Otec na materskej dovolenke

zabinka8660
7. feb 2015

Pekný deň mamičky, idem sa opýtať, nájde sa tu nejaká žienka, čo má otca dieťaťa na materskej a popritom pracuje?

majusqa77
9. sep 2015

@oskvarka ja si myslim, ze na rp mas narok. lebo ziadost o materske by malo byt dokladom pre UPSVaR k tomu, aby odnali rodicak..

oskvarka
9. sep 2015

@havana_frost ne ved mna @9lf9 nastrasila zase s tym ze ak ja mam narok na MD uz od 22.10 tak ked na nu nastupim az 2.11 tak sa moj narok na RP bude byt s tym ze uz od 22.10 mam narok aj ked si ho neuplatnim a teda odo mna budu chciet vratit RP .. no snad nie... uz dost co som cerpala RP aj za februar lebo teta mi sama rucne prepisala moju vlastnu ziadost ze mam narok na RP od 1.3 a ona pozrela na papier ze mam napisane ze do 28.2 som bola na MD a prepisala mi ten datum 1.3 na 28.2 a prisiel mi RP aj za februar... co viem 100 percentne ze urobila zle ale tak ako vad sa z uradnickou o tom ze nechces 200 eur... tak to trpnem ze ci mi nedaju vratit niekedy ked na to dojdu :D:D zatial sa nik nehlasi a ja uz som ich minula 😝 😀

oskvarka
9. sep 2015

@majusqa77 no kazdopadne to vyskusam.. hlavne aby sa mi to vobec u dokiny podarilo vybavit nech idem neskorej na MD.. na co by som normalne mala mat narok tak si po tom pojdem to ma zase nepoznaju... nerada vybavujem take ako ze posunte mi TP alebo dajte mi sem peciatku aj ked som tu nebola.. na odrbavanie som maka ale ked mam na nieco narok tak som ako furia :D... len som ostala v pomikove ci ozaj ten narok budem mat

oskvarka
9. sep 2015

@majusqa77 este sa mozem spytat @zalka co si o tom mysli ze cineuvazujem nejako zle fakt by som sa nrada snazila ziskat nieco na co nemam narok.. ... mam taku otazocku ze ak je mm teraz na MD ale nedocerpa ju a ukonci ju k 30.10 a ja 31.10 opet poziadam o RP a nasledne 2.11 (aby som dostala este RP za dva mesiace) nastupim na MD z novym dietatom moze byt problem s tym ze narok podla terminu porodu mam na MD uz od 22.10 .. ak sama poziadam o to ze chcem este ostat v praci.?.. a kto ma potom na taku oneskorejnu MD vypisuje ?. lekar alebo si to ja sama riesim cez SP?

zalka
9. sep 2015

@oskvarka netrúfam si zhodnotiť to čo si vymyslela ... reálne to je, ale či to výjde je to otázne netrúfam si to prehodnotiť.
A áno nástup na MD si volíš, ale ak nenastúpiš na MD 6t pred termínom pôrodu ale neskôr tak nárok na MD máš po pôrode len na 28t ... pr. nastúpiš na MD 2.11. tj. o týžden neskôr ako by si mala nastúpiť ..
a porodíš 5.11. tak si defakto prišla o 5 týždnov materskej lebo po pôrode ti nebudú vyplácať do 34 týždnov ale len 28t kvôli neskoršiemu nástupu ...

oskvarka
9. sep 2015

@zalka jj viem tohoto rizika som si vedoma... a som ochotna ho podstupit... verim ze neporodim skorej ako v decembri...;).. mne ide hlavne o to ze ked si zena posunie ten nastup a ma este doma ine dieta do 3 rokov ci ma az do nastupu na MD narok na RP to ostatne ako muzova MD je podla mna len nieco navyse co s tym v podstate nesuvisi... ako logicky mi to pride ze ako by to robili "ze mi by mi dali ze od 22.10-1.11 nemam narok na RP lebo som mala narok na MD ktory som si neuplatnila a az potom mam narok?".. neviem ale na to tlacivo o MD sa asi TP uvadza vsak ?,...
...a nevies ci mi to normalne doktorka dava ten papierik aj ked si nastup na MD chcem posunut?...
diki moc za rady

zalka
9. sep 2015

@oskvarka toto netuším, fakt nie...

