Opatrovateľský príspevok na dieťa
ahojte maminky, ja by som chcela opytat ze aké máte skúsenosti s priznanym opatrovatelského na vlastné dieta... Máme az 5 diagnóz naraz a chystáme sa do speciálnej skoly kvoli tomu ze sa v normálnej ucit vobec nevie.. Nerozozná pismenká a ani nevie ich normálne napisat ani napodobnit, len niektoré...Máme epilepsiu, ADHD, MR - lahkého stupna, mozgové ocudnenie,OVR - velmi narusená komunikácia.. Co mislite bude nám to priznané??? Viem ze to zálezi na komisijnom lekáry, aké máte s tym skusenosti...
Stručné zhrnutie
- Opatrovateľský príspevok na Slovensku sa posudzuje posudkovou komisiou Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (UPSVaR) na základe žiadosti, potvrdenia od pediatra a čerstvých lekárskych správ od špecialistov.
- Pre priznanie príspevku rozhoduje miera odkázanosti dieťaťa na pomoc pri sebaobsluhe, mobilite a komunikácii; možné kompenzácie sú ZTP preukaz, príspevok na benzín a príspevok na kúpu motorového vozidla pri odkázanosti na individuálnu prepravu.
- V diskusii sa uvádzali konkrétne čísla a zmeny: príspevok na benzín okolo 33 € mesačne, novela údajne platná od 1.7.2018 so základnou sumou 369,36 € a doplatkom +100 € pre nezaopatrené dieťa pri nepracujúcom rodičovi; termín a výplaty sa podľa používateľov líšili medzi augustom a októbrom 2018 (tieto body boli predmetom kontroverzie).
Najčastejšie otázky
Q: Ako sa podáva žiadosť o opatrovateľský príspevok?
A: Žiadosť sa podáva na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (UPSVaR); treba vypísanú žiadosť, potvrdenie pediatra, zdravotnú kartu dieťaťa a posledné odborné správy, úrad následne predvolá žiadateľa a dieťa na posudkovú komisiu.
Q: Aké lekárske správy a od akých odborníkov treba priložiť k žiadosti?
A: Diskusia odporučila správy od neurológa, psychológa, pediatra, pedopsychiatra a prípadne psychiatra, logopéda a ďalších špecialistov podľa diagnóz; v diskusii sa spomínalo, že správy by mali byť „čerstvé“ (v príspevkoch sa uvádzalo buď max. 3 mesiace, alebo max. 6 mesiacov — tento konkrétny limit bol sporný).
Q: Kedy sa namiesto predĺženej rodičovskej dávky žiada opatrovateľský príspevok?
A: Predĺžená rodičovská dovolenka sa rieši do dovŕšenia 6 rokov pri závažnom zdravotnom stave dieťaťa; opatrovateľský príspevok sa žiada po dovŕšení 6 rokov, ak posudková komisia potvrdí potrebu pravidelnej pomoci a odkázanosť.
Q: Aké kompenzácie môže dieťa/rodič získať popri opatrovateľskom príspevku?
A: V diskusii sa spomínali ZTP preukaz, príspevok na benzín (uvádzaná suma ≈33 € mesačne), príspevok na kúpu motorového vozidla pri odkázanosti na individuálnu prepravu, príspevok na hygienu a možnosť poukazu na plienky (poukaz na plienky má podľa príspevkov vystaviť neurológ).
Q: Čo robiť, ak Úrad práce žiadosť zamietne?
A: V diskusii odporúčali podať odvolanie voči rozhodnutiu UPSVaR, kontaktovať komisára pre ľudí so ZŤP a v prípade potreby podať žalobu na súd; v jednej prípadovej skúsenosti užívateľky trvala súdna cesta 27 mesiacov a končila úspechom na Najvyššom súde s následným spätne vyplateným príspevkom.
Q: Ako reálne fungovalo plánované zvýšenie opatrovateľského v roku 2018?
A: Používatelia uvádzali, že novela bola prezentovaná ako platná od 1.7.2018; v diskusii sa uvádzali čísla 369,36 € plus navýšenie z 50 € na 100 € pre nezaopatrené dieťa pri nepracujúcom rodičovi, pričom implementácia a termín doručenia rozhodnutí sa v praxi líšili medzi augustom a októbrom 2018.
Závery z diskusie
Zhoda
- Žiadosť o opatrovateľský príspevok sa podáva na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny a rozhoduje posudková komisia na základe lekárskych správ a dokladov o funkčnej schopnosti dieťaťa.
