Otec na materskej, mama doma, dieťa v škôlke

tinkaspinka
11. nov 2018

Ahojte. Chcela by som poprosit o radu. Zistili sme ze je moznost aby si manzel cerpal matersku dovolenku a zaroven moze byt zamestany na novu pracovnu zmluvu. Mame dve dcerky. Starsia bude mat zaciatkom aprila 3 roky a mladsia ma 16 mesiacov. Chceli by sme aby manzel najprv vycerpal MD na starsiu (do 3 rokov, uz to nebude celych 28 tyzdnov) a potom na mladsiu. Realne budem doma ja. Starsiu mame v skolke na cely den. Musim nahlasit nieco v zdravotnej poistovni a budem musiet platit zdravotne odvody? alebo ako to je? som zamestnana na dobu neurcitu a momentalne na rodicovskej dovolenke. Dakujem za kazdu radu.

majusqa77
11. nov 2018

@tinkaspinka skus popozerat diskusie, je tu toho kopec na tuto temu

tinkaspinka
autor
11. nov 2018

čítala som toho vela, len sa chcem uistiť či som to správne pochopila - ja sa nahlásim do ZP ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov (s mladšou dcérou) - a tým pádom nebudem musieť platiť zdravotné poistenie?

majusqa77
11. nov 2018
tinkaspinka
autor
12. nov 2018

@majusqa77 dakujem

lubik87
12. nov 2018

@tinkaspinka musíš si nechať odňať RP tvoj muž musí mať novú pracovnú zmluvu..je toho dosť veľa ...máš to v posledných aktuálnejších diskusiách predebatovane. Čítaj.

hviezda21
12. nov 2018

@tinkaspinka pozor! Nova prac zmluva nestaci! Mala by mat aspon 1 dni v tt home office, musi byt iny DRUH prace a idealne by mal byt uvazok skrateny. Ty si osoba do 6r. starajuca sa o dieťa, prihlas sa na ZP. No a pozor pri ziadosti na mladsiu potom. Bude sa totiz vychadzat z novej PZ a noveho VZ lebo ved to bude trvat dlhsie ako 90dni, cize podla mojej logiky sa zas bude musiet uzavriet tento stary PP a PZ ale tymi skratenymi podmienkami a h.officom.

majusqa77
12. nov 2018

@hviezda21 nie. Z novej sa neplati np, tam nieje na materske narok

hviezda21
12. nov 2018

@majusqa77 dakujem. To mi nedošlo ze tam je oslobodeny. Ale ked poziada napr. 1 den po ukončení prvej MD?

majusqa77
12. nov 2018

@hviezda21 no ved z povodnej

evittam
12. nov 2018

@hviezda21 Uved zakon a paragraf kde najdem co tvrdis-co sa týka zmluvy. Dakujem.

hviezda21
12. nov 2018

@evittam zdravim ta. Jasne ze to nikde nieje uvedene, vychadzam z toho co tu pisu matky ked ich vola SP ze im zamietnu materske, tusim teraz od 1.9 si vydali nejaky interny pokyn. Pokial ale viem zakon o SP hovori o zmluve kde je iny druh prace a to ostatne si oni vyvodili.

hviezda21
12. nov 2018

@evittam mne su jasne podmienky kt. Ma otec splnat, moj bol uz na materskej 3x bez problemov dokonca jeden ako z prvych kde ini este ani nechyrovali o takej moznosti, ani uctovnicka nevedela o tom, len ja som si nastudovala zakon a isli sme podla neho. Cize ked ma aktivne NP, min.270dni, zmluvu na iny druh prace, a dieta je v jeho statostlivosti, mal by mat splnene vsetky podmienky. Ale SP je stat v state cize neviem kolko otcov sa chysta sudit kedze kopec otcom teraz matersku zamietli presne preto co som napisala. Ked vies poradit dotycnej inak aby to materske dostal 100% muz aj ked pracuje tak jej napis myslim ze to oceni ona aj kopec inych.