oskvarka
9. sep 2015

@majusqa77
@zalka
@havana_frost
@9lf9
no baby trochu som pohla zadkom a kukla si zakon a vyzera to tak ze @9lf9 ma pravdu.. nemozem to tak spravit lebo narok mi 21.10 zanikne
§3 zakona o RP
(8) Nárok na rodičovský príspevok nevzniká ani jednej oprávnenej osobe, ak
a) aspoň jedna z nich má nárok na materské16) alebo má nárok na obdobnú dávku ako materské v členskom štáte a suma materského alebo obdobnej dávky ako materské v členskom štáte za celý kalendárny mesiac je vyššia ako suma rodičovského príspevku podľa § 4 ods. 1 a 2 alebo § 4 ods. 3, alebo
b) štát, ktorý nie je členským štátom, vypláca jednej z nich obdobnú dávku ako rodičovský príspevok alebo obdobnú dávku ako materské.16)

len teda neviem ako to je ze ked by som nemusela opetovne ziadat o narok ako by to riesili ci by som teda tych 10 dni nepoberala nic ci ako... ale toto uz jednoznacne nevybavim... takze budeme musiet skoncit tu MD mojho muza skorej...

oskvarka
9. sep 2015

ale aj tam mi to neide celkom do hlavy ved zena ked ide koncit matersku skorej koli praci tak hned ma narok na RP a nie az ked jej vyprsi cas naroku na MD ... ale tam nepisu ze uplatnuje si narok ale pisu ze ma narok.. je to akesi zlozite na mna tie zakony...

oskvarka
9. sep 2015

lebo napriklad niekde v yakone o materskom pisu o obdobi naroku na materske len ako o obdobi ktore si ho narokujes.... ludia ja by som nemohla byt pravnik mna by kleplo z toho ... asi sa pojdem opytat priamo na urad prace alebo na socialku alebo yavolam tam na nejaku infolinku alebo na nejaky mail napisem... lebo divocina...

bobulko
9. sep 2015

@zalka prosim ta. Ak by som sa dohodla s doktorom,ze nastupim neskor,trebars posunie termin a porodim skor (caka ma planovana sekcia) tak nebudem mat narok na tych 34 t ale len 28t? Zaujima ma to hlavne kvoli tomu,lebo sa chcem vratit do prace po asi 9t a manzel by nastupil na matersku. A potom by som ju mohla po tych 28t dokopy zrusit a bez dokladanie kde mam dieta prejst na rodicovsku?

zalka
9. sep 2015

@bobulko áno kratšiu MD budeš mať .. pred pôrodom čo stihneš a po pôrode 28t ... do p ráce sa vrátiť môžeš n a dohodu , alebo inú zmluvu a MD čerpať .. ( myslím finačne čerpať )

oskvarka
10. sep 2015

@zalka
@bobulko ale ak jej dokina posunie TP na tom papieri tak jej ju nebudu kratit nie?... to len v pripade ak by nastupila inak ako jej vychadza TP...(podla papiera) takze ak DR spravy takzto utupok tak by to nemalo mat vplyv... len teda ona bude mat kraciu ak si ju sama ukonci skorej...
do prace mozes ist 6 tyzdnou po porode

bobulko
10. sep 2015

@zalka
@oskvarka a aky je najneskorsi termin nastupu? Je sanca,aby mi dal doktor 4t pred terminom? Potrebovala by som az tolko potiahnut v praci. Nevadilo by mi ani to skratenie tych tyzdnov,lebo to neplanujem cele vycerpat.

