Otec dieťaťa je cudzinec a ja som slobodná - príspevky

miriamka88
17. mar 2014

Dobry den, chcela by som sa spytat, ci mam narok na porodne a ostatne prispevky, ak je otec mojho dietatka cudzinec (Ir) a nepride sa zapisat do matriky ako otec, pretoze zije v USA?dakujem

stanislavao
17. mar 2014

@miriamka88 ak nepride na matriku priznat otcovstvo, tak ho ani nemozete dat do rodneho listu. na prispevky narok podla mna budete mat.

sissy27
17. mar 2014

@miriamka88 na tieto príspevky od štátu samozrejme máš, resp. sú tam iné podmienky a zapísanie otca v RL s tým nič nemá... na čo ale nárok mať nebudeš, je výživné a ani náhradné výživné... a premysli si, či to tak chceš nechať, alebo to budeš riešiť, lebo to, že žije na opačnom konci sveta, nie je neprekonateľný problém...

trish31
17. mar 2014

@miriamka88 ak mas trvaly pobyt na SVK a dieta sa narodi na SVK tak mas narok samozrejme na vsetky prispevky,ale nic navyse nedostanes ako slobodna matka.To s tym nesuvisi ci je otec dietata zapisany alebo nie.Ja som mala rovnaku situaciu,muza sme nestihli zapisat do RL,je kanadan,dostala som vsetko-prispevok pri narodeni,priplatok k prispevku pri narodeni,rodicak,kedze na matersku som narok nemala lebo som bola v Kanade

trish31
17. mar 2014

@sissy27 preco nema narok na vyzivne?Ci myslis to tak,ze preto,lebo nie je v RL asi,vsak?

luba28
17. mar 2014

@trish31 ano,ked neni otec v rodnom liste tak nemoze ziadat vyzivne,lebo neni od koho,... 🙂

trish31
17. mar 2014

@luba28 aha tak,ved to je jasne,ja som to inak pochopila...tiez suhlasim,podla mna by si ho mala zapisat do RL
@miriamka88

luba28
17. mar 2014

@miriamka88 staci jeho vyhlasenie s overenym podpisom predlozit na matrike pred porodom,....

jadodka
17. mar 2014

@stanislavao kludne ho moze zapisat ako otca do rodneho listu s @miriamka88 ty ako osoba s trvalym pobytom na SVK mas narok na vsetky prispevky od statu...

sissy27
17. mar 2014

@trish31 pokiaľ nie je určené otcovstvo, tak nie je od koho to výživné žiadať...
@luba28 ak som dobre pochopila, tak oteckovi sa nechce hlásiť k dieťaťu a nemá záujem o zodpovednosť, takže to vyhlásenie od neho asi nedostane...

stanislavao
17. mar 2014

@jadodka ked chce zapisat muza do rodneho listu, ako otca, tak este pred porodom musia ist na matriku, kde on prizna otcovstvo. pokial nie su namzelia, tak ak nema to povolenie od neho, tak ho do rodneho listu nezapisu.

jadodka
17. mar 2014

@luba28 ani to netreba, mi sme neboli zosobaseny, ale terajsieho manzela som uviedla ako otca, na matriku sme sice isli podpisat papier, ale nie o otcovstve ale o tom ze suhlasi ze drobo bude mat moje priezvisko

luba28
17. mar 2014

@sissy27 hmm,jasne,... 🙂

luba28
17. mar 2014

@jadodka no neviem,...to potom moze zapisat kohokolvek,...aj KOLLARA 😀 😀 😀 😀 😀

jadodka
17. mar 2014

@stanislavao no tak neviem, mi sme mali droba doma uz davno doma, mozno aj mesiac dva...neviem, je to uz 10rokov, a az potom sme isli na matriku koli priezvisku, a v RL je mm zapisany od narodenia

maznacik007
17. mar 2014

@jadodka tak to isto nefunguje ... to by si kludne mamicky mohli ist dat zapisat do RL Borisa Kollara 😀 😀 😀 a vymahat vyzivne ...

otec musi podpisat suhlas s otcovstvom ak nie ste zobrani vtedy ked sa dieta narodi ... inak ti ho nezapisu do RL ... ty si ho uviest mohla ale keby on nedosiel na matriku podpisat suhlas tak by si ho tam nemala ...

a dieta v porodnici malo na listku uvedene tvoje ci jeho priezvisko ... sak tvoje? ak by si mala ten suhlas s otcovstvom este pred porodom a priniesla si ho do porodky tak ma maly jeho priezvisko ....

