Nižšia materská pri reťazovom pôrode

zomky
7. dec 2020

Ahojte,

vie mi prosim niekto poradit. S prvym synom som bola na materskej dovolenke od 6.1.2018 do 5.9.2018, potom som si do 18.10.2018 cerpala dovolenku v praci, po jej skonceni som bola do 4.11. 2020 na Rodicovskej dovolenke a teda od 5.11. 2020 som nastupila znovu na Matersku dovolenku, kedze teraz 17.12. 2020 mam termin druheho porodu. Prislo mi rozhodnutie zo Soc. poistovne a materske na den mam o 3 eura nizsie ako pri prvej materskej. Vobec tomu nerozumiem, kedze podla zakona od r 2019 by materske malo byt bud rovnake, alebo vyssie, nizsie byt nemoze. Pani na socialke “velmi” ochotna, opakovala, ze jej to tak vyhodil system....ze kvoli cerpanej dovolenke, bolo asi prerusene retazenie. Prislo mi, ze sama sa do toho nevyzna. Podla toho co vsade citam by cerpana dovolenka toto nemala ovplyvnit, mam sa odvolat, vie mi prosim niektora poradit aky je tam problem. Dakujem velmi pekne.

lucinka1988
7. dec 2020

@zomky je to zvláštne, pretože presne toto som zisťovala v sociálnej poisťovni, ja som čerpala MD od marca- október 2018, november 2018 som mala dovolenku a od decembra 2018 som nastúpila na RD, ktorá stále trvá. A január 2021 nastupujem na druhú MD. A pani zo sociálky- resp. 2 nezávislé osoby od seba mi povedali, napísali- že v mojom prípade sa bude brať do úvahy predpokladaný príjem za rok 2020, keďže zamestnanie trvá viac rokov nepretržite a pokial v predchádzajúcim roku čerpáš RD, berie sa predpokladaný príjem. Neviem, či v tvojom prípad je rozdiel v tom, že si nastúpila v roku 2020 na MD a ja až 2021, ale toto som si preverila a dokonca si pozreli moje údaje v systéme a odpoveď bola takáto.

lucinka1988
7. dec 2020

@zomky posielam odpoveď zo sociálnej poisťovne na máj dotaz:
Nárok na materské vzniká šesť až osem týždňov pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, príp. v deň pôrodu, ak pôrod nastal skôr.

Ak pracovný pomer, z ktorého sa posudzuje nárok na materské, trvá nepretržite viac rokov, rozhodujúcim obdobím na zistenie denného vymeriavacieho základu pre výpočet materského, je predchádzajúci kalendárny rok.
Ak v rozhodujúcom období poistenkyňa nemá vymeriavací základ na platenie poistného z dôvodu pracovnej neschopnosti, materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky, materské sa vypočíta z pravdepodobného vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol nárok na materské.
Výšku pravdepodobného vymeriavacieho základu pre výpočet materského poskytne Sociálnej poisťovni zamestnávateľ po predložení žiadosti o materské.

Ak Vám teda bude pracovný pomer trvať naďalej, aj v čase nástupu na ďalšiu materskú dovolenku v roku 2021, a počas celého roka 2020 budete čerpať rodičovskú dovolenku, materské sa vypočíta, ako je aj vyššie uvedené, z pravdepodobného vymeriavacieho základu.

lucinka1988
7. dec 2020

@zomky a posielam odpoved od inej pracovníčky na tú istú situáciu:
Podľa § 57 ods. 1 písm. a) zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie.
Nakoľko ste v rozhodujúcom období (rok 2019) nemali vymeriavacie základy na platenie poistného na nemocenské poistenie (od 28.11.2018 máte prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky), materské pri ďalšom pôrode sa určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

hyberncia
7. dec 2020

@lucinka1988 no veď táto odpoveď je správna,ktorú dala soc.poistovna. Ale pani,ktorá zadavala otázku mala inú otázku, ona chce reťazovú materskú,aby sa jej neznížila výška materskej. Ale keďže vyčerpala dovolenku berú jej to buď z tej dovolenky,ak ju cerpala rok pred MD, alebo z predpokladaného príjmu. U príjmov,kde je základná mzda plus odmeny potom môže vyjsť tá materská nižšia,ak zamestnávateľ potvrdí len základnú mzdu.

lucinka1988
7. dec 2020

@fokuska ahoj, prosím, a prečo je v prípade autorky rozhodujuce obdobie práve rok 2018, keď na MD nastupuje v 2020? To koľko rokov dozadu môžu brať do úvahy príjem, ak nejaký bol (napr.z tej dovolenky)?

hyberncia
7. dec 2020

@lucinka1988 no lebo jej predpokladaný príjem bol najskôr nižší ako prvá materská.

