôrodu, tj. dať prihlášku do 42dní. Ale teraz si myslím (oni postupne začínajú ísť striktne podla zákona, čo predtým nerobili), tak asi až ozaj nástupom na rodičovskú dovolenku. Zisti si u mzdárky dokedy ťa bude viesť na matesrkej dovolenke (ak nstúpiš až dnom pôrodu a budeš mať 1dieťa, nie si osamela, tak by to malo byť 28týždnov, to je doba, ktorá sa berie ako výkon práce, tj. akoby si pracovala). Treba potom podať prihlášku na soc.poistovnu najneskôr prvý den čerpania rodičovskej dovolenky, ak nechceš ani den bez dôch.poistenia. Mzdárka ti totiž nástupom na RD prerušuje poistenie v soc.poistovni a prihláška sa nedá dať ani den spätne. Ak ti to vyjde na víkondové dni, tak treba dať prihlášku predtým, napr. v piatok.
Urov si kopiu prihlášky, daj potvrdiť prevzatie soc.poistovnou a založ do dôchodku k zápočtovým listom.
Odporúčam si urobiť kopiu aj zo žiadosti o mateské a dať potvrdiť prevzatie soc.poistovnou, resp. mzdárkou.
O rodičovský príspevok požiadaj odo dna pôrodu a to bez ohladu na poberanie nemocenského.

karinbirosova2
autor
18. apr 2016

No po narodeni uz mam narok na rodicovsky prispevok...mne ide hlavne o to ze v oktobri mam termin a v auguste uz by som mohla ist na matersku..ale ak nemam 270 dni poistene tak tym padom mi materska nevznika ci ne tak? 🙂

gapa
18. apr 2016

@karinbirosova2 prečítaj, čo som napísala. Píšem o PN. Ak nemáš a nebudeš mať v období 2 roky pred skutočným pôrodom 270dní nem.poistenia, tak nárok na materské nezískaš. Ak porodíš napr. 5.10.2016, tak sa sleduje obdobie 5.10.2014 do 4.10.2016 a či tam máš aspon 270dní nem.poistenia.
A nárok na MD v zamestnaní máš aj ked nepoberáš matesrké. Obdobie MD sa berie akoby si pracovala pre nárok na materské.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli