O čo všetko môžem požiadať ako tehotná študentka?

katulienka.
22. jan 2010

Som studentka, studium neplanujem prerusit, ani ked sa narodi malinka, nie som ani vydata... priatel tiez studuje, ale popri skole aj pracuje...
aj napriek tomu, ze som sa snazila v tych zakonoch trochu zorientovat, vzdy su tam vselijake vynimky a nakoniec sa v tom aj tak zamotam 🙂
Tak by som vas chcela poprosit, ci mi neviete poradit, o ake prispevky si mozem poziadat a kedy to mam zacat vybavovat 🙂
dakujem

baby2310
22. jan 2010

ahojky, no najlepšie by bolo, ak ste s priateľom spolu, ísť na matriku určiť otcovstvo, to by bolo najlepšie už teraz pred pôrodom, ak chceš, aby sa dieťatko volalo po partnerovi, nech sa nenarodí s tvojím menom a potom zase zmeny na rodnom liste a tak.... a ostatné veci ty ako študentka, úplne stačí po pôrode, kedže na materskú nárok nemáš. čiže ked sa bábo narodí, chod ty alebo otec dieťatka na úrad práce sociálnych vecí a rodiny, kde sa vypíšu papiere o rodičovskom príspevku (165euro zhruba) a prídavkoch na dieťa (20 euro) a potom, ked sa bábätko dožije 28 dní, donesieš o tom doklad od lekárky a zase na úrad práce sociálnych vecí a rodiny a a tam si požiadaš o príspevok pri narodení, ale to ti všetko tam povedia... iný prípad je, ak si si platila dobrovolné nemocenské, vtedy dostávaš zvýšený rodičovský príspevok okolo 250 euro.... to treba ísť na sociálku, doklad o tom a na úrad...

ešte neviem, ako budeš bábätku zabezpečovať starostlivosť, či študuješ denne, to sa treba tiež opýtať, ak sa trebárs bude starať mamina tvoja o nu alebo niekto, lebo je pravda, že teraz je to kadejako v tých zákonoch... či môžeš poberať rodičovský, ked sa o dieťatko riadne-celodenne nestaráš. 😒

katulienka.
autor
22. jan 2010

baby,
budem mat individualny studijny plan, cize si len raz za cas odbehnem do skoly, na skusku alebo tak a to bude moj otec s malou, kedze on ma doma kancelariu 🙂
takze o babo bude urcite postarane...
ale ak pojdem na ten urad socialnych veci a rodiny, asi mi povedia...

maznacik007
22. jan 2010

katulienka.. budes dostavat mesacne cca 165 EUR + 21 EUR rodinne pridavky.. na dieta to je vsetko budes to dostavat az po porode.. cca mesiac spetne.. vzbavit sa to da ay s rodnzm listom dietata

okrem
jednorazoveho prispevku 25 000 sk kt. dostanes spetne po dovrseni 28 dni yivota dietata

to s rodicovskym 165 EUR... je ok v tvojom pripade len riadna starostlivost je splnena aj v pripade ze nastevujes denne studium

maznacik007
22. jan 2010

co sa tzka inych davok ako su davky v hmotnej nudzi.. tak tazko povedat lebo mladi do 25 rokov sa posudzuju spolu s rodicmi.. ak bude priatel v rodnom liste tak musi ti davat vyzivne co sa tiez rata /ciastocne do prijmu/

gapa
22. jan 2010

Podmienku riadnej starostlivosti by mala mať splnenú, aj ked neviem, či to závisí aj od toho, či je denná študentka.

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?...
Strana 4422 Zbierka zákonov č. 571/2009 Čiastka 194

(4) Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa sa považuje
za splnenú, ak
...

d) oprávnená osoba počas štúdia na strednej škole alebo
na vysokej škole alebo počas vzdelávania a prípravy
pre trh práce podľa osobitného predpisu8) zabezpečí
riadnu starostlivosť o dieťa druhou
oprávnenou osobou alebo inou plnoletou fyzickou
osobou, ktorá neposkytuje starostlivosť dieťaťu podľa osobitného predpisu9) a nevypláca sa jej rodičovský
príspevok.

9) Zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov.

katulienka.
autor
23. jan 2010

cize ak to spravne chapem, tak ak chcem dostavat ten prispevok, musim niekde oficialne uviest, ze kto sa mi bude starat o dieta, kym budem v skole? neznamena to potom, ze ta osoba nebude moct pracovat ako zivnostnik? lebo v tom pripade by som mala problem 🙂

a ak mam do 25 a byvam s rodicmi, ale aj s otcom dietata, ale nie sme este zobrati, tak som stale posudzovana s rodicmi?

maznacik007
23. jan 2010

katulienka uvadza sa to v ziadosti o RP ze si studentka... to je ok...

ano je to tak ak mas do 25 posudzujes sa spolu.. s nimi... takze ten narok je tych cca 186 EUR mesacne spolu do troch rokov veku dietata pokial sa samozrejme nezamestnas.. podotykam ze nesmies sa zamestnant ani na dohodu ani brigadnicky a pod.

to nevadi ze ta osoba ma zivnost

pepuskaa
29. apr 2010

Ahojte, poradite mi? dcerka bude mat v decembri 3r. Vyzivne som konecne zacala dostavat -minimalne- teraz v marci. Studujem dennou formou studia, som slobodna mamina a kedze zijem s rodicmi, nemam na nic narok. Ak dam malu do skoly, pridem o rodicovsky prispevok a z coho to mam platit ak ani len vyzivne nepokryje vydavky v skolke? Mam narok od statu na nejaky prispevok?
dakujem, Petra

1heidy2
2. aug 2010

ahojte pomožete mi ? Som študentka a nastupujem na denné študium mám narok na prispevok o starostlivosti o dieta?
mam individuálne študium ale od 2.9.2010 nastupujem na denne studium dieta ma momentalne 7 mesiacov

veronika285
27. aug 2010

Ahojte môže mi niekto poradiť, dieťatko čakam v oktobri pomaly si začnem vybavovať externe študium, mám právo na rodičovský príspevok a taktiež aj rodiné prídavky ? A tiež kedy si to mám začať vybavovať všetko, či až ked sa malinky narodi lebo viem že tam je dosť papierov na vypisovanie. Vydata niesom a s priateľom nebývame v spoločnej domácnosti. dakujem