Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Otec na materskej popri práci.

lenuskaa92
3. jan 2019

Mam 15mesačnu dcérku. Som na RD. Premýšľali sme že manžel pôjde na MD. Ja by som chcela ostať doma starať sa omalu. Vraj je to možné. Viete niekto poradiť? Ako postupovať? Treba sa odhlásiť s RD? Platiť ci neplatiť odvody? Vďaka.

palla12
3. jan 2019

@lenuskaa92 ahoj, neviem ci si zamestnaná alebo nie. Manžel bol na materskej je SZČO a ja som si zatiaľ vybrala podporu, kt. by mi do 3 rokov dieťaťa prepadla. Ale ze stačí keď ty sa odhlásiš z RD a na zdravotnu sa pôjdeš nahlásiť že sa staráš o dieťa do 3 ci 6 rokov. Ak chceš chod sa zaregistrovať na UP a môžeš si napr. urobiť nejaký rekvalifikačný kurz cez Re-pas (úrad práce ti ho preplati)

lavender21
3. jan 2019

@lenuskaa92 sú tu o tom diskusie Otec na materskej a Otec na materskej-zamietnuté prípady. Od októbra sociálna poisťovňa zamieta materské otcom ktorí naďalej pracujú, keďže prevzali dieťa do starostlivosti len fiktívne. Je to teda boj na dlhé lakte-podavanie odvolania, poprípade súd... Ak by vám to schválili, tak si musíš platiť zdravotné poistenie za seba, je to cca 66€ mesačne, to je platné od 30.12.2018, doteraz platil aj za matku, aj za otca štát... a musíš sa ísť odhlásiť z RP...

lenuskaa92
autor
3. jan 2019

@palla12 ja som zamestnaná ale som na materskej. A keďže príspevok nie je bohviečo tak by išiel na materskú manžel. Tak zisťujeme ako by to bolo..

palla12
4. jan 2019

@lavender21 mne pred 2 rokmi spomínali ze sa stačí iba odhlásiť z poberania rodičovského ale ze môžem ja byt na rodičovskej dovolenke so staršou dcérkou a manžel na materskej so synom. Ak to už nebude možné to zas pomohli mladým rodinám 😕

lavender21
4. jan 2019

@palla12 je to možné aj naďalej, akurát v tomto čase neplatí štát odvody do zdravotnej poisťovne obom rodičom, ale len jednému...

jeny266
4. jan 2019

@lenuskaa92 Ahoj,tu je clanok -najnovsi o tom.Je tam presne pisane,ako postupovat,aj ke jedno doeta,alebo dve deti.Aj teda vsetko ostatne k tomu 🙂
https://www.relia.sk/Article.aspx?ID=197

lenuskaa92
autor
25. jan 2019

@palla12 som zamestnaná a potrebovala by som poradiť ako postupovať ak ostanem doma.. Vdaka

palla12
26. jan 2019

@lenuskaa92 no teraz od roka 2019 keď máte iba 1 dieťa a manžel ide s nim na materskú tak ty si musíš platiť zdravotnu 😕 alebo ísť na pol roka do prace

evittam
27. jan 2019

@lenuskaa92 Je to tak ako píše
@lavender21
A precitaj si diskusie,ktore su uz zalozene. Je tam vsetko.

evittam
27. jan 2019

@palla12 Od 30.12.2018

Tu začni písať odpoveď...

Odošli