Neskorší nástup na materskú

jajusa85
14. nov 2020

Ahojte kocky. Planovany nastup na matersku mam 28.12. 2020. Mam dve otazky. Od januara sa zvysuje maximalna materska, ktora mi z platu vyjde. Navysi sa aj mne ked nastupim 28.12 ? A druha otazka, mozem si posunut nastup na matersku na 1.1.2021 teda o tri dni? S tym ze dostanem uz vypocet pre rok 2021 a vychadzat budu z prijmov za 2020? Ak tomu spravne chapem mala by sa mi skratit o tie tri dni potom materska.

terezia323
14. nov 2020

@jajusa85 ak sa dohodneš s gynekológom tak sa dá posunúť o tri dni. Dĺžka bude rovnaká, o tie tri dni ju budeš brat dlhšie po pôrode.

jajusa85
autor
14. nov 2020

@terezia323 a ked sa medzirocne zvysuje materska, dotkne sa to aj tych ktory uz poberaju? Ze napr. Poberam od decembra, v januari sa zvysi maximalna, navysi sa aj mne ked som mala dostatocny prijem ? Vdaka 🙂

terezia323
14. nov 2020

@jajusa85 toto neviem, len viem, že zo strany gynekologa by nemal byť problém. Určite sa ozve aj nejaká kočka čo robí na sociálke.

jajusa85
autor
14. nov 2020

@terezia323 aj tak krasne dakujem za radu 🙂

lyci
14. nov 2020

@jajusa85 gynekolog ti musi posunut termin porodu a z toho vyplyvajuci nastup na matersku. co je v podstate podvod a nemusi s tym suhlasit. ak ti nezmeni termin porodu a ty nastupis na matersku az v novom roku, stale sa ti bude ratat za minuly rok

janka_266
14. nov 2020

@jajusa85
Myslím, ze záleží aj od Toho či ten termín máte 8 alebo 6 týždňov pred pôrodom, ak 8, tak sa nestane nič a mali by počítať z roku 2020, ak 6, tak budú počítať z roku 2019 a ešte sa Vám skráti na 28 týždňov tuším

jajusa85
autor
14. nov 2020

A to.navysenie neviete ako je ? Ci sa mi navysi na ten strop ak mi postacoval prijem?

leeshka
14. nov 2020

akurat som toto videla riesit jednu pravnicku co sa venuje pravnym zalezitostiam rodin...
a teda ze je to takto:
aj ked ti gynekolog posunie nastup na matersku neskor, tak ci tak sa ti rata k datumu 6 tyzdnov pred dnom planovaneho porodu
a ak sa medzirocne meni vyska maximalnej materskej, tebe bude priznana ta, ktoru si mala vypocitanu k nastupu na matersku, cize sa neprepocitava uz.

jajusa85
autor
14. nov 2020

@leeshka dakujem.za info. To mi teda vyslo jak za trest, 3 dni pred terminom kedy sa navysuje 😂😂😂

terezia323
14. nov 2020

@jajusa85 normálne popros gynekologa. Veď sú to tri dni nie tri mesiace. A keď si do systému odvádzala dane prečo by si to nemohla skúsiť

danielahamar
14. nov 2020

A pozor s dátumom 1.1.2021 socialka by to mohla brat ako špekuláciu😉, asi by som volila neskôr, ak uz

janka_266
14. nov 2020

@danielahamar k tomuto dátumu sa chcem spýtať. Brali by to tak aj keď 6 týždňov pred pôrodom je 9.1., len ja pôjdem 1.1. Na matersku? Vtedy je to asi jedno, či? 😃

danielahamar
15. nov 2020

@janka_266 nie, ono, len keď sa samovoľne posúva, ako špekulácia. Mne osobne zle vypocitala sestrička matersku, kazali mi prísť az 2.12 a pritom mam ísť už 25.11😁, nevedome ma chcela ukratit😬. Keby spekulujum, kľudne aj po 1.1 môžem ísť, ale ukratim samu seba, ak by som náhodou porodila😆,kedze dátum porodu je 6.1, ale podľa morfo aj 2.1😬

sasesoe
15. nov 2020

@jajusa85 priznana materska sa ti uz nebude prepocitavat. Ak len nastupus neskor, tak aj tak sa ti bude pocitat "po starom". Cize jedine, ak napise lekar neskorsi termin porodu (nie nastupu na md) no to je take....mozno ak si mala dlhsi cyklus, mas iny termin podla sona a pod, tak by sa dalo tym argumentovat lekarovi...
https://www.facebook.com/1678997422379173/posts...

