Neschválili nám rodičovskú dovolenku zo zdravotných dôvodov
Do koľkých dní sa môžme odvolať, ak tam nič nepíše že do koľkých dní? 😢 poradte nám, kto vie. 🙄
Stručné zhrnutie
- Odvolacia lehota proti rozhodnutiu o nepredĺžení rodičovskej dovolenky je podľa správneho poriadku 15 dní od doručenia rozhodnutia; ak rozhodnutie neobsahuje poučenie o odvolaní, predpokladá sa možnosť podať opravný prostriedok do 3 mesiacov od doručenia.
- Odvolanie sa podáva proti rozhodnutiu príslušnému orgánu, ktorý rozhodnutie vydal (ÚPSVaR / úrad práce), a nemožno sa priamo odvolať proti posudku posudkového lekára.
- Najpraktickejší spôsob zlepšiť šance na predĺženie je doložiť čo najviac odborných lekárskych správ (imunológ, alergológ, hospitalizačné správy, krvné testy) a podať nové podanie alebo odvolanie s aktualizovanými dokumentmi.
Najčastejšie otázky
Q: Do akej lehoty sa mám odvolať proti rozhodnutiu o nepredĺžení rodičovskej dovolenky?
A: Lehota je 15 dní od doručenia rozhodnutia podľa správneho poriadku; ak rozhodnutie neobsahuje poučenie o odvolaní, možno podať opravný prostriedok najneskôr do 3 mesiacov od doručenia (cit. správny poriadok v diskusii).
Q: Kam mám podať odvolanie proti nepriaznivému rozhodnutiu?
A: Odvolanie treba podať na tom istom úrade práce (ÚPSVaR), kde bola podaná pôvodná žiadosť; neposiela sa samostatne priamo do Bratislavy, ak to nepožaduje úrad (diskusné skúsenosti).
Q: Môžem sa odvolať priamo proti posudku posudkového lekára?
A: Nie; v praxi sa odvoláva proti formálnemu rozhodnutiu úradu, nie proti samotnému posudku posudkového lekára (viaceré príspevky).
Q: Aké lekárske doklady priložiť k žiadosti o predĺženie z dôvodu zdravotného stavu dieťaťa?
A: Odporúčané sú správy od špecialistov (imunológ, alergológ, nefrológ, detský psychiater/psychológ, logopéd), prepúšťacie správy z nemocnice, krvné testy (vrátane CRP), výsledky imunologických vyšetrení a fotokópie záznamov za posledných 12 mesiacov (diskusné odporúčania).
Q: Kto posudzuje zdravotný stav dieťaťa pri žiadosti o predĺženie?
A: Posudkoví lekári úradu práce (ÚPSVaR) vypracujú posudok; títo lekári nemusia byť pediatri a postup sa líši medzi okresmi/krajmi (viaceré skúsenosti z diskusie).
Q: Ako dlho platí posudok a ako často môžem žiadať opätovné posúdenie?
A: V diskusii uviedli, že posudok sa často vydáva na 1 rok a opätovne možno žiadať o posúdenie; najdlhšie možné predĺženie bolo spomínané do veku 6 rokov dieťaťa (skúsenosti rodičov).
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina účastníkov odporučila podať odvolanie alebo novú žiadosť čo najskôr a doložiť čo najviac odborných lekárskych správ a nemocničných záznamov.
Sporné názory
- Niektorí uvádzali, že posudkový lekár na úrade býva detský lekár; iní tvrdili, že posudkoví lekári nemusia byť pediatri a rozhodovanie sa výrazne líši medzi okresmi/krajmi.
Otvorené otázky
- Neexistuje jednotný postup naprieč regiónmi; zostáva otvorené, do akej miery miestne rozdiely („iný kraj, iný mrav“) ovplyvňujú výsledok posúdenia v konkrétnych prípadoch.
- Neexistuje v diskusii univerzálny vzor odvolania; presná forma a obsah úspešného odvolania zostáva nejasný a závisí od miestnej praxe.
Spomenuté značky a firmy
ÚPSVaR (Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny)
Spomenuté produkty a metódy
Isoprinosine, Imunore, prednison, kortikoidy, antibiotiká (ATB), CRP test, imunomodulačná liečba, inhalátory, homeopatiká, kúpeľná liečba, PFAPA, laryngitída, atopický ekzém, astma, posudok, rozhodnutie, odvolanie/rozklad, správny poriadok, rodičovský príspevok / predĺženie rodičovskej dovolenky, neplatená rodičovská dovolenka
Miesta a osoby
Bratislava, Trstená
@nikolca tak uz mame rozhodnutie samozrejme zamietave...ale kery chuj to robil nechapem...je tam pisane ze dieta narodene v 40tt pri tom tam mali pisane ze bol vyvolavany v 38tt a este tam napisali ze je sledovany na neurologii a to sme tam aji nedavali lebo nie sme sledovany...takze ja neviem aky bordel v tom maju...
