PN, tehotenské a rodičovský

zanetakovacsova
8. aug 2021

Dobrý deň potrebujem trošku poradiť-pomôcť... Od apríla som na PN. Na PN som sa dala z dôvodu že mi končila zmluva a aby som mala aspoň nejaký príjem ako tehotná. Medzi tým prišlo aj to tehotenské. To mi je jasné že to po pôrode už nebude 😛. Ide mi skôr o to či ešte môžem poberať potom PN tam je tuším pol roka alebo už iba rodičovský príspevok?! S tým že na materskú nárok ešte nemám keďže som otehotnela neplánovane 😊... Daňový bonus a také to budeme riešiť cez priateľa. Mne ide len o tú PN ako to po pôrode je. Ďakujem. .

lilinka88
8. aug 2021

Prišlo tehotenské myslíš,že sa začalo vyplácať alebo že tebe prišlo/bolo schválené? PN máš z akého dôvodu? Pokiaľ súvisí s tehotenstvom, tak po pôrode asi ťažko a v zásade dĺžka PN závisí na lekárovi. Po pôrode budeš poberať rodičovský príspevok

zanetakovacsova
autor
8. aug 2021

@lilinka88 no že sa začalo vyplácať tehotenské. No mne dal PN obvodný potom som prešla s tou PN ku gynekológovi, čiže ak by som sa vrátila k obvodnému by som na PN nárok ešte mala? Či už iba ten rodičovský bude jediný príjem??

lilinka88
8. aug 2021

S materskou sa PN poberať nedá, s rodicakom si nie som istá, ale myslím,že áno. Otázne je, či ti ju dr ešte dá a ako to vyhodnotí sociálka

zanetakovacsova
autor
8. aug 2021

@lilinka88 ďakujem.

lucka_ke
8. aug 2021

po pôrode - PN nesúvisí s tehotenstvom čiže nárok mať nebudeš, nakoľko nemáš aktívne nemocenské poistenie, ochranná lehota na PN sa vzťahuje len na obdobie tehotenstva

lucka_ke
8. aug 2021

ale máš nárok na materské, nie? 6 t. pred pôrodom

zanetakovacsova
autor
8. aug 2021

@lucka_ke nemám. Písala som vyššie že nemám nárok

ikonica
8. aug 2021

@zanetakovacsova to je zvlastne... Na tehotenske narok mas a na md nie? ved tam su podmienky rovnake...

lucka_ke
8. aug 2021

ak máš nárok na tehotenské musíš mať aj materské

zanetakovacsova
autor
8. aug 2021

@ikonica
@lucka_ke ja som mala len dohodu 5 mesiacov som mala len zmluvu.

lilinka88
8. aug 2021

@ikonica
@lucka_ke ja som to tiež najprv myslela,že prišli tehotenské,že jej, ale ona to myslela,že počas jej PN sa začalo vyplácať tehotenské vo všeobecnosti, nie jej. Ona nemá nárok na tehotenské ani materskú. PN si dala v ochrannej lehote po ukončení PP od obvodného lekára, potom asi prešla na diagnózu od gynekológa

ikonica
8. aug 2021

@lilinka88 jaaj no led to takto napisala ako... Uz chapem... Ja som myslela, ze ona pobera tehotenske... Uz mi je to jasne...

lucka_ke
8. aug 2021

@lilinka88 jaj tak potom OK
v každom prípade po pôrode len rodičovský príspevok, jednorázový príspevok pri narodení a rodinné prídavky

ikonica
8. aug 2021

No ak ta aj nechaju na pn aj po porode, rodicak treba dat na partnera... Pripadne ak ma narok, tak nech ide on na matersku...

lucka_ke
8. aug 2021

@ikonica ak má PN od gynekológa kvôli tehotenstvu tak pôrodom jej končí, na novú platenú PN by jej nevznikol nárok nakoľko nemá NP
partner by mohol ísť na MD ale najskôr po 6 týždňoch od narodenia dieťaťa

ikonica
8. aug 2021

@lucka_ke myslela som ak by jej ju nejakym zazrakom prelozili spat k obvodnej, ale to asi nepojde... Nemyslela som novu pn...

