Neplatená predĺžená rodičovská do 6 rokov a brigáda

vilimecka
28. mar 2015

Dievčatá potrebujem poradiť. Som s malou na neplatenej rodičovskej dovolenke do 6 rokov, chodí mi na 4 hoďky do škôlky. Mám možnosť ísť na 3 mesiace pracovať na brigádu. V zdravotke mi vraveli, že keď nastúpim hoci aj na brigádu musím oznámiť, len teraz neviem ako to funguje, či môžem naďalej ostať na tej predĺženej. Nechce sa mi ísť na 3 mesiace na úrad práce. Ďalej neviem ako so sociálnou poisťovňou. Ďakujem za každú radu.

sardinka333
28. mar 2015

Blbosť...nič nikomu nehovor, je to brigada a nie nejaký pracovný pomer, kde budu za teba odvadzať odvody do soc. a zdrav. nie? Zarobíš na brigáde 5, 50 a odrataj si z toho odvody tak na tu brigadu ani nemusíš chodiť. Ja som išla občas upratovať popri MD, predlženej, peniaze som dostala na ruku a nič ine som neriešila. Radím to aj tebe. Tu sa nič neoplatí priznávať...pokial ta samozrejme na tej brigáde netlačia aby si sa ,,nahlásila,, čo pochybujem.

vilimecka
autor
28. mar 2015

V podstate ide o to, že mám ísť robiť do obchodu ako predavačka a majiteľ (je známy môjho svokra) chce byť len krytý, aby som nerobila na čierno, že by prišla kontrola a podobne, on mi vravel, že by tých neviem koľko eur zaplatil odvody, lenže načo bude platiť zdravotku keď mi ju platí štát, ja sa príliš do toho nerozumiem. Mne ide len o toto, ja by som nikomu nič nehlásila.

mamulka211
28. mar 2015

toto by zaujimalo aj mna, moja znama ma podobny problem, na predlzenej rodicovskej je jej manzel, ale momentalne si nasiel na tri mesiace pracu v Cechach. Ci to musi hlasit, resp. ci sa to nasa socialka dozvie, ze ma niekde v zahranici pracu.

sardinka333
28. mar 2015

Ja som tam zarobila len 100 eur za mesiac (brigada) takže o nejakých odvodoch nemohla byť ani reč. Skus sa opýtať na urade práce. Zase chápem, že sa ,,zichruje,,. Ale napr. moja mama pracovala ako opatrovatelka a popri tom ako upratovačka - odovody jej platili z oboch a v pohode, nikto to neriešil.

sardinka333
28. mar 2015

@mamulka211 sociálka sa to nemá ako dozvedieť pokial jej to niekto nenahlási, RD nie je PNka kde chodia kontroly.

mamulka211
28. mar 2015

@sardinka333 to chapem, len ci proste ked on robi v zahranici, tak zanho tam zamestnavatel musi hradit nejake odvody a aj socialka plati zdravotnu poistku, tak neviem, ci sa to nema ako Slovensko dozvediet

simca06022011
28. mar 2015

No v prvom rade, to ze je niekto na RD sa nevylucuje s pracou... ale pri predlzenej rodicovskej neviem, kedze v podstate ta sa schvaluje na zaklade niecoho.. napr. zleho zdravotneho stavu... ale brigady to podla mna vobec nezasiahne... ked sa zamestnate tak vy si nic nenahlasujete, nahlasuje vsetko s pracovnym pomerom zamestnavatel...od neho pridu odvody, aj papiere do socialnej POISTOVNE (cize nie na UPSVAR), aj zdravotky.. odvody sa budu platit z prijmu brigady aj statom z rodicovskej.. tam sa nic nemeni. Na kontrolu tiez nepridu z UPSVARU ale inych uradov, budu kontrolovat nie to ci si na rodicovskej, ale to ci si prihlasena v nejakom pracovnom pomere s tym zamestnavatelom ktoreho kontroluju,
Co sa tyka socialneho na UPSVar s tymi to neriesi nik ;)
ESTE by som vam rada kocky povedala, ze problem nie je ked platia odvody viaceri... problem je ked niekto niekde pracuje a tie odvody neplati ;) cize cierna praca do vrecka...