@matkaasebko ahoj tak uvidiš ako bude škôlku zvladať a ked nie tak podaj opäť žiadosť ale potom by som skusila detskeho psychiatra,my mame aj škôlku doporučenu a nam schvalili ale bola som s kamaratkou navštevuju viac špecialistov,škôlku im neodporučil ani jeden a predlženu im neschvalili 😔
maminky, boli ste niektora osobne s dietatom u posudkoveho lekara? minuly rok mi predlzili matersku na zaklade lekarskych nalezov, tento rok nas chcu vidiet 😕 neviete mi povedat, ako to tam prebieha?
@maznacik007 dobry den chcem sa opytat vie niekto ako treba napisat odvolanie o neschvaleni rodicovskeho prispevku predlzeneho chcela by som to poslat do bratislavy ale neviete my povedat adresu neschvalilimy predlzenie rodicovskeho zo zdravotnych dovodov moj syn je chory ma jednu oblicku aeste ani tu nema zdravu nefrologicka nam dala spravu a napisala ze neni vhodne aby isiel do skolky musi mat aj inu stravu co snajmensim poctom bielkovin prosim napiste my adresu do bratislavy aby som sa odvolala zatial vam dakujem
@pataa123 odvolanie nesmiete posielať sama do Bratislavy, mám stým skúsenosti. Musíte si napísať sama a uviesť v odvolaní dôvod odvolania. Podať ho tam kde ste podávali aj žiadosť. Ak by ste si sama posielali odvolanie do Bratislavy neuznali by vám to a zároveň by ste nestihli 14 dňovú lehotu odvolať sa v mieste bydliska, kedže aj mi sme takto rozmýšľali nedopadlo to dobre. Takže napísať odvolanie a podať tam kde aj predtým žiadosť. Ale pozóor odvolať sa môžete iba na rozhodnutie nie na posudok, ak ste ešte rozhodnutie nedostali, musíte si ho vyžiadať na úrade práce sociálnych vecí a rodiny.
Baby predlžili niektorej z vás materskú pri poruche reci alebo z dovodu ze sa narodilo len s jednou oblickou? Syn má 2,6 rokov a nerozpráva.Ušká sú v poriadku, počujeme dobre, neurologička to vyhodnotila ako zablokovaná rečová funkcia. Nikdy sme nemali žiadny úraz, žiadna hospitalizácia, tehotenstvo úplne bez problémov, pôrod tiež. Prosím poradte mi
Dobrý deň. Chcem podať odvolanie kvôli nepredĺženiu RD zo zdravotných dôvodov dieťaťa. Je na to nejaké tlačivo alebo si to musím iba napísať "rukou" ja ? Ďakujem.
Dobrý deň, ani nám nepredĺžili ☹...dnes som behala po úradoch ale nič som nevybavila ...samé úradníčky nevedeli ako a kde mam podať odvolanie....zajtra ma to čaká zas... odvolanie si mam napísať sama....nevie náhodou niekto poradiť ako na to? ...a odovzdáva sa znova na posudkovej? Mám vypísaný papier- žiadosť o rodičovský príspevok že ten mi zoberú ale si mam doložiť ukončenie 3. ročnej rodič.dovolenke a začatie neplatenej do 6 rokoch.(to mam vybaviť na zdravotnej a sociálnej, na sociálke som bola a sa dívala pani úradníčka na mňa že čo chcem....dala mi nejaké potvrdenie že som matka a starám sa o dieťa)...K odvolaniu mám lekársku spravu od nefrologičky a imunoalergologičky. A lekárka mi vravela až si sama napíšem ako sa starám o malú, čo všetko môže a čo má zakázané...snáď to bude pani posudková aj čítať....Mála ma PFAPA-u( horúčka 1x za mesiac spojená s aftami, hnačkou, zvracaním), sekundárny deficit imunity, a predtým bola záverečná diagnóza -recidivujuce infekty prevažne hor. dýchacích ciest.Volala som aj s jednou pani z UPSVaRu u ktorej som bola pred týždňom po papiere že nech mi poradí ale sama nevedela čo mám robiť, ale bola ochotná že mi to zistí až sa jej zajtra ozvem. Človek by mal pri takýchto vybavovačkách užívať nejaké tabletky na nervy 😉 A do googlu som si zadala meno posudkovej lekárky mi vyšlo že je rádiologička až z Trstenej . Takže asi tak.
@zuzula44 nepis odvolanie to je zbytocne vela zien cakalo aj 3mesiace a tak isto BA zamietla az ti mozem poradit podaj na novo ziadost a to iste doloz popros alergologa nech napise ze dieta musi byt doma pri celodenennej starostlivosti nam tiez prvy pol rok prozdnal potom zas nie a po rozhodnuti som podala hned ziadost a uspeli sme tiez som vahala ci sa mam odvolat ked dieta je furt chore caste choroby dychacich ciest k tomu plno liekou a povedia ze dieta nepotrebuje moju starostlibost

@nikolca vies co nejdem teraz podavat nic nakolko nastalo u maleho zlepsenie takze uz relativne ani nemame s cim podat...takze jeriesim...ale ved uvidime ako bude ked jastupime do skolky...