Otec na materskej - kam sa má všade nahlásiť matka?

m_s7
14. dec 2018

Žienky vopred sa ospravedlňujem, ak to tu už bolo, nenašla som info, ktoré potrebujem. Materskú máme vybavenú, schválenú, všetko ok. Len teraz, čo so mnou? Ostávam doma s malým, ale potrebujem sa ísť niekam nahlásiť? Zdravotka, úrad práce, ako to je?

nancy666
15. dec 2018

@m_s7 áno stavas sa “normálnym” obcanom a tým že si sa vzdala vlastne svojej Rd musíš postupovať ako obyčajný nemamickovsky smrteľník ;) zatiaľ teda to tak je

ellaafi
15. dec 2018

@m_s7 ak si si pozastavila poberanie RP, tak už len nahlásiť zmenu v ZP

lavender21
15. dec 2018

m_s7 pracovný pomer ti trvá? Ak áno, ostávaš naďalej na rodičovskej dovolenke, bez poberania rodičovského príspevku. V takomto prípade musíš ísť na zdravotnú poisťovňu prihlásiť sa ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov. Od 30.12.2018 však štát platí zdravotné poistenie len jednému z rodičov, ktorý sa stará o dieťa, takže budeš musieť za seba platiť tých cca 65€ mesačne do zdravotnej poisťovne, ak máte len jedno dieťa do 6 rokov. Je otázne čo v prípade ak sa prihlásiš do toho 30.12., čo bude na teba platiť... Ak pracovný pomer skončil, tak opäť buď na zdravotnú poisťovňu sa prihlásiť, alebo ísť na úrad práce sa zaevidovať, v tom prípade platí odvody do zdravotnej poisťovne štát, avšak sú s tým spojené nevýhody, kedy sa musíš pravidelne hlásiť na úrade práce a nosiť potvrdenia o tom, že si hľadáš prácu. Zmenu v ZP treba tuším nahlásiť do 8 dní.

m_s7
autor
15. dec 2018

@lavender21 Ďakujem veľmi pekne 🙂

evittam
15. dec 2018

@lavender21 Stane sa to,ze ani za ňu nebude už platiť štát ZP.

evittam
15. dec 2018

@nancy666 Ona sa nevzdala RD. A definuj ako to teda je ked tak tomu rozumieš?

lavender21
15. dec 2018

@evittam na jednej strane je to logické takto, na druhej strane, ak niekto nastúpil na materskú v októbri a teraz si od januára musí platiť zdravotnú poisťovňu s čím sa nedalo rátať, je to trošku úder pod pás....

evittam
15. dec 2018

@lavender21 Nevidim dovod aby štát platil dvom ľuďom poistné akoze kvoli tomu,ze sa starajú o jedno dieta. Len zalatali dieru v zákone. Nič viac.

lavender21
15. dec 2018

@evittam s tým súhlasím, aby platil jednému len. Ale ak s tým rodina nerátala, majú vybavenú materskú a teraz musia zaplatiť cca 450€ s ktorými nerátali, to sa mi trošku nezdá... Iné je, ak o tom vieš dopredu a vieš si to zariadiť podľa toho...

evittam
15. dec 2018

@lavender21 Pozri predpokladam,ze ta rodina pobera MD muža a ten este aj pracuje.....a v tom pripade voči poisťovni nie je poistencom štátu cize môže byť matka-ale to je len zatial moja teoria a uvaha ako z toho von 😉
A aj keby nie väčšinou do toho idu ludia co to chcú využiť a majú nemalu MD plus plat...

evittam
15. dec 2018

@lavender21 Zober si MD muza plus plat-mozno 1000+1000Eur.... naozaj veľká ujma platiť cca 65Eur ZP....

