PN počas rodičovskej dovolenky

lenka1009
6. mar 2019

Zdravím mamičky. 13.3 mi končí materská a moj “príjem” od nášho skvelého štátu bude cca 250€. Veľmi som špekulovala aby sa to dalo zvýšiť, no druhú prácu mať momentálne ešte nemôžem, pretože v júni štátnicujem. Skúšala som predaj kozmetiky, ale nie je to moja šálka kávy. Kúpila som si však knihu materská 2019 a dočítala som sa, že počas rodičovskej dovolenky môžem byť PN, ale musím ísť najprv na pár dní naspäť do zamestnania, aby som na ňu mal nárok. Čítala som aj, že žena má nárok na PN až 1 rok ako “zotavenie”, len momentálne už neviem nájsť, kde to bolo, lebo som si to chcela potvrdiť. Máte niektorá s týmto skúsenosti - s PN počas rodičovskej dovolenk? Ďakujem za odpovede 🙂

gurka
6. mar 2019

@lenka1009 ahoj.Po skončení materskej máš 7 dňovú ochrannú lehotu pokial môžeš nastupit na pn,nemusíš vôbec nastupovať ani na pár dni do prace 😊

ukulela
6. mar 2019

@lenka1009 s PN pocitaj ale aj s obmedzeniami, vychadzky,kontroly - ustojis to s mimonom? .... okrem toho mas diagnozu?
a na margo " príjem” od nášho skvelého štátu bude cca 250€. " - ze mame nizke platy atd - OK, ale matersku mame nadstandardnu a na zapade bezne rodicak nepoznaju.

gurka
6. mar 2019

@ukulela plne s tebou súhlasím ale nepoznáme jej finančnú ani rodinnú situáciu😊

lenka1009
autor
6. mar 2019

@ukulela “diagnozu” nemam preto sa aj pytam tu, lebo v knihe som sa docitala ze zena ma narok po materskej na Pn ako “zotavenie”. Neviem ci poznate tu knihu ale je tam mnozstvo informacii. Neodsudzujte ma hned, ja som sa len pytala, len 250€ je dost malo na 2 (matka a diet), ked zivotne minimum na hlavu je 200€. A napr. v rakusku su pridavky na dieta o “kusok” vyssie ako u nas a este ak dieta uz chodi do skoly tak davaju 100€ polrocne na nakup pomocok do skoly.

lenka1009
autor
6. mar 2019

@gurka dakujem 🙂 nie som v uplne zlej financnej situacii ale spekulujem ako by sa dal rodicovsky prispevok “zvysit”

veronikaszabova
6. mar 2019

@lenka1009 zvysit sa da pracou. Nie PN, ked ti nic nie je...

lenka1009
autor
6. mar 2019

@veronikaszabova neodsudzujte ma hned, ja len pisem to co som citala v tej knihe. Je to kniha ktora opisuje ako si zvysit matersku a co je mozne “robit” pri rodicaku. Ja sa len pytam. Ale uz ked sme pri tom tak na “katalogove predaje” ja nie som, kiezby to bolo naopak a vedela by som to ponukt, no momentalne pisem aj diplomovku, v juni ma cakaju statnice a este som nenatrafila na nejaku jednoduchu pracu, ktora sa da vykonavat z domu. Ak o nejakej viete, tak mi prosim dajte vediet. Ale prosim, neodsudzujte ma len preto, lebo sa tu nieco pytam. Ak sa to nebude dat, mat Pn popri rodicaku, tak sa nebude dat, svet sa nezruti. Len som chcela vediet ci nahodou niektora z vas sa “neocitla” v takej situacii (teraz nemyslim v zlom). Chcela som len vediet vase skusenosti alebo nazory.

jankafran
6. mar 2019

@ukulela presne môj názor... nikto nekáže žene aby bola po materskej doma,môže ísť robiť ako je to bežné v iných krajinách... ale ja teda radšej budem doma s dieťaťom za 250€ je to málo ale aspoň niečo a užijem si to dieťa... ja viem, že každá je v inej rodinnej a finančnej situácií ale to proste musí nejako zvládnuť keď už to dieťa má

maciatkolulu
6. mar 2019

@lenka1009 v Rakúsku máš o "kúsok"vyššie náklady😉a o kúsok"kratšiu materskú a iné😉netreba sa zameriavať na ružové rečicky co je inde lepšie,keď zjavne veľa o Tom nevieš....