terezia323
15. nov 2020

@danielahamar veď dĺžka materskej je daná na týždne. O čo neskôr nastúpiš o to dlhšie ju budeš mať po pôrode.

danielahamar
15. nov 2020

@terezia323 podľa toho čo som čítala posledné dni nie🙄, po pôrode sú dané týždne, skúsim to najst

janka_266
15. nov 2020

@danielahamar čiže v podstate keď ja mám prvý termín na nástup 26.12. A druhý 9.1. ˇ, tak nástup 1.1. Je v pohode, že? 😂ja som už z toho úplne zmagorená 😃
@terezia323 áno, ale keď nastúpite neskôr ako 6 týždňov pred pôrodom, tak sa skracuje.

danielahamar
15. nov 2020

@janka_266 skôr ide o to, či neporodis do konca roka😁 a ukratis sa

basska_b
15. nov 2020

@jajusa85 pokiaľ je 28.12. Šesť týždňov pred tvojím termínom pôrodu, musí ti gynekológ posunúť termín pôrodu a taký napísať do žiadosti. S tým vôbec nemusí súhlasiť, socialka by to teoreticky mohla ísť preverovať. Na to si mala myslieť skôr, už keď si mu nahlásila deň poslednej MS. Lebo teraz ma v papieroch z prehliadok čierne na bielom, že termín pôrodu bol odhadnúty tak a tak a zrazu by to zmenil??. A áno, keby to vyšlo, potom na teba bude platiť nový strop. Mne takto vyšlo krásne prvé tehotenstvo, nástup 4.1.2018, na ďalšiu materskú som však nastúpila 29.12.2019 a tak ma síce vyšší strop minul, ale tuším by som na neho ani nemala. Ale teda termíny som neposúvala, normálne podľa poslednej MS on stanovil.

terezia323
15. nov 2020

@janka_266 ale veď keď žena porodí predčasne napr v 30 týždni tak má nárok na materskú o 6 týždňov kratšiu?

basska_b
15. nov 2020

Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu ako z dôvodu, že nastal predčasný pôrod (ide o tzv. svojvoľný nástup), má nárok na materské do konca 28. týždňa odo dňa pôrodu, ale najdlhšie do konca 34. týždňa od vzniku nároku na materské.
@terezia323
https://www.socpoist.sk/31/361s?prm2=47577

dencii
15. nov 2020

@jajusa85 termín nástupu na materskú si môžeš určiť sama, ja som na vlastnú žiadosť nastúpila na materskú až dňom pôrodu (dovtedy som pracovala z domu, mala som na to svoje dôvody), materská sa mi ale o tých 6 týždňov nepredlzila, ale vyčerpala som len zvyšok (za tých 6tyzdnov som som ale dostala normálny plat). Co sa vypoctu výšky týka ti poradiť neviem, ale termín nástupu staci len povedať svojmu gynekogovi, ja som mala plánovaný cisársky takže mi vedel vystaviť papiere on, ak by som išla prirodzene, vystavili by mi ho v porodnici

terezia323
15. nov 2020

@basska_b ďakujem, to je odpoveď aj na moju otázku o tých predčasných pôrodoch.

janka_266
15. nov 2020

@danielahamar vtedy sa to počíta normálne 34 týždňov odo dňa pôrodu, nie? Lebo to nevies ovplyvniť keď sa niečo pokazí 🤷‍♀️Ale snáď sa to nestane
@terezia323

danielahamar
15. nov 2020

@janka_266 určite nie, je tu milión tém nato

janka_266
16. nov 2020

@danielahamar to čo ste sem pridali ale nie je prípad skoršieho pôrodu pred nástupom na matersku.

danielahamar
16. nov 2020

@janka_266 a ja som myslela, že debata bola o tom, že ak pôjde neskôr na materskú, tak sa jej o to predĺži, nie, nepredlzi. Akurát sa žena ukrati.

janka_266
16. nov 2020

@danielahamar Jaj, ja že to je reakcia na tu poslednú otázku od jednej prispievateľky 😊

jajusa85
autor
22. nov 2020

@basska_b mne termin urcovali podla velkosti malej. Uplne prvy som mala 13.2. A potom mi to na velkom ultrazvuku posunuli na 7.2. Uvidime skusim sa opytat ci vieme uviest ten povodny termin. Menstruaciu som nemala pravidelnu, pred tehu som 4 mesiace nemala vobec