@mamulka211 Slovensko sa to dozvie, nakolko sa to nahlasuje. Aj ja ked zamestnavam zahranicnych obcanov musim to nahlasit este na xy tlacivach extra do vsetkych institucii co s tym daco maju. O tom, preco to nie je prepojene a teda preco napr. hned danovy urad nevie o prijmoch zo zahranicia pomlcim, detto preco zdravotka nevie ze jej niekto pracuje v zahranici a vymaha rozne poistne aj narpiek tomu (aj ked myslim, ze to robia naschval, aby mali vacsi prijem, ked sa niekto neodhlasi...).... ale nahlasuje sa to. A

gapa
29. mar 2015

@vilimecka
SOCIáLNA POISTOVNA
ak začneš pracovať na dohodu či prac.pomer počas RD a si v soc.poistovni prihlásená ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov a z toho titulu DôCHODKOVO POISTENá šTáTOM, tak jednoznačne, ak ti vznikne DôCH.POISTENIE ZAMESTNCA (platí sa pri dohode aj pri prac.pomere, len myslím študenti v istých prípadoch a dlhodobo nezam. v istých prípadoch nie), treba do 8dní odhlášku z dôch.poistenia štátom, lebo súbeh týchto dvoch poistení zákon nepripúšťa (vid Zákon o sociálnom poistení § 15 ods.1 myslím písm. c))
Čo sa týka ZDR.POISTOVNE
neviem povedať, no teraz môže byť mamička poberajúca RP súbežne poistená zdravotne ako zamestnanec a aj štátom ako poberatel RP. Ak má príjem do istej sumy*, tak predpokladám sa jej to v ročnom zúčžovaní zdr.poistenia vráti. Ale teraz sú aj tie novoty tuším od 1.1.15 akoby odpočítatelné položky zdr.poistenia do istej sumy, no v tom sa nevyznám, to by sa asi tiež dalo, no to je myslím len na prac.pomer??? neviem či aj dohody.
Aha, ty si na neplatenej RD, tj. nepoberáš RP, ale si osoba riadne celodenne a osobne sa starajúca o dieťa do 6rokov (prípustné je ak dieťa navštevuje škôlku do 4och hodín a predpokladám, ak pracuješ počas tejto doby, je to ok), tak tam neviem, či ostávaš poistencom štátu, ak máš príjem do istej sumy*

ivet1371
29. mar 2015

Mne povedali v zdravotnej poisťovni že nemožem robiť ani brigadne lebo vtedy zamestnávateľ nahlasi zamestnanca a potom sa to zruší tá neplatena materská

ellca123
29. mar 2015

taka zena asi zije zo vzduchu aj z detmi

ivet1371
29. mar 2015

@ellca123 že sa to tak berie že peniaze nepotrebujeme

vilimecka
autor
31. mar 2015

Takže žienky, z toho čo ste popísali mi vychádza asi toto. Zamestnávateľ ma nahlási v sociálnej poisťovni aj v zdravotke a tým pádom sa mi ruší tá neplatená rodičovská, ale ja si ju môžem potom znova nahlásiť. Hlavne mi ide o to, že keď ma nahlási zamestnávateľ, nemusím už behať a odhlasovať sa sam, či ako to funguje. Aj keď ma zamestná na 1 hoďku denne? Ďakujem som múdrejšia. 🙂)

gapa
31. mar 2015

@vilimecka na sociálke sa odhlásiť musíš, lebo ak ti vznikne dôch.poistenie zamestnanca na dohodu, nemôžeš byť dôch.poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca sa o dieťa do 6rokov. Ak si ale prihlášku nepodávala, tak ani odhlášku nedávaš. Zamestnávatel ta prihlási ako zamestnaca, on nedáva odhlášku za teba.

sardinka333
31. mar 2015

@vilimecka ja suhlasím so Simca...čo ti napísala, mojej mame tiež platili dvojmo odvody a v pohode. Ešte som nepočula o tom že niekto si zrušil neplatenu RD a potom zase obnovil, aby si s tým koli pár hodinám nemala problém.

