Prosím o radu ohľadom prestupu z PN na OČR

katkapalo1
20. mar 2020

Dobrý večer prosím sme v takejto situácii s partnerom. Ešte predtýmto ťažkým obdobím som opustila prácu som pár mes evidovaná na UPSVAR. partner je SZCO. Malý ma 4r a samozrejme teraz doma koli korone. Minulý týždeň im zamestnávateľ oznámil ze ich už ako externú firmu nepotrebuje pretože sa zatvára fabrika a ostávajú bez práce. Šiel za lekárom aspoň dokonca mes ze bude PN. Moja otázka je.. Môže partner zrušiť PN u lekára a požiadať o osetrovne? Alebo nemá nato nárok keďže ja ako matka som nezamestnaná? Ak nato nárok má môže žiadosť podať aj teraz? Je jasne ze deti sa do škôlky nevrátia tak prosím neviem ako to je. Ďakujem pekne

evittam
29. mar 2020

@2danculik Nie, staci jedno.

2danculik
29. mar 2020

@evittam poplietol ma ten vzor na stranke socialky. Dakujem pekne

annamivo
29. mar 2020

@evittam vidím že si zbehla v problematike, tak aj ja sa opýtam. Pri klasickej očr treba tiež dokladať to prehlásenie alebo len pri tej kôli koronavirusu? Manžel je na klasickej očr (dieťa je choré) 10 daňovej. Ďakujem

evittam
29. mar 2020

@annamivo Skus si precitat to prehlasenie-staci nazov.😉

fatimuska
30. mar 2020

@evittam aj ja sa potrebujem poradiť, 26.3.mi skončila RD, od 16.3.som dala s malým na OCR, keďže je zapísaný v škôlke ale ta je zavretá kvôli korone, 27.3.som išla na neplatný RD, vtedy už asi nemôžeme brat OCR, dobre to chápem?

ivina28
30. mar 2020

@evittam ?? Mala bola teraz posl.2tyzdne u neho-otca-len necerpal ocr,teraz nastupujem ja na ocr a po nejakom case ma chce vystriedat,preto sa pytam,ci bude moct poziadat o ocr-je zamestnancom..

alenah31
30. mar 2020

@fatimuska ty si popri poberaní RP pracovala?

fatimuska
30. mar 2020

@alenah31 nie, ôk, a teraz mam aké možnosti, už som to zaslala, ako to môžem stornovať, a ešte jedna otázka mam 9 ročne dieťa, ale môj manžel nie je jeho otec, na neho si asi v tom prípade nemôže uplatniť OCR

alenah31
30. mar 2020

@fatimuska Nevadí, že si to zaslala - skrátka ti pošlú list, že to zamietajú. A on môže mať očr na tvojho syna nakoľko ste manželia - keby bol len priateľ tak nie. Odvolávka na zákon:
Členom rodiny na účely poskytnutia pracovného voľna a ošetrovného podľa § 39 ods. 1 písm. a) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení je:

- dieťa – vlastné alebo osvojené alebo dieťa manžela/manželky, dieťa, ktoré bolo zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu,

fatimuska
30. mar 2020

@alenah31 ďakujem za Tvoju trpezlivosť, ale on ho nemá osvojeneho, čo znamená osvojenie vlastne

fatimuska
30. mar 2020

@alenah31 aha čítam ôk, ďakujem už mám odpoveď, tak idem zaslať na toho staršieho syna OCR, ďakujem za pomoc

alenah31
30. mar 2020

@fatimuska nemusí byť osvojený - ale musí byť dieťa MANŽELKY - nie priateľky. spĺňate podmienky - nech si to kľudne podá.

fatimuska
30. mar 2020

@alenah31 ďakujem

annamivo
30. mar 2020

@evittam áno , myslela som si to aj ja, že nie 👍😉

evittam
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
annamivo
30. mar 2020

@evittam ahoj, volala som so soc. Poist. A že treba aj pri tej 10 dňovej očr poslať prehlásenie. Pretože oni budú tie očr posudzovať a triediť za kalendárny mesiac. Tak mi bolo povedané.

evittam
30. mar 2020

@annamivo Mna naozaj nezaujíma co ti niekto povedal do telefónu. Keď si nebola na OCR kvoli koronavirusu tak nemas preco vypisovat cestné prehlásenie.

annamivo
30. mar 2020

@evittam nebudem sa s tebou o Tom dohadovať, ale hádam na sociálnej vedia čo hovoria. A ešte keď ho pošlem , tak zaeviduju 1 papier navyše, ale vždy lepšie ako majú manželovi zrušiť celú očr.