Sporné názory
- Kritérium „čerstvosti“ lekárskych správ: niektoré príspevky tvrdili, že správy nesmú byť staršie ako 3 mesiace, iné uvádzali limit 6 mesiacov.
- Zavádzanie a výška zvýšenia opatrovateľského (suma 369,36 € a +100 € pre nepracujúcich) bola prezentovaná ako platná od 1.7.2018, no v diskusii sa líšili názory na to, kedy konkrétne ľudia peniaze dostali (august–október 2018).
Otvorené otázky
- Žiadna jednoznačná odpoveď v diskusii, či samotné diagnózy ako astma alebo diabetes samé o sebe zaručujú priznanie opatrovateľského príspevku.
- Nejasné zostalo technické uplatnenie a jednotné aplikovanie navrhovaného zvýšenia príspevku vo všetkých krajoch (termín a spôsob doplatenia).
Spomenuté značky a firmy
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (UPSVaR), Modrykonik, Klara Danisova Matyasova (vedúca facebook skupiny), LVS Lubochna, Hrane, Polny Kesov, Dialog, DM, Sociálna poisťovňa, Zdravotná poisťovňa, Krajský súd, Najvyšší súd
Spomenuté produkty a metódy
opatrovateľský príspevok, predĺžená rodičovská dovolenka, ZTP preukaz, príspevok na benzín (≈33 € mesačne, podľa diskusie), príspevok na kúpu motorového vozidla, príspevok na hygienu, poukaz na plienky, odvolanie voči rozhodnutiu, žaloba na súd, posudková komisia, asistent v škole, biofeedback, Tiapridal, Risperidon, Timonil, „zalasta“ (uvádzaný názov lieku v diskusii), kompenzácie, inv. dôchodok
Miesta a osoby
Košice, Žilina, Martin, Lubochna, Marina, Polny Kesov, Klara Danisova Matyasova, Kendrovsky, Andreas, Janošíkova
Tazko neviem ti odpovedat co da tyka choroby srdiecka do siestich rokov mas narok na predlzeny rodicovsky prispevok do 6 rokov musis sa informovat neviem v akom.rozsahu je tvoja dcerka chora poziadat si mozes aj mas vsetky cerstve vysetrenis 2-3 mesacne nesmu byt starsie a uvidis nemam informacie zaoberam sa DMO autizmom a dawnovym syndromom ak chces radu a ak si na facebooku pridaj sa do skupiny opatrovatelsky prispevok invalidny dochodok a kompenzacie veduca skupiny je Klara Danisova. Matyasova
Ahojte.
Chcela som sa opytat ci mi nevie niekto poradit?
Som na predlzenom rodicovskom a maly bude mat 6 rokov pomaly a chcela by som vediet ci s nim kvoli opatrovatelskemu mam ist len na pedopsychiatriu alebo musime zas ist kompletne na vsetky vysetrenia..
Ma ztp 50℅ ale od 4 rokov doteraz urobil znacny pokrok no aj tak by ho nevzali do norm.skolky.
Naucil sa uz vnimat komunikovat rozumiet v styroch nevedel nic a ani nevnimal.
Aj vie uz citat a pisat.
Ak by som ho chcela dat do normalnej skoly dalo by sa keby mal asistentku?
A ak nie je aj statna skola pre take deti v ke?
Poradte mi prosim
A este...mam ho dat teraz ockovat na 6 rokov ci radsej nie?
Mam dilemu aby sa to zas nezhorsilo.😢
Dakujem za kazdu radu.
Ak chcete ist na opatrov.prispevok potrebujete vsetky vysetrenia od psychiatrickeho az po pediatrickeho.proste cim najviac nie starsich ako tri mesiace...je problem povedat teraz v akom zdravotnom stave sa vas syn nachadza najlepsie zhodnoti psychiatricka s psychologicka a odporuci bud Specialnu skolu alebo ZS pre zdrave deti....Co sa tyka asistentky treba sa ist opytat na soc.urad ako.vybavit osobnu asistentku.lebo.nie kazde dieta ju dostane vela stastia prajem
On chodi do skolky pre autistov, chodi na pedopsychiatriu, aj teraz niekedy uz sa chystame.
Na pedopsychiatrii mi povedali, že na posúdenie má ísť až pred nástupom do prípravky, čo je až budúci rok v septembri, a že kvôli opatrovateľskému mám ísť buď za psychologičkou, u ktorej bol, alebo k nim až vo februári.
