Ovplyvní maródka výšku materskej?

zuzuk22
23. máj 2013

Ahojte som tu nová a som v 9 tt tehu a mám dosť fyzicky náročnú prácu a chcem sa spýtať ak sa dám vypísať tak to ovplyvní aj výšku mojej materskej ? Dostanem menej ako keby som ostala v práci? Ďakujem

milota164
23. máj 2013

Ahoj, ja som bola skoro cele tehotenstvo na pn a vysku materskej mi to neovplyvnilo, ale zakony sa stale menia. Predpokladam , ze toto sa asi nemenilo , ale skus si to overit na call centre socialnej poistovne.
http://www.socpoist.sk/kontakty/48000s

michaelamilan
23. máj 2013

ja som bola PN ad 6mes tehu aneovplyvnilo mi to, vypočítali mi materskú len z môjho príjmu......tak ak sa nič nezmenilo, nemáš sa čoho báť.....no radšej by som sa išla spýtať na sociálku.....

nintu
23. máj 2013

@zuzuk22 ja som tiez bola cele tehu PN a matersku mi to vobec nezmenilo...

janicka11
23. máj 2013

Ja so tiež bola od 3.mesiaca až do konca tehotenstva na PN a nič sa nestalo anezmenilo ju 🙂

liz_lemon
23. máj 2013

vyska materskeho sa pocita z prijmu za predchadzajuci rok, teda ak ides na MD v roku 2013, berie sa do uvahy prijem za rok 2012

gapa
24. máj 2013

@zuzuk22
tvoj nástup na md je v r.2013.
ak tvoj terajší prac.pomer začal v r.2012 alebo skôr, odvtedy ti trvalo nem.poistenie bez pn, očr, neplat.volna, md, rd ... aspon 90dní, tak je to jedno, že pôjdeš na pn, lebo rozhod. obdobím bude rok 2012 (príp. od začiatku prac.pomeru do 31.12.2012, ak začal pp v r.2012), ktorý je už uzatvorený, tj. neovplyvníš ho.

karakula
24. máj 2013

@gapa Ahoj. Mozem sa opytat a ak som nemala v roku 2012 prijem, resp. len 3 mesiace a z toho som bola 2 mesiace na PN a som vlastne zamestnana az tento rok inym zamestnavatelom tak z coho sa mi bude ta vyska materskeho pocitat? Dakujem 🙂

lenda8
24. máj 2013

Ahojte dievcata, mozno budem niekomu pripadat ako trubka, ale potrebujem vediet toto: 1. jula 2013 nastupujem na MD, oddnes som sa dala vypisat a su na PNke, kvoli napuchnutym noham uz nemozem pracovat ako casnicka. Pnka mi teda tym padom skonci k tomu 1.julu a uz budem poberat iba MD???Kam to potom musim nahlasit, alebo zaniest papiere, vsetko sa vybavuje na socialke???dakujem za odpovede. 🙂

zuzuk22
autor
25. máj 2013

Ďakujem Vám 🙂 ale ked mám termín 27.12. 2013 a náhodou by som porodila až v januári tak sa mi to ráta za rok 2012 alebo 2013 ? A ked mám plat v hrubom 666 a v čistom cca 500 a šla by som na pn koľko by mi to asi ta pn vychádzala ? Lebo nikdy som ešte na pn nebola dakujem

gapa
25. máj 2013

@karakula
treba uvádzať presné údaje, odkedy dokedy zamestnanie, odkedy dokedy pn, a to v r.2012 ako aj 2013

karakula
25. máj 2013

@gapa tak bola som zamestnana od jula 2011 do 31. Marca 2012 pricom februar,marec som bola na PN. Teraz som zamestnana od 3.4.2013.

gapa
25. máj 2013

@karakula
ak nemáš len minimálny vym.základ, tak je podstatné, aby ti trvalo nem.poistenie pred nástupom na md aspon 90dní bez pn, očr, neplat. volna, čo asi nebude problém, ak sa na pn nechystáš. Bude sa materské rátať z obdobia od 3.4.2013 do konca mesiaca pred mesiacom nástupu na md ( ak nástup na md v 8/2013, tak do 31.7.2013)

karakula
25. máj 2013

@gapa Dakujem velmi pekne...ja som sa totiz bolo pytat nato aj v socialke a traja ludia mi povedali tri rozlicne veci, tak som bola z toho dost zmatena.

dena1973
24. jún 2013

@lenda8 Ak Vám trvá ešte pracovný pomer, tak ukončenie PN aj žiadosť o materské je potrebné zaniesť zamestnávateľovi na potvrdenie (pečiatka a podpis opravnenej osoby) a nasledne to všetko odovzdať na príslušnej Soc. poisťovni.

cawes
24. jún 2013

@zuzuk22 a ak by to ovplyvnilo vysku materskej tak sa vypisat nedas????
ciste zdieranie slovenskeho systemu, sa necudujem ze na sk su almuzny ked ludia takto zneuzivaju system. Moja praca nebola len fyzicky ale aj psychicky narocna k tomu este aj nebezpecna a pracovala som

zuzuk22
autor
1. júl 2013
zuzuk22
autor
1. júl 2013

@cawes tak ako ani sa nahnevaj to je už tvoja vec či ohrozujes seba aj bábätko , ja sa nebudem natahovat s ťažkými vecami keď som tehotná mohla by som ich okaslat všetkých

cawes
1. júl 2013

@zuzuk22 ja som svoje dieta neohrozovala, tehotenstvo neni choroba!

