Rada ohľadom rodičovskej/materskej

belisima2482018
20. nov 2022

Dobrý večer prajem,idem si ku vám po radu.Momentalne som na Rodičovskej dovolenke s druhou dcérkou no ešte len teraz cez týždeň som si ju vybavovala .Zamestnávateľ zavrel firmu ,čiže ma prepustil a ja som zistila že si musím do dvoch rokov od ukončenia pp vybrať podporu inak mi prepadne ,preto má zaujíma kedy je najlepšie prerušiť poberanie rodičovského a nahlásiť sa na úrad práce ako nezamestnana? A moja druhá otázka je ? manžel by v Tom čase keď ja budem poberať podporu išiel buď na rodičovsky alebo na materskú a toto ma teraz zaujíma že čo by bolo pre nás výhodnejšie,keďže plat má minimálnu mzdu .(zvyšok dostáva na ruku).Lebo ak si správne myslím počas materskej by nemal nárok na daňový bonus a prosím vás vie mi niekto aj zhruba povedať aký by ho mal pri minimálnej mzde a má dve deti, ďakujem za akékoľvek info.

999cicka999
20. nov 2022

@belisima2482018 každopádne muž nebude mať nárok na daňový bonus ani počas rodicaku alebo materskej. Výška je cca 70 eur na jedno dieťa pri minimálnej mzde. Každopádne nevidím žiadny dôvod aby si čerpala ty podporu pokiaľ môžeš byť na rodicaku a manžel môže pracovať. To manžel dá výpoveď len aby si ty mohla ísť na podporu?

nika3136
20. nov 2022

@999cicka999
Pise, ze manzel moze ist na matersku alebo nanho prehodi rodicak - pri rodicovskom moze normalne pracovat, nemusi davat vypoved.

Autorka
Porataj si to. Ked manzel nastupi na MD, moze pracovat (na inu zmluvu, zivnost)? Oplati sa vam to? Lebo ak nebude pred poberanim rodicaku na materskej, dostane ten nizsi.

belisima2482018
autor
21. nov 2022

@nika3136 ďakujem za odpoveď a prosím vás keď bude na rodicaku a bude ďalej pracovať viete mi prosím povedať koľko by mal od januára daňový bonus na dve deti ,keďže má minimálnu mzdu na páske?

belisima2482018
autor
21. nov 2022

@999cicka999 ďakujem za odpoveď.manzel keby je na rodicaku môže ďalej pracovať.a ja si chcem vybrať podporu skzr toho aby neprepadla .

999cicka999
21. nov 2022

@belisima2482018 počas rodicaku nemôže získať danovy bonus aj keď bude pracovať

belisima2482018
autor
21. nov 2022

@999cicka999 to vážne?ja som si myslela že tým že pracuje naň má nárok .to som si neprezistila