Tak ja teraz neviem, či stačí ísť až potom, a či treba riešiť zas.psychiatrické a neurologiu.
DOBRY DEN CHCEM SA SPYTAT CI MAM NAROK NA OPATROVATELSKY PRISPEVOK NA SYNA KTORY MA PROBLEM V SKOLE MA ASISTENTA MA VSETKY PORUCHY UCENIA SKOLU NAVSTEVUJE LEN NA 4HODINY DENE MA PSYCHICKE PORUCHY JE NESAMOSTATNY NA VSETKO POTREBUJE POMOC
Ahojte. Synček je prvák (6.r.). Má astmu, atopický, diabetes (pichám mu 4x denne inzulín) a celiakiu. Dnes nám prišlo zamietnutie odvolania o opatrovateľský príspevok. Viem, že v niektorých mestách na SK nie je problém dostať opatrovateľský aj len na jednu z týchto diagnóz. Ako je to možné, vie mi to niekto vysvetliť? Ďakujem pekne. ♥
Moj mali ma 9 okou ma aspergeou sindrom a o opatovatelsky som sa natahovala 8 mesiacou,až ked som dala odvolanie tak mi to schvalili teba mat tpezlivost a nevzadat sa .Dzim palce
@1cita ja som žiadosť podala v auguste 2016..takže je tomu už aj... 6 mesiacov..a už aj odvolanie zamietnuté. Nevzdávam sa však. Poslala som podklady ochrankyni práv, aj komisárke pre ľudí so zťp. Sme v kontakte, čakám aký záver vyvodia. A idem podať žalobu na ústredie, kde riešili moje odvolanie. 🙂
Ja mam teraz opakovane v auguste tak som zvedava co zase ten pan Kendrovsky zase vymisli ale ked to neprejde tiež to dam višie lebo to nieje normalne
Čaute chcem sa spytat chcem žiadat prispevok na malu.daw.syndrom ale chcela by som sa aj zamestnat kym bude v škole na 4h.da sa to a aky velky je prispevok dakujem
Dobry den ja chcem tiez poziadat o opatrovatelsky prispevok na synceka ma psychicke problemi a ma zo srdieckom a ma atrofiu na mozgu a ma autizmus nevie rozpravat.a ma dost diagnoz len dufam ze mi to na neho schvalia ked bude mat 6
Treba si dat ziadost na U.P. soc.veci a rodiny so ziadostou vypisanou a najnovsimi vysetreniami nie starsimi ako 3 mesiace a zdravotnou kartou predvolaju vas na posudkovu komisiu na UPSV a R.kde vam schvalia mieru funkcnosti poruchy zdravotneho postihnutia....a treba zistit ake kompenzacie vam budu prisluchat
Ahojte mile mamicky potrebujem poradit moj syn ma 5 rokov a tri mesiace,teraz mu diagnostikovali mentalnu retardaciu stredne tazkeho stupna plus tazka inkontencia chcem sa opytat mozem si vybavit predlzenu rodicovsku dovolenku alebo opatrovatelsky prispevok dakujem velmi pekne
solinkarka dakujem cize pojdem na urad soc.veci a rodiny na oddelenie kompenzacie a poviem ze chcem ziadost na predlzenie rodicovskej dovolenky
@safrani ano daju ti papiere tie vypises, das vypisat aj dets, lekarke, dolozis lek. spravy od odbornikov ale nesmu byt starsie ako 6m a zanesies na UP
@babulka1991 mne po 2 rokoch schvalili predlzenie RP. Diagnozy: hyperkineticka porucha spravania a pozornosti, ADHD, porucha pozornosti, vyvojova porucha na mozgu, NKS, vyvojova porucha reci (nerozprava). Alergik, zapal obliciek, problemy s dychanim
Koncom roka bude mat uz 6 rokov takze predlzenie je iba na par mesiacov, skor neschvalili. Bude mat sice 6 no mentalny vek ma 3 roky a 2 mesiace podla testov. Posledny RP dostanem v januari za december. A potom co? Do prace ist nemozem, synovi sice predlzili dochadzku v skolke ale moze byt max.4 hodiny denne, 2-3 dni v tyzdni z toho 2 hodiny v skolke a 2 hodiny edukativna cinnost kde musim byt pritomna aj ja. Mal by mat v skolke asistenta no nedostal ho. Syn potrebuje neustale dozor, nepocuva. Neviem ci budem mat narok na opatrovatelsky prispevok ked uz bude mat 6 rokov. Do evidencie na urade ist nemozem. Davku v hmotnej nudzi mi potom sice ponuknu no predtym ked som ju poberala 3 x mi poslali vyzvu na jej odpracovanie a to vedeli, ze s doma s chorym dietatom. Este sa vyhrazali, ze ak este raz odmietnem vyradia ma z evidencie, zoberu davky a odvody si mam platit sama. Chore.