jadodka
17. mar 2014

@luba28 ja len pisem SVOJU skusenost,syn ma od narodenia napisaneho mm v RL, brali sme sa az ked mal syn dva roky, dovtedy mal aj moje priezvisko...mozno to bolo pred 10timi rokmi inak ak som niekoho uviedla prispevkom do omylu, ospravedlnujem sa

trish31
17. mar 2014

@sissy27 viem,ja som to inak pochopila

jadodka
17. mar 2014

@maznacik007 tak mozno je to tak...ospravedlnujem sa, ja som uviedla pri porode otca dietata, o 5 dni nam vydali rodny list, kde bol uvedeny,RL sme menili az po dvoch rokoch ked sme aa zosobasili a ukradli manzelovi priezvisko, lebo on nam ukradol srdce 🙂, a na matriku sme isli az mozno aj po dvoch mesiacoch co sme boli s drobom doma...je to 10rokov dozadu

miriamka88
autor
17. mar 2014

Ahojte, dakujem pekne za odpovede 🙂 budem rodit v maji a priezvisko bude mat mala moje, lebo otec nepride.Kollara isto nie :DD Neviem, zatial slubuje, ze mi bude platit vyzivne, ale ak by prestal, nemam ako od neho vymahat, kedze je v USA, kde nema ani trvaly pobyt. Da sa ho zapisat aj tak, ze posle podpis zo zahranicia teda?Prezvisko davam svoje, aby si po narodeni priliz nedovoloval, lebo uz len fakt, ze sa na nas vykaslal mi vravi, ze nechcem, aby ni v buducnosti robil problemy, aj ked sa zevraj este stale pre nas rozhoduje.

jadodka
17. mar 2014

No a potom teda to je ako??? Ze baba zostane tehu s cudzincom a on nechce prist na Slovac podpisat papier, tak nemoze byr uvedeny ako otec a potom vyzivne ako ziska kocka???

prstek
17. mar 2014

@jadodka pokiaľ nie je otec v RL žiadne výživné sa nerieši 🙂 nie je nárok 🙂 ani môj synátor nemá v RL otca a to nie je ani cudzinec 😀 ani z iného mesta 😉

sissy27
17. mar 2014

@miriamka88 predpokladám, že ho chceš mať uvedeného v RL ako otca dieťaťa a že to výživné od neho chceš... ak je v usa je nelegálne, treba to prekonzultovať s ním, a vysvetliť mu, že by bolo preňho najlepšie, keby to riešil dobrovoľne, aby to neohrozilo jeho ďalší pobyt v usa... pokiaľ nie, treba sa obrátiť na naše súdy so žiadosťou o určenie otcovstva a uviesť tam aj jeho aktuálne miesto pobytu, prípadne sa obrátiť na konzulát...

miriamka88
autor
17. mar 2014

Moja kamaratka je z troch deti, otec s nimi zil, kym mala este menej ako desat rokov, potom odisiel, ze do USA zarobit a uz sa nevratil. Jej mame prestal posielat peniaze, lebo bol silne o tom presvedceny, ze jej stat zacne neviem ako prehnane pomahat a davat prispevky, zcasu nacas poslal nejaku tu almuznu, ked mali jeho tri deti narodeniny, obcas ani to. Na socialnom jej povedali, ze s tym nic nemozu robit, ani vymahat od neho, pretoze ho nikto do USA hladat nepojde. Ten moj zatial slubil, ze bude prispievat, aj na kocik a autosedacku mi poslal 150 eur, co mi cez rodinu predala znama vyhodne. Prvu splatku ma dat ked sa mala narodi, zatial slubuje, ze da, cize nemozem nanho kydat, ale do RL sa zapisat nepride, cize ak zmeni usudok ..., tiez si mysli, ze mam narok na bohvieco, pritom to tak nie je, tak ja len dufam, ze bude cestny, nic ine mi neostava a kedze sa pohybuje po USA ...

miriamka88
autor
17. mar 2014

Pravdupovediac ja ani netusim, kolko mam od neho pytat, budem rada, ak mi bude davat aspon nieco 🙂

miriamka88
autor
17. mar 2014

Esteze existuje sluzba Western Union, ze moze poslat hotovost bez rizika, ze sa strati niekde postou, lebo si tam nemoze zriadit ani ucet.

tenerifka
17. mar 2014

@miriamka88 Otec tvojho dietata je Ir? V tom pripade by som kontaktovala prislusne velvyslanectvo a informovala sa tam, vsetky paierovacky tohto charakteru je najlepsie riesit cez velvyslanectvo

babika131
17. mar 2014

No to s tým zapísaním otcovstva som riešila aj pred tromi rokmi aj pred mesiacom. Otec osobne musí na matrike podpísať otcovstvo a musí sa tam povedať aké bude bábo nosiť priezvisko. Nemôže sa tam len tak napísať meno a hotovo. Ak nebude podpis otca,nebude tým pádom priznané otcovstvo. A príspevky dostaneš všetky,ja mám tiež cudzinca ale žijeme spolu.

miriamka88
autor
17. mar 2014

Dakujem, uz je jeho chyba, ak nepride, nebude mu priznane otcovstvo a dufam, ze nebudem musiet riesit nieco take ako velvyslanectvo, aj ked ak dojde k tomu, ze sa rozhodne neplatit, budem nutena laska nelaska..

trish31
18. mar 2014

@miriamka88 ked sa pre teba a dieta niekto rozhoduje,navyse otec dietata,tak patri do prdele a nie k Vam...Dalsia vec,ako ze nemas od neho ako vymahat vyzivne?

miriamka88
autor
18. mar 2014

je v USA..nelegalne