cailinevelyn
10. sep 2015

@bobulko mne tak dali... ved termin porodu je +/- 2 tyzdne, t.j. rozptyl 4 tyzdnov
- tiez som potrebovala potiahnut v praci. U gyn. som vysvetlila, ze ich prosim, aby mi do papierov nedali termin 1.3. ale 14.3. a vooobec s tym nemali problem... normalny termin mas v teh, knizke, tento posunuty je na tlacive do SP, myslim, ze nemozu kontrolovat, ci spolu suhlasia (teh knizka je zdravotnou dokumentaciou, tam teda hocikto nahliadnut nemoze), preto na tlacivo dava doktor peciatku, tym akoze "ruci", ze termin je spravne uvedeny... a nic mi nekratili, vsetko sa pocitalo ako od toho terminu pre urady. ale tie posuny myslim musia byt rozumne, par dni, urcite nie cely mesiac... (mne to teda vyslo 4 ty pred terminom v teh.knizke, aj to teda realne sedelo 🙂)
povedz v ambulancii u svojho gynekologa, resp. sa najskor opytaj sestricky

zalka
10. sep 2015

@bobulko ty volíš nástup na MD ... aký dátum si tam napíšeš tak taký bude

bobulko
10. sep 2015

@cailinevelyn
@zalka viem,ze termin sa moze zmenit,ked babo poriadne nerastie. Dufam,ze sa dohodnem. Tie dva tyzdne by mi velmi pomohli v praci. Potom dam vediet ako som dopadla 🙂

oskvarka
11. sep 2015

@bobulko no ja to tak tiez chcem 12 dni tusim mi to vychadza.. spravit ale napriklad mne ten TP dokina urcite neposunie .. ale napriek tomu ma clovek narok ist neskorej len teda bude mat kratenu.. co by tebe nevadilo.. nasla som na inom fore kocku co tak bola tiez ze jej nepodunuli TP a isla neskorej ona tusim az dnom porodu.. som sa jej pytala ze kto ju vypisoval ale to ta asi uz v porodnici vypisu tak to je ine... ja sa hlavne bojim ze posunut mi to nebude chciet a neskorej vypisat ma tiez nebude chciet... je to tazko ked su zvyknuty ze vseci chodi anormalne ked zrazu vycnievas z davu nevedia ta riesit tak ti povedia neda sa... alebo robia taky podvod ze ti to napisu inokedy... co nasa je taka ze si dava pozor tak dot pochybujem ze by bola ochotna ... no uvidim.. kazdopadne idem sa informovat uz skorej nech potom nieje v soku ze co od nej chcem
@cailinevelyn ja som davala kopiu prednej strany tehuknizky zamestnavatelovi ku oznameniu o tehotenstve tak to by u mna bolo dost divne...

oskvarka
17. sep 2015

no tak baby zaciatok by sme mali.. MD uspesne zacata.. normalne prisla muzovi uz augistova MD... som ani necakala tak skoro.. a aj mne prisiel rodicak... takze tetusky to nedobabrali... aj ked teda prislo mi rozhodnutie s UPSVaru ze mi odnimaju RP od 1.9 ale tak ich vec ako to tam napisu...

andrejka1508
22. sep 2015

Poznate nejakeho ocka, co zostal na materskej? Velmi by ma zaujimali jeho skusenosti. Dakujem.

bobulko
22. sep 2015

@andrejka1508 kamaratka mi zrovna vcera pisala,ze jej manzel je na materskej. A ona v praci.

linda81
22. sep 2015

@andrejka1508 ahoj...nas tato bol tiez s malou na materskej druheho pol roka....proste sme si to rozdelili...bolo to ok, tak ....ja som zacala robit , ked mala nasa 7 mesiacov a on si skusil , ake je to byt s dietatom...a v pohode to fungovalo 🙂