lucinka1988
7. dec 2020

@hyberncia áno, len mne ide o to, že aký je rozdiel medzi autorkiným prípadom a mojim. Autorka čerpala dovolenku v 2018, na MD nastupuje v 2020 a MD je počítaná z dovolenky v 2018 bez ohľadu na to, že by mali brať do úvahy rok 2019, nie? No a ja som tiež čerpala dovolenku v 2018, ale na druhu MD nastupujem v 2021 a odpoveď soc. poisťovne bola takáto, že budú brať do úvahy predpokladaný príjem za rok 2020 a nie dovolenku za rok 2018..

lucinka1988
7. dec 2020

@hyberncia chápem, len napr. moj výmer z dovolenky je oveľa nižší, ako by bol predpokladaný príjem za rok 2020 (medzičasom sa zvyšovala mzda, plus mzdárka by započítala aj prípadné odmeny), preto ma to tak zaujíma, lebo ak pre sociálku je predpokladaný príjem za rok 2020 ten výmer z dovolenky za rok 2018, tak to mi dosť negatívne ovplyvní výšku MD.

zomky
autor
7. dec 2020

@basska_b ja som za sefom nebola, prisiel mi email z prace ci si chcem cerpat dovolenku, kedze sa v tom nevyznam, na moju skodu, tak som napisala, ze v pohode mozem

zomky
autor
7. dec 2020

@lucinka1988 tiez som si myslela, ze sa bude brat do uvahy rok 2019, pisala som do prace, takze cakam co odpisu

zomky
autor
7. dec 2020

@hyberncia tak to bude asi presne moj pripad, ze zamestnavatel mi potvrdil len zakladnu mzdu 😕

lucinka1988
8. dec 2020

@zomky daj potom prosím vedieť, čo ti odpíše zamestnávateľ, zrejme on potvrdil najnižšiu možnú mzdu, lebo zo socialky mi opätovne odpísali, že do úvahy sa bude brať predpokladaný príjem za rok 2020, nie výmer dovolenky za rok 2018- už tretia nezávislá osoba. Zrejme u Teba fakt brali do úvahy tú dovolenku- ktorú teda považovali akoby za predpokladaný príjem, nepočítali to, čo by si zarobila aj s odmenami, ale uľahčili si to prepočtom posledného známeho výmeru- a zrejme ešte ani neporušili zákon..

zomky
autor
8. dec 2020

@lucinka1988 zrejme ano, necakala som to veru, urcite mi tam nezapocitali odmeny, ktovie ci s tym vedia este cosi spravit a hlavne ci aj chcu 😕

hyberncia
8. dec 2020

@lucinka1988
@zomky ale oni postupovali správne. Do kolónky predpokladaný príjem vaše zamestnanie muselo napísať vás základný plat. Ak by ste necerpala dovolenku bolo by to bráne ako reťazová materská a tak by ste mali materskú takú istú ako prvú a vôbec by sa neprihliadalo na ten výmer,ktorý by tam dali z práce. No čerpali ste,mali ste prerušenú RD prácou,takže to nie je už reťazová materská.

zomky
autor
8. dec 2020

@hyberncia ano mate pravdu, uz mi je to jasne, ale nemoze tam zavazit, ze by mali brat do uvahy rok 2019 a nie rok 2018 kedy som tu dovolenku mala, ci to je blbost...

lucinka1988
8. dec 2020

@hyberncia ano, je to tak, ale všetko závisí od mzdárky- mohla tam predsa dať základný plat vrátane odmien a príplatkov. Pevne verím, že moja to urobí, lebo sme sa tak dohodli. A keď je mzdárka ochotná, tak tá druha MD môže byť kľudne vyššia ako prvá, aj keď nejde o retazovy pôrod, lebo sa medzičasom zvyšovali mzdy, plus odmeny atď.. problém je ten, že väčšina dá ten základný výmer a nebrzdí ich ani zákon, lebo už nejde o retazovy pôrod. Aj keď!! Mne zo socialky odpísali, že bez ohľadu na čerpaní dovolenku, pôjde o retazovy pôrod, lebo cely rok 2020 som bola na RD bez príjmu..

lucinka1988
8. dec 2020

@zomky ako som písala nižšie, závisí len od mzdarky- kľudne ti mohla dať predpokladaný príjem za rok 2019 oveľa vyšší- lebo áno, mala brať do úvahy rok 2019, lenže zrejme si to zjednodušila a zobrala výmer z dovolenky za 2018 a ten považovala za predpokladaný aj v roku 2019 namiesto toho, aby si dals námahu a zohľadnila všetky možné odmeny, príplatky atď..