zuzuk22
autor
3. júl 2013

Ja viem aj bez teba ,nemusíš mi to písať ... Ale keď je niekomu stále zle a vkuse vracia tak asi nebude strceny v robote ....

janinah
3. júl 2013

@zuzuk22 možno by stačilo preradenie na primeranú prácu

zuzuk22
autor
3. júl 2013

No v mojom zamestnani si veľmi nenavyberas .... Nieje tam veľmi práca pri ktorej sa nenatahujes z ťažkým ....

gemini255
3. júl 2013

@zuzuk22 neovlyvní pn tvoju materskú.. a ešte sa to počíta nielen z platu, ale aj ak si mala nejaké odmeny, všetko.. a od nástupu na pn, tak rok zpetne hruby prijem s odmenami

pezs
3. júl 2013

@zuzuk22 neviem či ti to ovplyvní materskú, ale ak máš fyzicky náročnú prácu tak ostaň doma, lebo nič za to nestojí ohrozovať dieťa. Môj lekár ma vypísal od 7tt a to takým telefonickým príkazom, že som odišla v strede pracovného dňa a bola som vypísana až do konca. Ja som mala tiež fyzicky náročnú prácu a preradiť ma nemali kam. A ešte aj silné bolesti brucha v prvej polovici tehotenstva.

dena1973
9. júl 2013

@zuzuk22 Tým, že máte prav. pôrod stanovený na 27.12.2013, tak nástup na materskú bude ešte v tomto roku 6 až 8 týždňov pred prav. pôrom. 6 týždňov pred pôrom vychádza na 15.11.2013 a 8 týždňov pred pôrom (to v prípade, že ešte budete v prac. pomere, čo zrejme budete) vychádza na 1.11.2013. Všetko sa odvýja od nástupu na materské. Takže príjem na materské sa bude brať z roku 2012, ak ste vtedy bola v PP. Ak hrubý príjem je cca 666 EUR, tak nemocenské sa platí prvé tri dni 25 % a od 4. dňa PN 55% z vym. základu. Vo Vašom prípade to vychádza 25% (prvé tri dni) cca 5,55 EUR a 55 % (od štvrtého dňa PN) cca 12,21 EUR. Materské je 65 % z vym. základu od 1. dňa poberania. Ak berieme hrubý príjem cca 666 EUR, tak to vychádza cca 14,43. (Výpočet je iba približne, nakoľko všetko závisí od celkového príjmu za rozhodujúce obdobie, ktoré sa bude brať pre výpočet nemocenského aj materského t. j. rok 2012).

pamag1805
15. okt 2013

ahojte, som v treťom mesiaci a od začiaku tehotenstva som ostala na pnke....chcem sa opýtať, predpokladaný pôrod mám v apríli 2014, na pnke som od augusta, výška mojej materskej mi bude počítaná za obdobie od 1.1.2013 do 31.12.2013???dobre to chápem??

dena1973
26. okt 2013

@pamag1805 Podľa toho čo píšeš, tak ak máš nástup na materské v r. 2014 a PN si začala od augusta 2013, tak príjem pre výpočet materského (za predpokladu, že sa zákon o sociálnom poistení od 1.1.2014 nebude nejako zvlášť meniť) sa ti bude brať za obdobie od 1.1.2013 do dňa nástupu na PN (august 2013). Do príjmu sa nemocenské nezapočítava.

jana1975
29. okt 2013

Ahojte,chcem sa poradiť,dnes t.j.29.10.mi končí RD,od zajtra by som mala nastúpiť do práce,ale doktor mi v žiadnom prípade neodporúčal nastúpiť a vypísal ma od zajtra na PN-ku.Keď som ju tam ale dnes zaniesla,dali mi aj podpísať nový výmer o zvýšení platu,bola som prekvapená,ale robí to viac o 200 e,zároveň mi odporúčali zrušiť PN-ku a vyčerpať si dovolenku za r.2011,mám jej 17 dní.Vraj by to bolo pre mňa výhodnejšie,mala by som vyššiu PN.Je mi to s tou dovolenkou divné,lebo,keď som asi pred dvomi týždňami informovala šéfku,že by som si ju chcela čerpať,tak mi to z prevádzkových dôvodov neodsúhlasila,že až po 25.11 si môžem.Tak som to riešila pn.V decembri som si túto dovolenku chcela čerpať až po nástup na materskú.Z personálneho mi ale odporúča PN-ku zrušiť,vyčerpať dovolenku a potom znova PN až po nástup na materskú.Ja ale nechcem u doktora takto šaškovať,jeden deň pn,potom ju rušiť po dni a potom zase pn,chcem sa spýtať,či mi to,že budem dovolenku čerpať až v decembri,miesto novembra nejako ovplyvní výšku materskej?Ako by to bolo,keby som si dovolenku vôbec nečerpala a bola som na pn až do materskej?Či sa mi bude materská rátať zo starého prímu,alebo toho,čo mi dali dnes podpísať,jeho platnosť začína 30.10.2013?Alebo či môžem PN-ku napr. zrušiť o týždeň,keď idem na kontrolu,vyčerpať dovolenku a potom ísť znova na PN až do materskej?Neviete mi poradiť,čo by bolo pre mňa najvýhodnejšie?Som už z toho jeleň,tak sa mi to celé komplikuje.Ďakujem pekne.