Používame cookies. Viac informácií tu. OK
romiada
28. dec 2018

@zuzana2302 pokial viem, matersku si moze otec dietata vycerpat kedykolvek do 3 rokov veku dietata. Takze tak-tak stihate

zuzana2302
autor
28. dec 2018

@romiada aha no tak to by bolo fajn ďakujem

romiada
28. dec 2018
evittam
28. dec 2018

@zuzana2302 Do 3rokov veku dieťaťa.

lavender21
28. dec 2018

@zuzana2302 na materskú môže nastúpiť, vyplácať ju budú maximálne do veku 3 rokov dieťaťa, má nárok na 28 týždňov. Aby mu ju vyplácali musí prevziať dieťa do starostlivosti, teda nemôže pracovať na celý úväzok a ak máte len to jedno dieťa do 6 rokov, tak si za seba musíš platiť zdravotnú poisťovňu cca 66€ mesačne. Ak sa teda nechceš vrátiť do práce, ale ostať doma. Kým on bude poberať materskú, nemôžeš poberať rodičovský príspevok.

sajmiona
28. dec 2018

@lavender21 nemusí si platiť. Na zdravotnej sa nahlási ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov aj keď je otec s nim na materskej. Ani ja som nemusela platiť. A otec môže pracovať na plnú úväzok, ale musí mať inú zmluvu uzatvorenú. Teraz to nejako sprísnili, ale my sme ju využili takto.

lavender21
28. dec 2018

@sajmiona áno, vy ste to využili takto, ale teraz to sociálna poisťovňa zamieta takéto prípady. Pokiaľ otec prevzal starostlivosť len fiktívne, tak to naťahujú 60+60 dní a nakoniec zamietnu. Momentálne by som do toho takto nešla. A zmena v zdravotnej poisťovni je od 30.12.2018. Aj tie ženy čo sú momentálne takto doma si od tohto dátumu musia platiť zdravotnú poisťovňu...

gasinka1983
28. dec 2018

Nemusi nic platit len sa nahlasit na soc.poistovni a zdravotnej ze sa stara o dieta do 6 rokov. A manzel moze pracovat, len bud zmení zamestnanie,alebo v starom mu zmenia poziciu, tym padom nova prac.zmluva by mala byt.....nesmie robit na tej istej pozicii z ktorej mu vyrataju vysku materskej.

sajmiona
28. dec 2018

@lavender21 túto novinku som veru nepostrehla. Takže stále si vymýšľajú len nové veci, aby to ľudia nevyužili lebo sa im to neoplatí.

lavender21
28. dec 2018

@gasinka1983 k tomuto by sa vedelo vyjadriť tých x oteckov ktorí tak urobili a sociálna poisťovňa im to od októbra zamietla z dôvodu, že neprevzali dieťa do starostlivosti... Je možné sa odvolať, ku žiadnemu odvolaniu sa sociálna poisťovňa zatiaľ nevyjadrila pokiaľ viem. Potom už je možnosť jedine sa súdiť so sociálnou poisťovňou... a zdravotnú poisťovňu si platiť musíš od 30.12., ako som už písala, od tohto dátumu nebude štát platiť ZP otcovi na materskej a zároveň matke, ktorá sa stará o to isté dieťa... Viac je o tom popísané v diskusiách Otec na materskej a Otec na materskej-zamietnuté prípady...

lavender21
28. dec 2018

@sajmiona áno, to je jeden pohľad na vec, ale z druhej strany, prečo by mal štáť platiť ZP dvom ľuďom starajúcim sa o to isté dieťa.... bola to diera v zákone, ktorú zaplátali....

evittam
28. dec 2018

@sajmiona Je novela zakona o ZP. Tak ako napísala
@lavender21

evittam
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gasinka1983
28. dec 2018

@lavender21 no tak neviem.ako to je teraz, mi sme tak s manzelom urobili v januari....zacal poberat matersku....
Tak ak to zmenili tak.ako pises, tak to je potom dobre na prd, s prepacenim.... to rovno moze zena ostat na rodicovskom....
To je nieco hrozne v tomto štáte....ach jaj

evittam
28. dec 2018

@gasinka1983 Co je na tom konkrétne hrozne? Ze štát konečne "zalatal" dieru a nemieni platit dvom ludom ZP ked sa akoze staraju o to iste dieta? A pokial dostane muz MD a este plus plat tak myslim,ze sa to určite oplati viac ako len plat a RP-zaplatit tie odvody. Každý si musi spočítat či sa mu to oplatí.

lavender21
28. dec 2018

@gasinka1983 no keď schvaľovali tú materskú otcov, tak predpokladám že to bolo s cieľom aby si aj otcovia mohli prehĺbiť vzťah s dieťaťom a byť s ním doma. To funguje naďalej a je to možné. Akurát to ľudia začali zneužívať a poberať plat aj materskú a to sa samozrejme sociálnej poisťovni nepáči, tak to začali riešiť...

Tu začni písať odpoveď...

Odošli