Otec na materskej a ja na neplatené voľno kvôli zdravotke?

daniela87sk
5. feb 2019

Neviete mi prosím vás poradiť manžel je od štvrtého druhý na materskej ja som požiadala v práci o prerušenie s tým že zdravotku si budem platiť sama ale ostávam na rodičaku no zrušila som jeho poberanie. Volala mi teraz účtovníčka z firmy že síce v sociálke je to v poriadku že zostávam na rodičaku a mám prerušenie ale v zdravotke chcú vraj aby som šla na neplatené voľno. Tým pádom mi to ale zmeni vymeriavací základ pre ďalšiu materskú

renirv
5. feb 2019

Oni to iba chcu aby si tam presla nech je pre nich lepsie alebo to musis urobit?

dapo
5. feb 2019

co s tym ma spolocne uctovnicka vo firme? v zamestnani si na rodicovskej dovolenke, im je uplne jedno ci poberas rodicovsky prispevok alebo nie...normalne sa sama prihlas v zdravotke ako samoplatca a hotovo

daniela87sk
autor
5. feb 2019

no ze volali do zdravotky a tam im povedali ze musim ist na neplatene volno, toto som nasla na nete:
Pokiaľ matka počas otcovej materskej zostane doma a v rodine majú len jedno dieťa vo veku do 6 rokov (na ktoré otec poberá materské), štát za matku od 30.12.2018 neplatí poistné na zdravotné poistenie. Matka má v takom prípade tieto možnosti:
-vráti sa do zamestnania, resp. nájde si iné zamestnanie - napríklad na dohodu - z ktorého bude zdravotne poistená
-po dohode so súčasným zamestnávateľom ukončí doterajší pracovný pomer a prihlási sa na UPSVaR-e do evidencie nezamestnaných - tým pádom za ňu bude štát platiť zdravotné poistenie - a ona sama môže zároveň požiadať o dávku v nezamestnanosti (v zásade na dávku bude mať nárok, vo výške 50% predošlej hrubej mzdy)
-bude si platiť zdravotné poistenie sama ako dobrovoľne nezamestnaná (samoplatiteľ) - počas roka 2019 ide o sumu 66,78 eura mesačne. Za dva dni ešte v roku 2018 a to od 30.12.2018 do 31.12.2018 je to suma 4,11 eura. V roku 2019 je to suma 66,78 eura mesačne za celý kalendárny mesiac, pri platbe za časť mesiaca je výpočet vymeriavacieho základu 477 eur/počet dní v mesiaci, ďalej x počet dní za ktoré sa platí poistné, výsledok sa zaokrúhli na cent nadol, následne sa vypočíta preddavok ako 14% z vymeriavacieho základu a výsledok sa zaokrúhli na centy nadol.

Takze si budem platit zdravotku ako dobrovolne nezamestnana? Cize len ako? Normalne budem aj nadalej zamestnana a u zamestnavatela evidovana ze som na rodicaku?

daniela87sk
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
daniela87sk
autor
5. feb 2019

proste ako mam postupovat teraz ked manzel ide na MD ja som s dietatom doma? U zamestavatela sa nemeni nic ,enis a len to ze zdravotku si platim sama?

daniela87sk
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
daniela87sk
autor
5. feb 2019

Začiatkom leta totiž plánujem otehotnieť ako sa mi potom bude rátať budúca materská?

draik
5. feb 2019

Zostanete na RD bez RP, zdravotné odvody si budete platiť.

dapo
5. feb 2019

@daniela87sk pojdes na zdravotku, prihlasis sa ako samoplatitel, platis si odvody a zamestnavatelovi ani nic hovorit nemusis, vobec sa ho to netyka

evittam
5. feb 2019

@daniela87sk Ved vid:
bude si platiť zdravotné poistenie sama ako dobrovoľne nezamestnaná (samoplatiteľ) - počas roka 2019 ide o sumu 66,78 eura mesačne. Za dva dni ešte v roku 2018 a to od 30.12.2018 do 31.12.2018 je to suma 4,11 eura. V roku 2019 je to suma 66,78 eura mesačne za celý kalendárny mesiac, pri platbe za časť mesiaca je výpočet vymeriavacieho základu 477 eur/počet dní v mesiaci, ďalej x počet dní za ktoré sa platí poistné, výsledok sa zaokrúhli na cent nadol, následne sa vypočíta preddavok ako 14% z vymeriavacieho základu a výsledok sa zaokrúhli na centy nadol.
V zamestnaní si na RD, ziadne neplatene volno.

daniela87sk
autor
5. feb 2019

@evittam takže výšku budúcej materskej to neovplyvní?

evittam
5. feb 2019

@daniela87sk Co?! Ved nemas zdanitelny príjem,z ktorého odvadzas odvody do SP na NP...