evittam
12. nov 2018

@hviezda21 Lenze mna nezaujima nejaky interny pokyn. S tym si môžu vytriet vies co 😉. Pokial to nie je v zákone.

evittam
12. nov 2018

@hviezda21 No jedine sa nedať odbit a zastrasit. Lenze tu SP vsadila hlavne na to-strach ludi. A ked necuvne otec tak sa zlakne zamestnavatel nakolko mu zacnu vsetko kontrolovať.

hviezda21
12. nov 2018

@evittam vies len aby ti chlapi nakoniec neprisli o pracu ked SP bude kontrolovať aj "dostatok roliek toal.papiera" a zamestnavatel dostane pokuty za prkotiny. Ono aj predtym bolo v zakone- teda este aj je -kto ma narok na materske a vychadzalo z toho ze kazdy poistenec za spln.podmienok. ale otcovi na starsie materske neschválili ked mama brala mat.na mladšie, lebo oni vydali pokyn a vyklad zakona po svojom. Cize oni tiez teraz vykladaju zakon po svojom a laviruju v jeho medziach podla mna. Zas povedzme si otvorene je trosku nefer brat prachy za starostlivosť kt.nerobim, ale to je len moj nazor. Otcovia splnaju podmienky aj 12h prac.casom, to my dve vieme a prakticky zakon o SP starostlivosť nedefinuje. Myslim ze ked sa im neznizi pocet otcov na MD tymto "ich" opaternim bude do roka novela alebo vyhlaska kde bude starostlivost definovana.

evittam
12. nov 2018

@hviezda21 Podla mna to po volbach zrušia uplne. Nakolko nebude mat z coho platiť SP tie MD a este aj prichádzat o peniaze z odvodov. A ak zamestnavatel dostane pokutu tak tazko kvoli tomu,ze je otec na MD a robi na novú zmluvu. Kto má všetko v poriadku nema sa coho bat.

hviezda21
12. nov 2018

@evittam no bude musiat mat riadne gule ten co sa na zrusenie tohto da. Lebo DNP tiez mihal nezrusil "len" ho upravil. Skor toto upravia tak ze to otcovia tazko splnia alebo matky budu musiet robit- to uz je na pravnikov kebo tam by sa musel menit aj zakon o ZP.... cize co radis ako odborníčka otcom žiadateľom v TPP ak nechcu prist o prijem?

evittam
12. nov 2018

@hviezda21 Ja uz som sa vyjadrila a nielen raz.

tinkaspinka
autor
12. nov 2018

na socialke muž požiada o materské a oni budú nejako posudzovať aj tú novú pracovnú zmluvu kým mu materské priznajú? to sa musí urobiť súbežne, že v deň odkedy žiada o materské tak ten dátum musí byť aj na novej zmluve? či to je jedno?

nikaeli
12. nov 2018

a dieta moze byt v skolke, ak je s nim otec na MD?

martinka6282
6. dec 2018

@tinkaspinka prosím ta mohla by som sa ta niečo popýtať do správy? Máme doma podobnú situáciu a čim viac príspevkov čítam, tým mam v tom väčší chaos....

majusqa77
6. dec 2018

@nikaeli ano

nikaeli
6. dec 2018

@majusqa77 dakujem 😉

halci
6. dec 2018

@tinkaspinka ak budes ako osoba starajuca sa o dieta do 6r (stat ti bude platit zdravotne a dochodkove poistenie), tak dieta moze byt v skolke len na pol dna.

bana1
13. jan 2019

@tinkaspinka prosím aj ja mam už v tom chaos keď mám 1 dieťa otec pôjde na materskú. Ja mam zmluvu na dobu neurčitú, môžem ostať na rodičovskej dovolenke bez nároku na rod. príspevok a budem si platiť zdravotnú? Dakujem

evittam
14. jan 2019

@bana1 Ano