Otec na materskej a mamka na rodičáku

katinka1406
12. apr 2017

čaute baby chcela by som sa opýta či je vlastne možne aby bol manžel s staršou dcerou 2 roky na materskej a ja s malou 4 mesačnou na rodičáku . Niekde som počula že to je možne neviete o tom niečo viac ? DAKUjem

9lf9
12. apr 2017

@katinka1406 nie je možný súbeh týchto dvoch dávok.

salome123
12. apr 2017

nie

miku1
12. apr 2017

@katinka1406 Zle si počula. Nie je to možné.

majusqa77
12. apr 2017

mozes byt na RD, nesmies poberat RP

maria584
12. apr 2017

@katinka1406 nie je to možné, otec môže byť na materskej, ty na rodičovskej dovolenke bez rodičovského príspevku. Možno sa mýlim, ale tak sa mi to zdá.

bale1rinka
12. apr 2017

@katinka1406 to by potom každý tak robil, išlo by to keby ste nežili v spoločnej domácnosti..hehe 💃

Mňa by zasa zaujímalo, ak niekto, vie, či je to možné naopak. Teda ja mama na materskej s malým babom a otec na RD, no aby poberal RP. Nemám to úplne naštudovane, ale sa mi marí, že zákon hovorí, že otec, resp. iná osoba môže poberať materské, ak matka nepobera RP, len neviem či sa zákon vzťahuje na osoby alebo na dávky. Lebo ak by to bolo ako som písala vyššie, mohli by sme brat aj MD aj RP....

majusqa77
13. apr 2017

@coccinellaseptapunktata nie, nemoze. Bud matka,alebo otec, bud materske, alebo rp. Subeh davok nieje mozny

Ešte doplním, lebo tomu uniká zmysel, že myslím, že v tom zákone sa už nepíše, že ak matka poberá materské, otec nemôže brať RP. Teda tým pádom by sa to nevztahovalo na tie dávky, ale na osoby ktoré ich poberajú. Lebo výhodné by to bolo napr. pre matku, ktorá má nárok na MD, a otec je SZCO a navyše môže poberať RP.

@majusqa77 aha tak vďaka za odpoveď, predsa sa to vzťahuje na dávky. Lebo naše zákony sú Niekedy tak super, že sa dajú super obísť, len treba vedieť ako. Ako ide mi len o to, že tých 200€ môže pomôcť, aj keď má človek dobrú materskú a druhy pracuje...

majusqa77
13. apr 2017

@coccinellaseptapunktata toto sa urcite neda....

petres123
2. máj 2017

odporucam ak pocas troch rokov od narodenia dietata bude menit pracu vas manzel aby si po vypovedi v starej praci podal narok na materske a vy ako matka ste sa zaevidovali na urade prace.hned na druhy den alebo este v ten den vas manzel moze mat novu pracovnu zmluvu a poberat popri novej praci 6 mesiacov matersku davku....
Ma to hacik mama musi byt bez prace t.j. na matersku pred porodom nebola zamestnana alebo pocas materskej jej nepredlzili zmluvu t.j. Pracovnu zmluvu mala na dobu urcitu a po troch rokoch sa nema kam do zamestnania vratit....

majusqa77
2. máj 2017

@petres123 matka s tym nic nema. Otec moze ist na matersku aj v pripade, ak by sa matka vratila do prace

petres123
2. máj 2017

to ano no my sme to vyuzili ked mal syn 10 mesiacov a tam by som manzelku urcite nepustil do prace 😀😀😀

evittam
3. máj 2017

@petres123 Tak ale potom nepis hluposti a nezavadzaj. Nakolko ten tvoj posledny odsek je uplne mimo a nie je to pravda.😉