lubenka0806
5. feb 2019

@daniela87sk ja som riesila toto iste. Zamestnávateľ ta odhlasi zo zdravotnej ako zamestnanca (pre ucely zdravotneho poistenia a PP stale trvá) a ty sa prihlasis ako samoplatca. So socialnou poistovnou sa nic nerobi, čiže ani na budúcu materskú to nema vplyv. Ale nenazvala by som to neplatenym volnom, lebo to by sa asi aj do socialky hasilo.

evittam
5. feb 2019

@lubenka0806 Zamestnavatel ta neodhlasuje. Ty si na RD. Zamestnávateľovi nemas co oznamovať ze nepoberas RP jeho to nezaujima. Skus to pochopit a aj ostatné-konecne by ste mohli po xy príspevkoch a diskusii o tom istom a stale dookola to tu piseme.

evittam
5. feb 2019

@majusqa77
@zalka
Pomoooooc.....😁😉

evittam
5. feb 2019

@lubenka0806 Btw.keby ta zamestnavatel odhlasil zo ZP ako zamestnanca uz nie si zamestnanec a PP skoncil. 😁😁😁

daniela87sk
autor
5. feb 2019

Ďakujem všetkým za odpoveď, ja som tomu chápala rovnako ako ste mi to vy vysvetlili, len má zmiatlo to čo povedali uctovnicke keď volala do VšZP.

bosorkabb
5. feb 2019

@daniela87sk nevieš čo sa presne účtovníčka pýtala. Aj oni v tom majú zmätok. Môj manžel je na MD od 5.2 a žiaden problém. Jedine co ich zaujíma je či má aj inú zmluvu. Zaujíma to sociálnu poisťovňu.

@evittam má pravdu.

ivkaaa13
5. feb 2019

@evittam prosim ta mozes poradit? co sa tyka vzniku naroku na maximalnu podporu v spojitosti s materskou otca a tym, ze matka si bude platit sama ZP (prac. pomer stale trva)? cize zamestnavatelovi nemusim nic oznamovat, stale by som bola na RD, RP ho netrapi, ked dieta dovrsi 3 roky-dohoda o ukonceni PP, cerpanie 1-2 dni dovolenky, zvysok vyplatit .....proste ta skutocnost, ze by som si sama platila ZP ako samoplatitel nic neovplyvni na tom, aby mi vysiel narok na maximalnu podporu?

evittam
6. feb 2019

@ivkaaa13 Ako by malo ovplyvniť platenie ZP podporu? Co ma ZP s podporou?

adel88
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
daniela87sk
autor
8. feb 2019

Ešte sa chcem spýtať takže mám zamestnávateľovi oznámiť aby ma odhlásil zo zp?

evittam
8. feb 2019

@daniela87sk On ta nemoze odhlasit-to by ti skončil PP, mas byt nahlásená na RD.

daniela87sk
autor
8. feb 2019

Takže sa mám prihlásiť ako samoplatitel? Nie ako osoba ktorá sa stará o dieťa do 6r?

daniela87sk
autor
8. feb 2019

@lubenka0806 takže zamestnávateľ má musí odhlasit?

daniela87sk
autor
8. feb 2019

@evittam ale lubenka0806 písala že zamestnavatel má musí odhlasit zo ZP citujem ju: . Zamestnávateľ ta odhlasi zo zdravotnej ako zamestnanca (pre ucely zdravotneho poistenia a PP stale trvá) a ty sa prihlasis ako samoplatca

A jedna mamička mi písala že sa chcela ísť nahlásiť ako samoplatca ale že jej povedali že za to nedá kým je zamestnaná.

evittam
8. feb 2019

@daniela87sk Skus citat co pisem s porozumením-ak ta zamestnavatel odhlasi skonci PP. Ty si na RD, ides platiť ZP lebo uz nemôžeš byt poistencom statu ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov.

daniela87sk
autor
8. feb 2019

@evittam ja ťa chápem, ale jedna mamička to tak skúšala a povedali jej v poisťovni že ju nemôžu nahlásit ako samoplatcu keďže je zamestnaná.

evittam
8. feb 2019

@daniela87sk To mna nezaujima co kde komu kto povedal a uz vôbec nie nejaká tetuska za okienkom,ktora nevie ani ako sa vola...cest vynimkam. By som sa jej spýtala ci mi to da oficiálne pisomne.
A ked je zamestnaná je to samozrejme. Ona musi byt na RD-poistenec štátu. Ak zamestnávateľ nezmenil jej status ako poistenca na RD.

evittam
8. feb 2019

@daniela87sk ZP si vymyslela novelu zakona a teraz nevedia ako to poriešiť....No co uz. "Bananistan".