gapa
1. apr 2015

@vilimecka tu je tiež tá brigáda (dohoda) uvedená, že treba odhlášku:
http://www.socpoist.sk/aktuality-mamicky--pozor...

vilimecka
autor
1. apr 2015

Dievčatá ešte jedna otázka. Zo sociálnej sa odhlásim, ok, to je v poriadku. Teraz zdravotné poistenie, čo sa viac oplatí pre zamestnávateľa? Ak budem na úrade práce, bude mi zdravotné platiť štát, či zamestnávateľ ak pracujem na dohodu. Alebo jednoducho mi zamestnávatel zaplatí aj sociálku aj zdravotku, polopate povedané a nemusím sa hlásiť na úrade? Dúfam, že som to zrozumiteľne napísala.

170688
24. nov 2016

@vilimecka dobry den mozem sa spytat chcem ist aj ja na neplatenu predlzenu rodicovsku dovolenku ako to funguje a co vam platia ci zdravotnu,socialnu a dochodkove
lebo ja mam nastupit do prace ale nemam ho kam dat tak preto chcem neplatenu predlzenu dovolenku

vilimecka
autor
24. nov 2016

@170688 Platia zdravotné, sociálne aj dôchodkové. Len treba ísť do zdravotky sa zahlásiť že chcete byť evidovaná ako osoba starjúca sa o dieťa do 6 rokov. To je všetko. Ešte som bola aj v sociálke, ale pani povedala že netreba sa prihlasovať na dôchodkové, keďže mi automaticky platí do 6 rokov. Momentálne som na úrade práce, pretože mamičky ktoré sú na neplatenej rodičovskej si manžel ako živnostník nemôže odpísať v daňovom priznaní, čo je dosť na hlavu, ale nebudem riešiť naše zákony. 😉

170688
30. nov 2016

@vilimecka ok dakujem

tikalka
18. máj 2017

Baby vybavoval si niekto predlzenu matersku na rok 2017 je to vraj tazke vybavit z akou diagnozou vam predlzili moj syn ma atopicky ekzem a z toho stredne tazku astmu a specialnu dietu nemoze nic jest alergia na mlieko vajcia a tak

martinhorvath
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
petka47
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
superholka77
21. máj 2019

@vilimecka na predlzenej neplatenéj rodicovskej dovolenke keď ste a zamestnate sa na dohodu kde za vás platí odvody zamestnávateľ nemusíte sa odhlasovat zo zdravotnej z rodičovskej automaticky sa to zruší keď vás zamestnávateľ prihlási kvôli odvodom a keď skoncite na dohode napríklad odrobíte mesiac týždeň dva mesiace tri mesiace a odhlási vás zamestnávateľ z odvodov zo zdravotnej tak nasledujúci deň treba ísť na zdravotnú poisťovňu osobne a obnoviť si predĺženú neplatenu rodičovskú dovolenku do 6 rokov veku dieťaťa. Mate na to nárok do 6 rokov dieťaťa a dá sa to na zdravotnej obnovovat a pozastavovať dokola do 6 rokov zisťovala som info pre seba tak môžem aj vám druhým poskytnúť info

tikalka
21. máj 2019

@superholka77 mohla by si mi napísať ako sa to vybavuje dik

superholka77
22. máj 2019

@tikalka podľa toho o co mate Konkretne záujem vybaviť.

lilka246
7. júl 2019

@superholka77 ahoj teda ak som to spravne pochopila zdravotnu poisťovňu za mna zriesi zamestnavatel tym ze ma prihlasi sa starostlivost o dieta do 6 rokov konci ja nic nenahlasujem a co sa tyka socialky tam musim zajst do 8 dni a odhlasit sa? Zacala som pracovat na dohodu

lilka246
7. júl 2019

@superholka77 dakujem za odpoveď

veronikaszabova
7. júl 2019

@lilka246 ak pracujes, tym padom nemozes byt vedena ako osoba starajuca sa o dieta do 6r

lilka246
7. júl 2019

@veronikaszabova viem len potrebujem vediet ci sa odhlasujem len zo socialky a zdravotnu nemusim riesit alebo ci je potrebne osobne sa odhlasit aj zo zdravotnej