amarilka26
6. mar 2019

@lenka1009 opat len hromada vychytralich zien....hroza. Tu sa radsej nic nepytaj, hned su tu niektore ako ose. Pritom su vsetky mimo, zrejme nepochopili otazku. Aj mna by to zaujimalo ako to je. Odvadzala som 20 rokov zo slusneho platu, tak preco by to clovek nemohol dostat naspat ? Tiez mi prave dnes konci materska :( vela ludi inak zneuziva system, tak preco by nemohli zeny na rodicovskej...

lenka1009
autor
6. mar 2019

Pánabeka ženy ja som sa len chcela informovať. Urcite, keby taka moznost bol, tak to vyuzijete. Ja som sa to len docitala v tej knihe, tak sa pytam na vase nazory. Nic viac v tom nie je. Nemusite hned na mna utocit. Ja tiez radsej ostanem s malou doma s 250€, len som to citala, tak som si to chcela oberit, urcite si nebudem vymyslat nejake “diagnozy”, len aby som na tu Pn isla.

ukulela
6. mar 2019

@lenka1009 ako seriozne - aj mna by zaujimalo, co znamena PN na zotavenie - po com? po materskej, ked je pol roka - teda este viac - doma? alebo zotavenie z kojenia? z porodu? no to uz je dost daleko ... zotavenie z dietata? 🙂 keby to bolo tak jednoduche, tak sa to zrejme hromadne vyuziva. ja ta neodsudzujem, len ma zaraza ten pohlad - a teda dodajme ze vacsiny zien na SVK - ze 250 je malo. zly zly stat. ja nie som za to, aby sa zvysoval rodicak, a ked hej, tak nech sa rata ako materska - v zavislosti od zarobku.

lenka1009
autor
6. mar 2019

@ukulela citala som to v tej knihe a uz sa k tomu neviem vratit, neviem to najst. Tiez tomu velmi nechapem tak som to chcela este raz najst aby som si to ujasnila. Ak to najdem, tak napisem co k tomu bolo. 250€ je dost malo, ked ako som uz pisala, ze zivotne minimum sa pocita na hlavu 200€, a tu zena dostane 250 na dvoch. Ja som za to, aby sa zvysil, ale samozrejme ako pises od zarobku, a ked niekto cely zivot nerobi, tak nech ma minimalny a nie pocitany z priemeru ako to je pri materskej.
Samozrejme, ze sa nehodim teraz na PN len aby som mala o cosi viac ku rodicaku, len ma zaujimalo ci nejake skusenosti s tym nemate. Tiez nepoznam vsetky “diagnozy”, kvoli ktorym sa na PN chodi, ale Pn na zotavenie mi prislo tiez trosku divne.

veronikaszabova
6. mar 2019

@lenka1009 Rodicovsky prispevok je socialna davka, ktorou stat prispieva opravnenej osobe na zabezpecenie riadnej starostlivosti o dieta.
Nemozes to brat tak, ze to je prispevok na vas 2.

lenka1009
autor
6. mar 2019

@veronikaszabova ako hej, samozrejme malej davam vsetko co mozem a aj davat budem, len aj tak si myslim ze je to malo

ukulela
6. mar 2019

@lenka1009 na zivot je to malo. to je jasne. ale za normalnych okolnosti by tam pred rodicovstvom mali byt uspory a pocas tiez zastoj otca. je to prispevok, nie cela potrebna suma.
no a k tomu, co si sa pytala, som nic nenasla.

ave17
6. mar 2019

@lenka1009 nechcem rýpať, ale materská sa neráta z priemeru,ako to uvadzas, o danej téme som ešte nepočula, takže s tym pomôcť neviem

23lenka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
veronikaszabova
6. mar 2019

@ukulela hej, ja to tiez tak beriem, ze Rp je len prilepsenie. Nie € na zivobytie. Treba mat uspory, otec sa ma postarat. Ak spolu neziju, treba vybavit vyzivne.

