Po materskej dovolenke matky nástup na materskú dovolenku otca

makromolekula
2. júl 2013

Dobry den, dnes mi kolegyna povedala, ze jej dcera bola v standardnej dlzke na materskej dovolenke. Po jej uplynuti chce nastupit do prace a isli do soc. poistovne nahlasit aby dostaval rodicovsky prispevok otec dietata. Je mu vsak namiesto rodicaku normalne priznali na pol roka matersku dovolenku. Je to mozne? stala sa nejaka pozitivna zmena o ktorej neviem?dakujem pekne

havana_frost
9. júl 2014

@mayusik Tebe pracovný pomer stále trvá, čo si myslíš, že budeš tých 28 týždňov? Neplatené voľno? Dovolenka? Musíš v prvom rade vyriešiť so zamestnávateľom, čo budeš tých 28 týždňov robiť, lebo nárok na rodičovskú dovolenku vtedy nemáš. Počas neplateného voľna máš prerušené nemocenské aj zdravotné poistenie, teda ako keby si zamestnanec nebola, t.j. zamestnávateľ za teba neplatí. Nemocenské poistenie riešiť nemusíš, to nie je povinné.
Zdravotné poistenie:
Počas obdobia čerpania neplateného voľna/neospravedlnenej absencie sa poistenec stáva samoplatiteľ a vzniká mu povinnosť platiť preddavky na poistné na zdravotné poistenie v kategórii samoplatiteľa. To neplatí, ak má poistenec v zdravotnej poisťovni zaevidovaného aj iného platiteľa poistného /napr. platiteľa poistného štát, príp. samostatne zárobkovo činná osoba a pod./

zuzanita7
9. júl 2014

@havana_frost a nie je to tak, že na rodičovskej može ostať do 3 rokov, len na príspevok nemá nárok súbežne s rodičovským príspevkom?

zuzanita7
9. júl 2014

@havana_frost toto som našla.... Nemá žiadnu povinnosť nahlasovať zamestnávateľovi, že NEPOBERÁ rodičovský príspevok. Pretože - jedna vec je, že ak je otec na materskej, tak matka v tom istom čase nemôže poberať rodičovský príspevok (zákon o rodičovskom príspevku) a druhá vec je, že zamestnávateľ podľa Zákonníka práce (§ 166 ods. 2) je povinný poskytnúť matke - i otcovi - i súčasne obom - rodičovskú dovolenku v zásade dovtedy, pokiaľ dieťa nedosiahne vek 3 roky.

havana_frost
9. júl 2014

@r1000 Podľa tvojich informácií nárok bude mať. Požiada v sociálnej poisťovni podľa sídla zamestnávateľa, vyplní časť C žiadosti o materské, nechá potvrdiť zamestnávateľom a vráti do SP. Počas materskej môže pracovať na základe inej zmluvy, živnosti, ako si uviedla. Materské poberá 28 týždňov odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti.

havana_frost
9. júl 2014

@zuzanita7 Asi máš pravdu. Síce nie je napísané, že obom súčasne, ale ani nie je napísané, že je to vylúčené. Ale prerušenie poistení trvá a štát za ňu zdravotné poistenie platiť nebude, lebo to sa vzťahuje k rodičovskému príspevku a nie k rodičovskej dovolenke.

zuzanita7
9. júl 2014

@havana_frost no ja len zatial zistujem info, MM od 1.7.2014 bude platit odvody do SP a uvazujeme o jeho MD v r.2015, ked mu uplynie doba 270 dni poistenia ale neviem ci sa to vôbec oplati....

mayusik
10. júl 2014

@zuzanita7 aj ja som toto nasla.Ale dost ludi tvrdi,ze zamestnavatelovi to musim oznamit.tak teraz uz vobec neviem co so zamestnavatelom. Musim mu to oznamit alebo nemusim? prosim ta daj mi vediet ak to budes mat na 100% potvrdene. Mne sa socialke pani nevedela poradiť,vraj sa s tym este nestretla.

mayusik
10. júl 2014

@havana_frost dik za odpoved. prave preto sa z toho neviem vysomarit,lebo tiez som nasla co to skopirovala @zuzanita7. Najlepšie by bolo,keby som fakt nemusela nic oznamovat zamestnavatelovi. prosim ta daj mi vediet ak to budes mat na 100% potvrdene. Mne sa socialke pani nevedela poradiť,vraj sa s tym este nestretla. chceme to urobiť v najblizsej dobe,tak teraz neviem ci sa do toho vobec pustat alebo to nechat tak.