Este mozem spomenut, ma atopicky ekzem opakujuci sa. 3 krat malemu zrezavali oboje mandle kvoli castym zapalom dychacich ciest, problemy s dychanim, neprestavajuci kasel. Zvyseny histamin, alergik: pel, traviny , obilniny a dreviny. Chory kazde 2-3 tyzdne
@lenicka6697 lenička na tieto diagnozy ti musia dat opatrovák, nech ti do správ lekari napíšu že je nutný neustály dozor a terapie na zlepšienie stavu, ty do žiadosti uved že ti nemá kto prebrat dieta zo škôlky/školy ani nemáš financie na asistenta
ak ti ho vylučili zo škôlky dolož to s poznámkou prečo
@lenicka6697 od škôlky si vypytaj potvrdenie na kolko dni/ hodín je v škôlke s tým nech ti tam napíšu že je nutná tvoja pritomnost
opatrovak ti musia dat nemáš ako pracovat kedže štát ti nevie dat asistenta a zariadit škôlku na 8 hod
ci ti ho schvalia bude zavisiet od posudkov specialistov ... tieto diagnozy nie su automaticky na opatrovatelsky ..
na ADHD beriete aj lieky ? chodite psychiatrovi a neurologovi .. musia ti napisat obaja velmi dobre spravy, bol kvoli tomu hospitalizovany?
do skolky nemoze chodit potom na viac ako 20 hodin tyzdenne .. cize tie 4 hod. max denne inak by ti ho kratili ak ti ho daju ..
on je v specialnej skolke? alebo je v statnej integrovany? ak je v statnej integrovany treba tlacit na zriadovatela a oni vedia zabezpecit asistenta aj z UPSVAR lebo dostanu na neho 2,5 normativu ...
Opatrovatelsky nie je take jednoduche ziskat .. tam musi byt naozaj tazka ADHD porucha dlhodobo liecena liekmi (dobre je aj hospitalizacia co sa aj vacsinou robi pri nastavovani liecby)
to ze ako sa mas starat u nas velmi nikoho nezaujima ... nas stat ti potom vie ponuknut internatne riesenie od pondelka do piatku za par EUR alebo plať si sukromne asistenta... atd..
asi tak .. a on ma aj MR (mentalnu retardaciu potvrdenú? ) lebo to je potom zasa ina diagnoza to zvycajne pri ADHD nebyva .. tam potom tu vykonovu stranku znizujú prave tie problemy s pozornostou, pamat atd..
@lenicka6697 lenička objednaj sa Andreas a pýtaj si aby ti napísali spravu na opatrovatelsky, lebo fakt mentálna retardacia a adhd to moc nejde do kopy,ked budeš mat odobrnejšiu diagnostiku možno sa dalej pohnete
@loginexistuje ahoj, uziva druhy mesiac Tiapridal (predpisany neurologickou). Samozrejme chodime aj na neurologiu aj k psychiatricke + stacionar.
Je v beznej skolke nie specialna, je to Cirkevna skolka. Skolka este nefunguje 1 rok, vraj z toho dovodu asistenta z upsvar nedostali.
Ta mentalna retardacia, v jednej lekarskej sprave je uvedene, ze je ale podla testov udajne mentalny postih nema, este sa bude robit kontrolny test, vysetrenie. Pamat ma slabu, lahko zabudne co sa nauci. Na zakladnu skolu to urcite nie. Zatial viem, ze by ho mozno v roku 2018 prijali na pripravny rocnik v specialnej spojenej skole. V terajskej skolke moze ostat pokial to pre nich bude unosne. V rozhodnuti je iba pisane, ze je prijaty, nie za akych podmienok. Do triedy nesmie ist skor ako o 8:00 a o 12tej musi ist domov. Neviem ako to bude po prazdninach. Viem len, ze v triede nebude stale.
@sara07 nie je adreas pre autistou? Pytala som sa na to v Dialogu, on autizmus nema, bol vyluceny. Napriek tomu sa nemozeme nikam dostat dalej

ahojte ja sa chcem spytat,mám choru dcérku,má bradikardiu,strdene tazku astmu ci mám nárok na opatrovatelsky prispevok dik za radu