oskvarka
24. sep 2015

@andrejka1508 nas sice nebol s malinkym ale ked mal rok a pol ja som nastupila do prace .. trochu zmena nech je .. a on ostal s malym doma... ako niekedy si vravim ze ked to nevidim co sa tam deje je to lepsie ale tak malemu nic nechyba... 😀 ale niekedy ked mi hovoria svoj denny program tak sa chytam za hlavu :D.. ale mali je najedeny, uspaty, vyperu a povysavaju tak sa nestazujem 🙂 ... ako mm si to velmi pochvaluje... ale na MD oficialnu nastupil az pred mesiacom... som az teraz vycmuchala ze je to mozne aj bez pozastavenia zivnosti... ale doma je uz od aprila... ale ked mal maly sopliky minuly mesiac tak veru vravel ze uz toho zacina mat dost :D.. ale tak o mesiac sa zase striedame... aj ked teda budeme asi docasne po mesiaci doma na nejaky ten mesiac obaja ... tak bude mat zmenu zase ... 🙂 ale nevidim na tom nic narocne co by chlap nezvladol... len ho treba nechat nech si najde svoj vlastny system a chlapi su trochu lenivejsi na taketo veci takze ziadne ze na necisto v pritomnosti maminy si natrenovat.. to by si sa nacakala... to musi sam... nas mali sice prvy tyzden chodil jest aj spat o hodinu neskorej a mm som musela rano napisat co treba spravit a co mu ma dat jest a ked mali niekam ist musela som ich uz vecer pobalit ale casom sa to poddalo.. tak po mesiaci... kazdy je na zaciatku pomalsi kym nema svoj system... to je normalne..
jedine v com ja vydim problem pri mensom babu ze podla mna niektore su take maminkine ze tu maminku preferuju a potrebuju... nas bol taky do toho 1,4 roka.. a este mliecko maminkine.. mi pijeme este teraz ale uz je ta spotreba mala a da sa prisposobit mojej praci...

oskvarka
6. dec 2015

tak baby vyzera ze to co som chcela som aj vybavila s tym ze na urade prace nebol problem stym ze som na MD nastupila neskorej.. lebo oni to vlastne ani nevedia a ani nemaju ako zistit... mozno az potom z toho papiera ze kolko mi trva nova materska ale pochybujem ze to tam niekto bude preratavat... ale teda podanie tych papierov bolo o nervi lebo pracovnicky pre styk s ludmi nechapali vecsinou co od nich chcem alebo sa osopovali ze ako si to predstavujem ziadat si RP za 4 dni... nakoniec mi odporucili prist ked tam bude ich veduca... ta nevidela problem este aj so svojou veducov to mrkla a bolo sup sup vybavene.. takze da sa to nedajte sa odbit... ku podivu som dost velky problem mala aj s posunom zaciatku MD... podla slov mojej gynekologycky taky pripad este nemala ze by niekto chcel oficialne nastupit na MD neskorej a podla jej mienky doterajsej sa to vraj "neda" ale da... napisala som do SP na pobocku kde patrim oni mi dali vyjadrenie to som jej prekopirovala a dala a bola spokojna... keby nieco napiste IP kludne vysvetlim cokolvek
@majusqa77
@zalka
@havana_frost
@9lf9
datumi v praxi su ze mm ukoncil MD 30.10 ja som od 31.10-3.11 bola na RP (za dva mesiace) a 4.11 som nastupila na MD... a 23.11 som porodila :D... oficialny nastup na MD som mala 22.10 tusim laebo tak nejak oficialny TP ktory mi nemenili 3.12

chiara_elle
31. mar 2016

Baby, zalka, ak manzel nastupi na matersku 1.4 (ja uz pracujem) tak za april uz nebudem mat rodicak? Jedine ze by nastupil az 2.4?
@zalka

zalka
31. mar 2016

@chiara_elle nie v žiadnom prípade nebudeš mať za apríl RP ..
nakoľko známy v 20.9.15 nastúpil na MD .. jeho mng. k 19.9 skončila RD .. a za september nedostala ani cent .. a ešte si musela doplatiť 19 dní do ZP ... odvody lebo šla na UP ...

lucya89
31. mar 2016

@zalka a vies aj preco ho nedostala ten rodicak?je na to nejaky zakon.ja som sa presne na to pytala a ze dostanem aj za mesiac kedy mm nastupi a ze je aj narok ked ukonci matersku.samozrejme ak ju naukonci v posledny den mesiaca.

chiara_elle
31. mar 2016

@lucya89 tak to by aj mna zaujimalo, ze preco nedostala. Lebo vraj sa to da ...

zalka
31. mar 2016

@chiara_elle @lucya89 baby videla som potvrdenie robila som chlapčiskovi danové priznanie takže toto som potrebovala ... a naozaj posledný RP dostala za august .. ja som neskúmala prečo nedostala za september ale nie je jediná ... čo nedostala ...

lienkasta
16. nov 2018

@franica dobrý večer, ako ste nakoniec pochodili? Lebo mi to isté práve riešime.