PN v ochrannej dobe po skončení TPP, poberanie podpory a tehotenstvo

zuzana914
13. júl 2020

Pekný deň prajem, prosím poradíte mi?
Od 30.4.2020 som skončila pracovný pomer a v ochrannej lehote 7 dní som bola na PN do 30.7.2020. 1.7.2020 som sa nahlásila na úrad práce a poberam podporu. Teraz som zistila, že som tehotná od 6.6.2020, zaujíma ma či mám nárok na materskú po dobrati podpory, alebo nie. Mam odpracovaných 270 dní. Mám nárok na materskú? Je možné, ak by som sa teraz zamestnala znova poberať materskú z novej prace? Ďakujem krásne Ďakujem veľmi pekne za pomoc

mogaa
13. júl 2020

@zuzana914 v aktuálnej situácii nemáš nárok na materskú, lebo si otehotnela po skončení PP.....Ak by si sa momentálne zamestnala tak máš obnovené NP a vtedy by si nárok na materskú mala, ale musíš odrobiť 3mesiace - teda skúšobnú dobu....ak by si sa zamestnala a išla na PN - zamestnávateľ počas skúš.doby môže kedykoľvek zrušiť PP (aj keď si tehotná), rovnako o dobu kedy si PN sa ti predlžuje skúšobná doba(preto som napísala že musíš odrobiť, samozrejme ak sa zamestnáš u známeho a nebude mať problém že ostaneš hned PN a neukončí ti PP tak stačí ti NP

zuzana914
autor
13. júl 2020

@mogaa ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Teda ak sa zamestnám teraz a odrobím 3-4 mesiace potom sa dám na PN až do materskej, takto mi môže byť? Materská sa mi vyrátať z tých troch mesiacov?

mogaa
13. júl 2020

@zuzana914 ano NP v trvaní min.270dní máš splnené, teraz potrebuješ ešte aktívne NP v čase keď pôjdeš na materskú(a to môžeš byť aj na PN...

zuzana914
autor
14. júl 2020

@mogaa ďakujem krásne, dúfam, že všetko vybavím 😊

mogaa
14. júl 2020

@zuzana914 materská sa ti bude rátať ak odrobíš viac ako 90dní - z platu z nového zamestnania,,,,,tie 3-4mesiace aby si odrobila som ti napísala preto aby ti nový zamestnávateľ predlžil zmuvu, po skúš.dobe môžeš ísť na PN(teda ak ti dá gynekológ diagnozu na PN)

zuzana914
autor
14. júl 2020

@mogaa jasné m, chápem si zlatá, že si mi to celé vysvetlila. Ďakujem 😊