havana_frost
10. júl 2014

@mayusik Zaujímavá otázka. Sociálka ti nepomôže, skôr sa skús spýtať na Inšpektoráte BOZP, oni dozorujú zákonník práce. Mne to zatiaľ tak vychádza, že oznamovať nemusíš. Na rodičovskú dovolenku máš právny nárok, nežiadaš, len oznamuješ. Oznámila si, keď si na ňu nastupovala. Prečo oznamovať skutočnosti, ktoré nie sú pre zamestnávateľa ani nijako rozhodujúce, ani zaujímavé? Podľa ZP mu máš oznámiť, keď na rodičovskú nastupuješ a mesiac než ju chceš ukončiť. Zamestnávateľ za teba aj tak zatiaľ nič neplatí (takže ani tu žiadna zmena pre neho), iba štát za teba platí zdravotné poistenie. Za ten čas, kedy by si bola bez príspevku, by si si platila ako samoplatca. De facto zamestnávateľ sa ani nemá ako dozvedieť, že nepoberáš rodičovský príspevok a že manžel poberá materskú, ani nemá prečo po tom pátrať a ani nemá ako využit túto informáciu, aj keby to vedel. Ale chápem, že toto ešte potrebuješ potvrdiť z dôveryhodného zdroja 🙂 Skús sa opýtať na etrende, tam odpovedajú advokáti.

ammellia
10. júl 2014

@zuzanita7 aby mohol poberat matersku - nemal by byt poisteny 270dni pred narodenim dietata?

obcansr
10. júl 2014

@havana_frost ak manžel bude na md ty bud do práce, upsvr alebo si budeš platit dovody do sp a zp sama počas toho čo bude tvoj m na md, ale najlepšie sa to oplatí chlapom čo su szčo , alebo potom by mohol robit na dohodu alebo iný PP , ale nie na tu zmluvu čo už robí

obcansr
10. júl 2014

@ammellia musí byt tiež poistený

zuzanita7
10. júl 2014

@ammellia musí byť najmenej 270 dní poistený k dátumu kedy požiada o MD, to je jedna z podmienok na priznanie MD inému poistencovi resp. manželovi...môže do 3 rokov požiadať kedykoľvek, najlepšie po MD matky.

ammellia
10. júl 2014

@zuzanita7 dik za info, kedze je moj manzel tiez nieco ako szco, tak to mozno vyuzijeme 🙂

zuzanita7
10. júl 2014

@ammellia no len kolko to spravi vysku MD neviem, nezistila som este ako sa to bude resp. z coho a za ake obdobie vyratavat ta MD v r. 2015 pre manzela,ak zistis skor ako ja daj vediet😉

ammellia
10. júl 2014

@zuzanita7 ja ratam s tym, ze pri maximalnom poistnom dostane max matersku, teda tych cca 800.

zuzanita7
10. júl 2014

@ammellia tam sa to nejak s vymriavacim zakladom pocita... a nejaky koeficient este co som citala len nemam cas sa tomu povenovat, hviezdy na pobocke SP by to mal vediet najlepsie....🙂

lenkatomo
14. júl 2014

Pekny den prajem, ja potrebujem poradit ohladne nastupu manzela na matersku, neviem, ci uz to tu bolo pisane, chcem nastupit 4 tyzdne pred porodom, no neviem sa dohodnut s gynekologom, ktory mi nechce posunut termin porodu o dva tyzdne.....no ale nastupujem 6 -8 tyzdnov po porode spat. Manzel sa prihlasi na urad prace soc. veci a rodiny namiesto mna? Ci na socialnu poistovnu? Ja sa odhlasim? Vopred velmi pekne dakujem za rady.

lulutsija
22. júl 2014

Super tema, kočky poradte mi. Vycerpala som matersku 34 tyzdnov, teraz som na RD...je mozne este aby manzel cerpal MD 28 tyzdnov ked mne skonci rodicovska? Alebo kedy?dakujem

alijaska
5. aug 2014

@havana_frost ahoj ja by som potrebovala tiez aspon nejake info ohladom tejto informacie:

Manzel na materskej dovolenke!
viem, ze ste to tu niektore riesili no uz si nepamatam ktore. ako to je vlastne s materskou dovolenkou u manzela? ak mame dve deti do 3 rokov a manzel je zamestnany moze ist na matersku dovolenku aj on? ja by som potom ostala len na jednom rodicaku alebo by som musela uplne zrusit rodicak? pri prvej som mala este matersku aj ja, pri druhej som od jej narodenia len na rodicaku. ak by ste mi vedela niektora pomoct budem vdacna za kazdu info. emoticon

havana_frost
5. aug 2014

@lulutsija Manžel môže ísť do 3 rokov veku dieťaťa a ty máš RD do 3 rokov dieťaťa. Takže nie, nemôžete to takto nadviazať. Môže ísť niekedy dovtedy a vy prídete o 28 týždňov tvojho rodičovského príspevku. Ale myslím, že vždy lepšia materská (až 800 €) ako rodičovský príspevok (max 203 €).

lulutsija
5. aug 2014

@havana_frost super, po lopate si mi to napisala 🙂 a papierovacky okolo toho vies ake su? kam mame nahlasit, ze by isiel na matersku manzel a mne aby sa ukoncil rodicovsky pripevok? Viem, ze zrejme na socialku, ale ako o to poziadat?