lavender21
15. dec 2018

@evittam ale nájdu sa aj takí čo majú normálnu slovenskú mzdu, menia prácu a vtedy využijú túto dieru v zákone. Takí si prilepšia mesačne možno o 200€ (keďže rodičák nemajú) a z toho ak dajú 65€ sú v pluse, to áno, len či to stojí potom za tú námahu... Ale máš pravdu že väčšinou je to výrazne prilepšenie si a teda 65€ sa zvládnuť bez problémov dá.... Ja len tak, uvažujem nahlas 🙂

nancy666
15. dec 2018

@evittam to je čo za príspevok prosím tá? Jasne že sa vzdala ak starostlivosť preberá dakto iný 😂 to je úplne bežný úradnícky úkon. Každopádne sa to bude meniť ako všetci vieme takze sa treba informovať na úrade, nikdy som s tým problém nemala že by mi odmietli poradiť

lavender21
15. dec 2018

@nancy666 ale veď ona sa nevzdala rodičovskej dovolenky, len rodičovského príspevku. Ak rodičia chcú, môžu byť obaja súčasne doma do troch rokov dieťaťa, majú na to zo zákona nárok, čerpať rodičovskú dovolenku...

evittam
16. dec 2018

@nancy666 Co je to za príspevok? Úplne normálny. Este raz-matka sa nevzdava RD. Ta zostava nadalej na RD bez naroku na RP.

evittam
16. dec 2018

@nancy666 Meni sa akurát to,ze od 30.12.2018 nemozu byt obaja rodičia poistenci štátu na to iste dieta t.j.,ze ak matka mohla byt do 29.12.2018 nahlasena na to iste dieta ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov a stat za ňu platil ZP od 30.12.si ho uz musi platit sama.
A informovať sa na urade? Tak to jedine,ze by mi to čo povedia dali aj písomne,nakolko radi zavadzaju buď cielene alebo preto lebo naozaj nevedia. Na SP majú dokonca zakazane podávať informácie takého typu. A cest vynimkam samozrejme.

nancy666
16. dec 2018

@evittam sama som bola v tej situácii takze áno vzdáva sa 😉
A nikdy som veru nemala problém na úradoch, vždy a všade mi poradili aj nad rámec toho čo som tušila vôbec čo sa dá. Možno mám šťastie ale ako vravím nikdy som nemala problém, veď všade pracujú ľudia a čo povedia že nepoviem ak sa dakto pýta? Vždy to treba zahrať na nechapajucu milu osobku ;))

nancy666
16. dec 2018

@lavender21 dá sa byt doma aj natrvalo a aj bez deti dokonca, stačí si platiť odvody, to je jasne ale o tom asi mamička vedieť nechcela ;)

evittam
16. dec 2018

@nancy666 Nie nevzdávas sa RD ale poberania RP. Skus to pochopiť a nepisat hluposti.

nancy666
16. dec 2018

@evittam dakedy žasnem ako ľudia nemajú čo robiť.. pekný večer prajem ešte

lavender21
17. dec 2018

@nancy666 áno, mamička chcela vedieť či potrebuje ísť na úrad práce a kde sa má všade hlásiť. Myslím, že moja odpoveď bola určite užitočnejšia ako tvoja, že má postupovať ako obyčajný nemamičkovský smrteľník...

evittam
17. dec 2018

@lavender21 Isteze.Podavat mylne informácie. Odhlasuje sa z poverania RP. Zostava na RD

squirrels
16. jan 2019

Nechcem zakladať novú diskusiu, len si overiť, čo v prípade, že otec ide na materskú s novorodencom a matka je na RD so starším dieťaťom (v čase narodenia mladšieho bude mať staršie 2 r. a 4 mes.). Chápem, že matka nebude dostávať RP na staršie dieťa, ale zaujíma ma, ako je to so zdravotným poistením - musí si matka začať platiť ZP, keď sa každý z rodičov "stará" o iné dieťa?

lavender21
16. jan 2019

@squirrels nemusí si platiť ZP, prihlási sa na poisťovni ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov na staršie dieťa 😉

squirrels
16. jan 2019

@lavender21 ďakujem 👍

evittam
17. jan 2019

@squirrels Suhlas s
@lavender21
A najskor nech ide muz na MD so starsim do jeho 3rokov a potom s mladsim.😉

squirrels
17. jan 2019

@evittam Hej, medzičasom už aj na to prišli 😀