Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ochranná doba v tehotenstve

saxona
14. feb 2013

Ahojte
prosim viete mi niekto poradit ako je to s ochrannou dobou v tehotenstev (8 mesiacov) v pripade ak dam vypoved ja nie zamestnavatel mne?mam zmluvu na dobu urcitu a tak sa mi neoplati zbytocne tahat este 3-4 mesiace tehotnej, lebo potom mi ju aj tak nepredlzia.
Momentalne som v druhom mesiaci a zamestnavatelovi som tehotenstvo este neoznamila. Prosim poradte ako treba postupovat. DAKUJEM 🙂

zuzulica
14. feb 2013

@saxona Myslím, že sociálnej poisťovni je to jedno, kto komu dá výpoveď, ak máš splnené všetko čo treba.

zalka
14. feb 2013

@saxona a pracuješ dlhšie ako 270 dní? ak áno tak kludne môžeš dať aj ty výpoveď.

saxona
autor
15. feb 2013

ano pracujem 2 roky na plny uvazok predtym som mala nejake prace na dohodu a predtym tiez este dva plne roky, takze ano.

saxona
autor
15. feb 2013

@zuzulica a @zalka a neviete niekto ako treba presne postupovat. Ci najprv musim oficialne oznamit tehotenstvo a az potom som v ochrannej lehote alebo ako to je?dik🙂

zalka
15. feb 2013

@saxona nie nemusíš oznamovať tehotenstvo, výpoved môžeš dať aj tak... OL vznikne zo zákona kedže nastúpiš na MD do 8 m od skončenia PP.

gubcikova
15. feb 2013

@saxona ak máš na dobu určitú prepustia ťa tak či tak

saxona
autor
15. feb 2013

@gubcikova no ved prave...len trochu neskor🙂 a ja som velmi unavena a je mi zle stale, takze mozno by mi to aj pomohlo, len nechcem prist o vsetky peniaze kedze som doteraz stale pracovala...

zuzulica
15. feb 2013

@saxona Neboj, nemusíš to oznamovať a prípadne, keď ti nieje dobre tak nastúp na PN.

saxona
autor
16. feb 2013

@zuzulica hm...ked to, ze moj doktor PN zatial stale odklada, s tym ze sa uvidi, plus vraj na to musi mat clovek diagnozu...tak nevim:( jasne ze nechcem aby mi bolo este nieco horsie🙂

lucia_242
16. feb 2013

@saxona Ked oznamis zamestnavatelovi pisomne, ze si tehotna, tak automaticky sa dostanes do ochrannej lehoty, cize ta nemoze prepustit...odides az ked pojdes na matersku...ale zalezi do kedy mas zmluvu....
kedy ti konci pracovny pomer?

saxona
autor
17. feb 2013

@lucia_242 v auguste

gapa
17. feb 2013

@saxona
treba rozlišovať
1. Ochrannú dobu podla Zákonníka práce § 64 a
2. Ochrannú lehotu podla Zákona o soc.poistení § 32

tá prvá, ak oznámiš tehotenstvo s predložením potvrdenia od lekára ťa ochrani pred VýPOVEDOU zo strany zamestnávatela napr. z nadbytočnosti, ale iným spôsobom prac.pomer skončiť môže (napr. uplynutím doby určitej, dohodou, výpovedou zamestnanca)

tá druhá automaticky plynie po ukončení nem.poistenia (je jedno ako pp skončí), bežne je 7dní a ak skončí nem.poistenie počas tehotenstva, tak je 8mesačná (ak nevznikne nové nem.poistenie). Ochranná lehota znamená, že ak ti vznikne pn, očr, nástup na materské v ochrannej lehote, máš nárok na nem.dávky aj ked ti už nem.poistenie netrvá (samozrejme ostatné podmienky musíš splniť, teda hlavne pre materské tých aspon270dní nem.poistenie v období dva roky pred pôrodom)

zugas
23. feb 2013

@gapa ahoj,chcem sa opýtať ako to je,keď som pracovala rol aj pól,v januári som prestúpila na nové pracovisko s tým,že zamestnávateľ vedel o tom,že som tehotná,aj napriek tomu ma zobral.Odrobila som mesiac a teraz som PN.Mám pracovný pomer na dobu neurčitú,ale do konca marca mám skúšobnú dobu.Teraz je otázne či ma môže vyhodiť z práce alebo nie. ☹ Alebo radšej mám vydržať nejako v práci kým nenastúpim na materskú dovolenku.Lenže aj tá PN-ka bola potrebná,ochorela som a bola som na antibiotikách,plus tvrdnutie bruška,ach jaj.Nechcem riskovať ani zdravie dieťatka ani moju robotu.Čo teraz?

gapa
24. feb 2013

@zugas
skúsobná doba sa predlžuje o dni PN a dni neodpracované (teda aj dni md a rd). V skutočnosti aj počas pn ti môže skončiť pp. ak si ale písomne s predložením potvrdenia oznámila tehotenstvo a si teda aj podla Zákonníka práce považovaná za tehotnú, tak je tam nejaké obmedzenie, že ťa len tak nemôže prepustiť, len za určitých okolností, vid myslím § 72 Zákonník práce