havana_frost
5. aug 2014

@lulutsija Manžel požiada na SP (podľa sídla zamestnávateľa) o tlačivo žiadosť o materské, vyplní časť C - dá potvrdiť zamestnávateľom a odovzdá do SP. Prílohami sú: 1. čestné vyhlásenie matky (teba) že súhlasíš, aby prebral dieťa do starostlivosti, 2. (samostatne) tvoje čestné vyhlásenie, že nepoberáš materské (vyhlásiš, že v tom období materské poberať nebudeš, ak náhodou teraz poberáš) a 3. potvrdenie z UPSVaR, že nepoberáš rodičovský príspevok (s týmto mne robili dosť potiaže, až na tretíkrát mi to dali, lebo nevedeli pochopiť ako mi môžu potvrdiť neprítomnosť niečoho, no ale zjavne môžu). Takto vybavíte manželovu materskú.
Keďže potrebuješ ten papier z UPSVaR, že nepoberáš rodičovský príspevok, tak pri tej príležitosti ho tam zrušíš - k určitému dátumu a dajú ti papier, v akom období a koľko si poberala rodičovský príspevok. A stopnú ti ho.
Manžel nech sa s nástupom na materské prihlási v SP registračným formulárom aj na dôchodkové poistenie, aby za neho platil štát. Mal by ho prehlásiť zamestnávateľ (počas materskej neplatí zamestnávateľ, ale štát), ale vraj niekedy to nerobia a predpokladám, že pri mužovi budú tak zmagorení, že im to možno ani nedojde. Takisto by som nahlásila aj na mužovej zdravotnej poisťovni, že je na materskej - spolu s kópiou rozhodnutia o priznanom materskom.
Keďže ty počas tohto času nárok na rodičovský príspevok mať nebudeš, asi ťa zaujíma čo vlastne s tebou bude. Už sme to tu (alebo v inej téme asi) rozoberali. Budeš normálne na rodičovskej dovolenke, so všetkým čo k tomu patrí (právny nárok na rodičovskú dovolenku od zamestnávateľa, sociálne + zdravotné poistenie platí štát), akurát nebudeš dostávať od štátu žiadne peniaze, žiadny príspevok. Ale nárok na rodičovskú dovolenku (nezamienať s rodičovským príspevkom) majú obaja rodičia, pričom nie je zakázané, aby ju mali aj obaja naraz. A čo nie je zakázané ... 🙂

skaciatko
11. aug 2014

Prosim pomozte mi, chcem sa spytat zopar veci ohladom MD. ale jedna sa o dost zlozitu situaciu tak by som radsej spravu niekomu, kto sa vyzna.. ma to suvislost s tymto
http://www.tvnoviny.sk/domace/1693920_zufala-ma...

skaciatko
11. aug 2014

Chcela by som sa spytat, ci sa mozem znovu prihlasit dobrovolne na SP a skusit znovu poziadat o materske. Dobrovolne som ukoncila 20.12.2012. takze by mi stacilo sa prihlasit iba na par mesiacov a splnla by som podmienku 270 dni za posledne 2 roky. a po mne by nastupil na MD manzel.. myslite ze by to bolo mozne?

salatoval
13. sep 2014

Dobrý deň, čítala som všetky príspevky ale aj tak sa chcem spýtať či som to správne pochopila. Manžel bude na MD. môžem ja byť na UPSVR brať podporu??chcem aby sme boli vsetci 3 doma a užili si ten čas lebo neviem kedy sa nám ešte taka možnosť naskytne. ďakujem za odpoveď

veverka84
20. sep 2014

@havana_frost ahoj mozem sa spytat,poberam rodicovsky prispevok predtym matersku na 2 rocnu dceru,manzel je szco podmienku 270 dni urcite splna,cize poziada o materske trebars 2.10.2014 a ja pojdem trebars. 30.9. 2014 na upsvar a dam si rodicak pozastavit?ja som pred tym zamestnana nebola matersku som dostavala z dobrovolneho poistenia a so mnou co?budem dobrovolne nezamestnana a budem si odvadzat do zdravotnej?pride mi to cele velmi jednoduche hlavne to ze manzel moze robit dostavat matersku a ja sa mozem starat doma o malu?a este aj nemusi na 28 t platit odvody.dakujem

veverka84
20. sep 2014

@havana_frost a este otazka posledna manzel ako szco plati odvody ma na to trvaly prikaz cca k 8. v mesiaci a teraz co normalne ich zaplatit ako vzdy a po priznani materskej mu ich vratia alebo to ze ich nemusi platit bude az po tom ako dostane rozhodnutie to je 30 ci 60 dni ze co dovtedy?neviem ci ma chapes co sa pytam 😀 to iste aj zdravotka

havana_frost
23. sep 2014

@salatoval Ahoj. Áno, správne. Pokiaľ bude manžel na MD, ty môžeš byť na podpore - ak spĺňaš podmienky. Tebe skôr ide o uistenie, že sa to nevylučuje. Predstav si to naopak - žena je na MD a muž je nezamestnaný a spĺňa podmienky na podporu. Tak čo s ním, môže ísť na podporu? Prečo nie 🙂