lucka_ke
8. aug 2021

@ikonica iný lekár, iná dg, nová PN
či ako to myslíš "preložili"?

zanetakovacsova
autor
8. aug 2021

@lilinka88 ja poberám tehotenské. 🙂

lucka_ke
8. aug 2021

už v tom mám chaos, píšeš, že si mala zmluvu 5 mesiacov predtým si pracovala?
ak máš tehotenské musíš mať aj materské 6 týždňov pred pôrodom

ikonica
8. aug 2021

@lucka_ke ved uz sama pise, ze jej prelozili pn od obvodnej ku gynekologovi... Tak to snad ide aj spatne...

ikonica
8. aug 2021

@lucka_ke no vidis ona sama nevie...

@zanetakovacsova ak mas narok na tehotenske, budes mat aj na materske..

lucka_ke
8. aug 2021

@ikonica na PN od gynekológa mala nárok, nakoľko tehotné majú ochrannú lehotu 8 mesiacov, ale naopak to nejde vyššie som ti písala prečo

lilinka88
8. aug 2021

Tak ja sa v Tom už strácam 🙈🤷 lebo raz napíšeš tak, raz inak. Hneď na začiatku som sa pýtala či sa ti vypláca tehotenské, lebo ak áno, tak by si mohla mať nárok aj na materskú, záleží či ti PP skončil už počas tehotenstva alebo nie 🤷 0
potom zas,že si pracovala len 5 mesiacov. Prechádzame z jednej PN, na druhú. Pokiaľ nedáš jasné a zrozumiteľné informácie, ťažko ti poradíme

zanetakovacsova
autor
8. aug 2021

@lilinka88 vy si to tu komplikujete. Ja som napísala že som pred tým robila len na dohody. Posledných 5 mesiacov som robila len na zmluvu a na materskú musím mať odrobenych 2 roky pokiaľ viem na zmluvu 🙂 tehotenské sa mi vypláca keďže som mala platené všetko počas dohody. A PN som mala u lekára z toho dôvodu lebo som vedela že mi končí zmluva tak mi odporučili aby som šla na PN skôr ako mi skončí aby som mala nejaký príjem. Nemala som žiadne ťažkosti ani nemám len som si PN preniesla na gynekológiu to je celé.

lucka_ke
8. aug 2021

na materskú musíš mať 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky, môžu byť aj z dohody, ak máš nárok na tehotenské máš aj na materské ak si otehotnela ešte počas trvania pracovného pomeru, nárok na MD bude z ochrannej lehoty

ikonica
8. aug 2021

@zanetakovacsova nejde o to aky typ pracovneho pomeru si mala, ale ci si mala 270 dni v predchadzajucich 2 rokoch aktivne nemocenske poistenie.... aj z dohod sa moze platit nemocenske aj slo o dohodu s pravidelnym prijmom...

ikonica
8. aug 2021

@zanetakovacsova aj pri tehotenskom je ta ista podmienka... Minimalne 270 dni nemocenskeho poistenia v poslednych 2 rokoch... Ak si to splnila pri ziadosti o tehotenske, splnas to i pri ziadosti o materske a bodka...

ikonica
8. aug 2021

@zanetakovacsova najlepsie urobis ak si zajtra zavolas na socialnu poistovnu a oni ti daju jasnu odpoved...

lilinka88
8. aug 2021

@zanetakovacsova takže pokiaľ máš za posledné 2 roky 270 NP, je jedno či bol pracovný pomer na dohodu alebo trvalý, dôležité je mať platené nemocenské poistenie. A zároveň máš aktívne nemocenské poistenie, resp si v ochrannej lehote, čiže ti pracovný pomer skončil, keď si už bola tehotná, máš nárok na materskú. Pokiaľ pôjdeš na materskú, PN sa ukončí a súbežne s materskú už nie je možné ju poberať, iba tehotenské do dňa pôrodu, vrátane.

petamich
8. aug 2021

materska a tehotenske ma na 95% totozne podmienky vzniku naroku = ak mas narok na tehotenske, mala by si mat narok aj na matersku