§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
(1) V skúšobnej dobe môţe zamestnávateľ a zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu, ak ďalej nie je ustanovené inak. Zamestnávateľ môţe skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou ţenou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacou ţenou len písomne, vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s jej tehotenstvom alebo materstvom, a musí ho náleţite písomne odôvodniť, inak je neplatné.
(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

zugas
24. feb 2013

@gapa Ďakujem za odpoveď, no v podstate ja som to ešte pred výberovým konaním oznámila riaditeľke,že asi bude bábo,nech sa rozhodne či ma aj napriek tomu zoberie.A mám v zamestnaní prefotenú tehotenskú knižku,ak sa to považuje za písomné predloženie o tehotenstve,netuším.Fakt neviem čo mám robiť,do konca marca mám teda tú skúšobnú dobu.To by podľa mňa mala mať veľmi vážne dôvody,že by ma prepustila,ale myslím,že som sa snažila všetko robiť ako treba,usilovne.Neviem či sa vrátiť z PN-ky,alebo čo robiť.... 😒

gapa
24. feb 2013

@zugas
na toto ti asi nikto nezodpovie, no ak sa k tebe tak správali, tak sa snád dá dúfať, že aj nadalej tak ostatane.

lelocka
25. feb 2013

kocky, len ja tomu trosku nerozumiem, ako je to s tou ochrannou dobou ? pol roka mamicka dostane podporu v nezam. a poom co? materska sa vyplaca az neskor, potom bude cca 2-3 mes bez nejakzch koruniek kym nenastupi na matersku? dakujem 🙂

zalka
25. feb 2013

@lelocka asi tak nejako alebo pôjde na PN ... aby nebola bez penazí

lelocka
25. feb 2013

aha, tak potom co je ta 8 mesacna ochranna doba? ja tomu totalne neroznumiem, sak pol roka dostane podporu a potom nic...kym nebude babo a dovtedy sa moze ist past..hmmm, dakujem zalka

zalka
25. feb 2013

@lelocka 8 mesačná OL znamená to, že počas nej je kedykoľvek nárok na PN ... a potom je nárok na MD. Neznamená, že 8 mesiacov Ti niekto niečo bude vyplácať.

lelocka
25. feb 2013

aha, zalka dakujem pekne za vysvetlenie, cize pokial pojde mamicka na PN ma narok na nejaku davku za PN aj ked je evidovana stale na UP

zalka
25. feb 2013

@lelocka áno ak je v ochrannej lehote kvôli tehotenstvu.

afronikaa
28. feb 2013

Ahojte baby, ja som v podobnej situacii, len neviem ci sa to vztahuje na mna. PP sa mi konci dnes t.j 28.2, ukoncila som ju ja dohodou, a to som netusila, ze som tehotna cca som v 4tt. Kedze vypoved je podpisana, idem na UP, vztahuje sa na mna aj ochranna doba, pretoze v case PP som otehotnela? mam narok teda na MD, kedze som v zamestnani odpracovala viac ako 270 dni? dakujem 🙂

zalka
28. feb 2013

@afronikaa áno máš nárok na MD z OL kedže si tehotná v čase skončenia PP .

martapir
31. mar 2013

ahojte, chcem sa pridať k Vašej teme lebo patrim k tym vyvolenym ktore su v nevedomosti čo ich čaka..prosim o presne šitu na mna odpoved ak niekto vie....zistila som že som cca v 5 tt , zmluvu mam ale na dobu určitu do augusta 2013, predtym som pracovala vkuse viac ako 2 roky. ako postupovať najlepšie v praci a na čo mam narok, predpokladam že zamestnavatel mi zmluvu samozrejme nepredlži ked mu oznamim tehotenstvo, teda skor ako odidem na MD mi skonči zmluva a čo potom, čo budem dostavať a kolko a ake zakony na mna platia? dakujem za odpovede vopred. 😉

zalka
31. mar 2013

@martapir skončí zmluva, zaeviduješ sa na UP a kedže budeš pri skončení PP tehotná tak budeš v ochrannej lehote kedy môžeš ísť kedykoľvek na PN a potom aj na MD.
Nesmie vzniknúť nové poistenie tým sa ochranná lehota zruší.
PN dostaneš z VZ zo zamestnania, detto aj MD:.. MD je 65% z hrubej mzdy. Čo viac? nič iné šité na teba nie je, treba si prečítať príspevky a na toto by si došla aj sama ...

martapir
1. apr 2013

@zalka diky za info čitala som prispevky ale chcela som priamo počuť odpoved na mou otazku aby som si bola ista že to spravne chapem, každy mame nejake odlišnosti a nebola som si ista..dik

zalka
1. apr 2013

@martapir no technicky mala si sa spýtať na nejasnosti ... ale pekné tehu prajem a nech sa darí.

vilma75
3. apr 2013

@afronikaa nwm..ci je to aktualne...ale mala by si byt min. v 6 tyzdni

nr_andulka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz

Tu začni písať odpoveď...

Odošli