evittam
30. mar 2020

@annamivo Ani ja s tebou. No bohuzial by si sa divila ze hlavne tam málokto vie co hovorí pripadne aj vedome závadzaju. Dlhoročné nemale skúsenosti. Bohužiaľ a cest vynimkam. Kym nemás nieco pisomne je to len irelevantna informacia ktorá nema žiadnu výpovednú lehotu. Len na to som ta chcela slusne upozornit. Nic viac. Tlačivo ma jasny nazov. To je všetko odo mna. Pekny den.

ivetz
31. mar 2020

@evittam Prosim o radu - zamestnankyna je na OCR so 4 rocnym dietatom, ktore za normalnych okolnosti navstevuje predskolske zariadenie. Lekarka jej vystavila OCR z dovodu choroby (nie karanteny) na 14 dni - 23.3.-5.4. (nie je 14 dnova OCR iba "pandemicka"?). Moze zamestnankyna poziadat nasledujuci den, t.j. od 6.4. SP o OCR z dovodu korona...? Chapem spravne, ze v pripade OCR z dovodu choroby nie je potrebne, aby na SP zasielala cestne vyhlasenie...? Srdecna vDaka!

evittam
1. apr 2020

@ivetz OCR kvoli chorobe je platená len 10dni ale môže byt na nej kolko chce -ospravedlnenie v práci. Ano cestné vyhlásenie sa zasiela len z dôvodu OCR kvoli koronavirusu ako som uz napisala a ako je aj uvedené v názve CV.

sajaluka
1. apr 2020

Chcela by som sa opytat,ak mi viete daktora poradit. Od 16.3.2020 som poziadala o OCR,ale k 31.3.2020 mi skoncil pracovny pomer. Mam narok dalej na pandemicku OCR alebo automaticky zanika a mam sa prihlasit na UPSVAR? Dakujem za radu.

evittam
1. apr 2020

@sajaluka Mas nárok. Na UPSVaR az po OCR.

karolina67
6. máj 2020

@katkapalo1 Prosím vás ako sa vám podarilo zrušiť PN u lekára, lebo ja som bola PN 2 týždne v marci a vdaka tomu mi vyjde mizerná OCR, potrebovala by som zrušiť PN, aby som mala vyšší vymeriavací základ. Prosím prosím ked mozete odpovedzte čím skôr

katkapalo1
autor
6. máj 2020

@karolina67 ahoj muž mal u Dr kontrolu presne na konci mesiaca po dvoch týždňoch ako ho vypísal a povedal doktorovi že PN chce ukončiť. Dr a tým nemal žiadny problém. Vypísal sa jeden deň z PN a na druhy deň podal žiadosť na OČR. Inak žiadosť podal 1.4 no doteraz mu neprišlo zo SP nič takže len dúfa že je to v poriadku 🙂

evittam
7. máj 2020

@karolina67 VZ pre OCR nemá nic spoločné s PN. Ak pracuješ u toho istého zamestnávateľa ako cely min.rok tak VZ je hrubý zdaniteľny prijem za r.2019 a v takomto prípade rovnaky ako pre PN.
@katkapalo1 SP ma 60dni.

karolina67
7. máj 2020

@evittam No bohužial nepracujem ... 16.3. mi skončil prac.pomer. Od 17.3. som išla na OCR a od 26.3. na PN, teda PN mi už nevyšla z ochrannej lehoty po skončení prac. pomeru, ale len zo SZCO, 8.4. som PN ukončila a od 9.4 teda žiadam pandemickú OCR a zúfalo hľadám spôsob ako sa dostať k pandemickej OCR tak aby mi vyšla ešte z prac.pomeru, ale taký spôsob už asi neexistuje?

karolina67
7. máj 2020

@katkapalo1 aha tak vy ste iný prípad ako ja ... ☹ určite vám to prebehne vporiadku

katkapalo1
autor
23. jún 2020

@evittam poprosím pekne o radu. Mám sa zemestnat na polov úväzok plat je 370€ v hrubom. Prosím koľko je to v čistom neviem aké sú odvody pri polovičnom. Ďakujem pekne

evittam
23. jún 2020

@katkapalo1 Také iste ako aj pri plnom. Ak si uplatnis NCZD tak tvoje odvody cca 49.58Eur, dan žiadna cize CM 320.42Eur.
Ak neuplatnis NCZD tak dan cca 60.87Eur a CM 259.54Eur.