zomky
autor
8. dec 2020

@lucinka1988 ved toto, mne ten moj pripad nepride odlisny od toho tvojho, akurat, ze tebe sa rata rok 2020 a mne mali brat rok 2019, kedy som bola tiez cely rok bez prijmu a teda tebe odpisali, ze i napriek tomu, ze si cerpala dovolenku tak ide o retazovy porod a u mna uz nie 🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️

babydesire
9. dec 2020

@zomky ano maju pravdu,,,skoda,ze si si to poriadne nepreverila... No stym uz nic nenarobis,aspon rodicak budes mat ten vyssi...Ja som tiez retazovka,dovolenku si docerpam az sa vratim do prace,kedze dalsie uz neplanujeme

leeshka
1. mar 2021

Takze ked som v 2019 cerpala 6dni dovolenky a v 2021 idem na matersku, a malo by ist o retazovy porod, tak to tak vobec nebude? nebude sa mi to ratat z prijmu za rok 2020, cize tam som mala len RD ale z tej dovolenky? a hruby prijem sa vydeli 6timi ci inym poctom?
a co znamena ze medzi MD a RD je cerpana dovolenka...lebo ja som plynule nastupila na RD ale zaroven cerpala dovolenku, na RD som evidovana od dalsieho dna ako mi skoncila materska...mam v tom chaos, doteraz som bola v tom ze mam retazovy porod a materska sa bude ratat z prijmu aky bol uvedeny pre prvu matersku

lucinka1988
1. mar 2021

@leeshka mne priznali maximálnu MD aj napriek tomu, že som v 2018 čerpala dovolenku a 2021 nastúpila na MD. Mzdárka našťastie zohľadnila zvyšovanie miezd, plus všetky potenciálne odmeny atď. Ale podľa zákona by mohla zobrať do úvahy len ten výmer dovolenky, keďže v tomto prípade žiaľ nejde o retazovy pôrod. Takže podľa mojich laických skúsenosti- závisí od mzdarky. Inak pozor na to, čo sa kde dočítaš a dozvieš, ja som si o tomto zisťovala strašne veľa info kadetade a môžem povedať, že väčšinou som dostala neúplné a zavádzajúce informácie, takmer nikto nebol schopný mi na to kompetentne a komplexne odpovedať.

leeshka
1. mar 2021

@lucinka1988 cize tak ci tak musi mzdarka povedat z coho to maju ratat, nemoze byt ze socialka si sama vezme daky udaj...a mzdarka im moze povedat napr ze sa ten zaklad nezmenil od poslednej materskej, takze potvrdi ten spred prvej materskej, nemusi zohladnovat tu dovolenku nijak ano? ze neni tam nejaka jej povinnost...ak by to je takto tak je vsetko v poriadku, pokial by mala povinnost to nahlasit z dovolenky tak som v ricke :D

martinse
17. jan 2022

dobry den,

chcel by som sa spytat. s manzelkou teraz cakame druhy prirastok.problem je, ze aktualne dosla manzelke vymera materskej o 3 eur nizsia ako pri predchadzajucom materskom.
udajne ma byt extremny problem, ze manzelka odchadzala na MD 15.1.2019 a aktulane ju vypisali 21.12.2021.
SC tvrdi, ze nejde o retazovy porod avsak nechapem ako na to prisli.
manzelka nastupila 15.1.19 na MD z toho plynule presla na RD a teraz opat na MD. bez cerpania dovolenky, ineho PP alebo ciastocneho PP v povodnom zamestnani atd.
otazke znie, ma narok soc.poistovna nedorovnat predchadzajucu matersku?
predpokladam ze ponizenie prislo od zamestnavatela, ktory urobil predpokladany hruby prijem.
ide mi o to, ci sa mozem stazovat a ziskat to alebo mi hrozi riziko, ze to co priznali mi este znizia?

dakujem

samantha146
10. apr 2022

@leeshka zdravim, ako vam to nakoniec dopadlo? Riesim podobny pripad.

leeshka
11. apr 2022

@samantha146 socialna sa ozvala mzdarke nech odpise aky by som mala prijem v juni ak by pracujem (materske som mala od 27.6)
So mzdarkou som uz predtym komunikovala ohladne tehotenskeho - tam jej tiez SP pisala aky by som mala prijem v aprili
Dohodnuta som s nou bola ze mi zohladni prihem spred nastupu na prvu matersku - cize mi naratala prijem zo zmluvy plus priemer odmien a tento sucet udala ako pravdepodobny vymeriavaci zaklad
Takze dovolenka medzi MD a RD v 2019 sa nijak nezohladnovala

samantha146
18. apr 2022

@leeshka dakujem pekne za odpoved. Ja ked som volala na SP priamo, tak mi povedali, ze ta dovolenka po materskej nebude mat ziadny vplyv a mala by mi vyjst minimalne taka materska ako som mala.