lenka1009
autor
6. mar 2019

@ukulela ja viem a uspory su len zase cerpat z nich pocas celeho rodicovskeho, tak to nie je nic moc. Ja som sa len nieco docitala v knihe, ktora je cela venovana materskej a rodicaku, tak som sa len pytala

lenka1009
autor
6. mar 2019

@ave17 materska sa nerata z priemeru pokial pracujes

lenka1009
autor
6. mar 2019

@23lenka dakujem 🙂 a asi sa uz nic take tu pytat ani nebudem, tym nechcem nikoho urazit. Predaj kozmenity nie je nic pre mna lebo sama ju nejak extra nepouzivam. A co sa tyka bakalarskych prac, tak sama pisem diplomovku, tak na toto velmi casu niet. Ale dakujem aj tak za napad 🙂

beky1813
7. mar 2019

@lenka1009 akoze ak by sa ti to aj podarilo. To chces travit cas s dietatom obmedzena vychadzkami? Na PN mas vychádzky 2 hodiby doobeda, 2 poobed. To trafit do rezimu dietata je tazke. Ziadne výlety, dovolenky, celodenny pobyt pri vode. Zvazila si si aj tento aspekt?

jankalukasova
7. mar 2019

@lenka1009 preto sa to vola pripevok...nema Vas zivit...ani Teba ani dieta, ma Vam na to prispiet.... cim vyssi prijem mas, tym sa Ti zda nizsi... tiez som mala maximalnu matersku a potom bum 230€. Lenze to sme s manzelom vedeli este skor ako som bola tehotna a mohli sa na to pripravit. Ohananie sa zahranicim je smiesne. Casto su tam vyssie na naklady na zivot, omnoho vyssie a hlavne v malo ktorej krajine je mozne byt s dietatom doma tri roky, dostavat tych 250€ a este mat hradene poistenie pre dieta aj seba (to si k tym 250€ pripocitaj....).
A ked uz teda pripustime tu PN, tak si to s malym dietatom fakt neviem predstavit. Vtesnat sa do nejakych predpisanych vychadzok...

mogaa
7. mar 2019

@lenka1009 no veľmi by som sa nedržala rád z nejakej knihy, ak by to bola pravda tak sa to vo veľkom využíva rovnako ako sa voľakedy využívalo zvýšenie materskej dobrovolnými odvodmi alebo teraz otcovská materská🙂 v každom prípade aj ak by si nastúpila od práce, tak pochybujem že lekár ti dá bez diagnózy PN na rok na "zotavenie". Ak mala žena ťažký pôrod a naozaj vážne komplikácie napr.následné krvácanie , dlhší pobyt v nemocnici tak teoreticky to možné je.....ale neviem si predstaviť ženu po takýchto komplikáciách nastúpiť hneď do práce, len aby mohla ísť na PN(stačilo by aby odrobila 1/2dňa)....Ale vyskúšať môžeš🙂🙂🙂len naozaj neviem ktorý lekár by ti vypísal PN s diagnózou "zotavenie"🙂🙂

lenka1009
autor
7. mar 2019

@beky1813 povedala som, ze idem na tu PN?

beky1813
7. mar 2019

@lenka1009 pises, ze ak sa bude dat, tak pôjdeš

lenka1009
autor
7. mar 2019

@jankalukasova ja viem, ze nas to nema zivit. Hlupa nie som

lenka1009
autor
7. mar 2019

@beky1813 AK sa bude dat. Ale najprv si vsetko zvazim nie? Samozrejme sa nebudem prisposobovat nejakym vychadzka, ale poznam cloveka ktory bol na PN tak vychadzky nemal

lenka1009
autor
7. mar 2019

@mogaa preto som sa pytala aj tu a neriesila som to hned, lebo som chcela vediet ci niektora s tym nema nejake skusenosti. Samozrejme, ak to mozne je, tak urcite si najprv vsetko zvazim. Ja sa zasa na tu Pn netrham a nepisala som ze na nu na 100% idem a poniektore na mna utocia ako keby som bola ta najhorsia matka a chcem dietatu obmedzit vychadzky a neviem co