Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Od ktorého veku má mamička nárok na bolestné?

klaudia221
21. aug 2014

Mám sedemnásť a termín mám dva týždne pred mojou osemnastkou.Zaujímalo by ma či ich dostanem a ak nie ja môže to prebrať môj plnolety priatel?O peniaze mi nejde len som zvedavá ako to teraz chodí.Dakujem

stanislavao
21. aug 2014

@klaudia221 co je to bolestne?

sonador
21. aug 2014

Ak myslíš akože bolestná za porod tak také niečo nedostaneš. Bolestné sa dostáva myslím iba za úrazy. Pôrod sa ti nestane náhodou ako úraz. To že budeš rodit si si vybrala sama 🙂

vika35
21. aug 2014

asi ma namysli ten jednorazovy prispevok pri narodeni dietata nie?
http://www.upsvar.sk/br/odbor-socialnych-veci-a...

mamulienka30
21. aug 2014

@klaudia221 - porodne nie je bolestne 😀 Ziadost podavas mesiac po narodeni dietata, to uz plnoleta budes.

kamajka
21. aug 2014

@klaudia221 nemyslis prispevok pri narodeni dietata nahodou...alebo priplatok k prispevku? Lebo ja mam tri deti a teda bolestne mi nikto nikdy nedal 😅

michi284
21. aug 2014

bolestné musí kúpiť priateľ... 🙂

klaudia221
autor
21. aug 2014

Tak som to myslela ten jednorazový príspevok počula som že sa to tak volá ak sa mýlim ospravedlňujem sa ☺
@kamajka

junova
21. aug 2014

@klaudia221 Bolestné sa,tomu kedysi hovorilo slangovo. Ide o jednorázový príspevok a príplatok k príspevku a podmienkou je aby sa dieťa dozilo 6 týždňov, to už budeš dospelá.

klaudia221
autor
21. aug 2014

Ďakujem ☺

havana_frost
21. aug 2014

@klaudia221 Nárok na pôrodné má maloletá osoba (to budeš ty, keďže sa ti dieťa narodí pred dovŕšením plnoletosti), ak jej súd prizná rodičovské práva. Inak maloletá osoba nárok na pôrodné nemá. Mal by ho otec, ale ten tiež musí mať súdne rozhodnutie, že dieťa bolo zverené jemu.

kamajka
21. aug 2014

@havana_frost dieta mu nemusi byt zverene,ale musi pred sudom uznat otcovstvo k dietatu,vtedy moze byt ptispevok aj priplatok vyplateny jemu. Aspon to tak bolo pred desiatimi rokmi-osobna skusenost🙂

havana_frost
21. aug 2014

@kamajka 383/2013 Z.z. o príspevku na dieťa; § 2 Základné pojmy: (1) Oprávnená osoba na uplatnenie nároku na príspevok pri narodení dieťaťa je
a) matka dieťaťa,
b) otec dieťaťa, ak
1. matka dieťaťa zomrela alebo po matke dieťaťa bolo vyhlásené pátranie, 1) alebo
2. dieťa bolo zverené do osobnej starostlivosti otca na základe rozhodnutia súdu.

Otec dieťaťa AK mu bolo dieťa zverené na základe rozhodnutia súdu. Iná možnosť tam nie je, že ak matka je maloletá.

viki107
21. aug 2014

bolestne??? asi ani nevies o com pises ale je to zrejme pôrodné.... 😀

kamajka
21. aug 2014

@havana_frost fiiiha,no tak u nas su asi nejake ine zakony🙂. Lebo ja som porodila v 17 a kym som nedovrsila osemnast,tak bral vsetky statne davky otec dietata,aj prispevok pri nar.,aj rodicovsky prispevok. Jedine co bolo treba k tomuto urobit,bolo priznanie otcovstva pred sudom. Nemyslim to v zlom,ani sa nechcem hadat,len u nas to takto bolo🙂.

havana_frost
21. aug 2014

@kamajka Je možné, že sa to zmenilo, 10 rokov je dlhá doba 🙂 Ale neviem ako to beží prakticky. Ak však v zákone je, že je treba rozhodnutie súdu, určite to nemôžu dať bez toho. Ani neviem ako sa bude postupovať v tomto konkrétnom prípade, keďže slečna keď bude žiadať pri 28 dňovom dieťati príspevok, už plnoletá bude.

petulaptt
21. aug 2014

Ja som dostala bolestne notebook, ale nie od statu 😀 ale kedze budes mat po porode 18 tak dostanes normalne prispevok ty.

klaudia221
autor
21. aug 2014

@viki107 viem o čom píšem a aj som sa ospravedlnila hore ak si citala,že som sa pomylila...

senta_sofia
21. aug 2014

@klaudia221 ak myslis ten prispevok pri narodeni dietata, resp. priplatok k nemu, tak dostanes, aj tak sa tam potvrdzuje dozitie 28dni dietata, takze v tom case uz budes plnoleta... inak by si musela mat od sudu priznane rodicovske prava a povinnosti

Tu začni písať odpoveď...

Odošli