Počas rodičovskej som prišla o prácu a som opäť tehotná

markul1988
11. nov 2015

Ahojte baby
Prosim vas o radu..28.4.2015 som skoncila pracovny pomer dohodou, po skonceni prac. pomeru som bola na UPSVaR a mala som v plane sa evidovat ako nezamestnana aby som dostala davku v nezamestnanosti a rodicak prepisat na manzela.. Tam ma zrusili , ze Rodicak moze byt na neho prepisany az ked by bol nezamestnany a vybral by si matersku dovolenku ze az potom by sa mohol Rodicakna neho prepisat... Tak som isla na socialku a tam mi pani poradila aby som sa evidovala na UPSVaR najneskor 27.4.2016 a potom by mi dali odklad na davku v nezamestnanosti tak ze by som ju dostala po ukonaceni RD... ALE zostala som tehotna a neviem co mam robit.. Neviem ci mam vobec este na davku v nezamestnanosti narok ☹ ☹
Dakujem dievcence za rady 😀

gapa
12. nov 2015

@markul1988 a čo bolo v období 28.4.2014-28.4.2015, máš tam vymeriavacie základy, tj. pracovala si? máš tam aspon 90dní platené nem.poistenie v roku 2015? (to k materskému) a aký máš termín pôrodu? (či sa nedá ešte materské z minima pomocou dobrovolného poistenia pred nástpom na md, príp. ak by si si našla zamestnanie pred md(ak by trvalo menej ako 90dní poistenie s platením v novom zamestnaní pred nástupom na md), tak z roku 2015, ak máš aspon tých 90dní platené nem.poistenie v r.2015.

markul1988
autor
12. nov 2015

@gapa Ahojky dakujem velmi pekne za reakciu🙂 v tomto obdobi som bola zamestnana este vo firme dohoda o skonceni prac. pomeru bola 28.4.2015 ... To znamena ze by som mohla mat matersku na 2. dieta??Vlastne od 1.1.2015-28.4.2015 som bola stale zamestnana na trvaly pracovny pomer, takze by to malo vychadzat tych 90 dni,ze???Termin porodu mam 10.5.2016 ..

gapa
12. nov 2015

@markul1988 a aj si mala odvody v tom období??? nebola si pn, očr, neplat. volno či md či rd?? v tom roku 2015?

markul1988
autor
12. nov 2015

@gapa Teda joooj mas pravdu 2.1.2014 som nastupovala na MD ... Takze sa asi mozem rozlucit s materskou, ze??Alebo je este nejaka moznost?? 🙂

gapa
12. nov 2015

@markul1988 ale áno, celkom lahko cez dobrovolné nem.poistennie+dobrov.dôchod. poistenie tesne pred nástupom na md najneskôr 6týž. pred termínom (tj. napr.26.3.2016), aj ked len z minima, tj. ak bude materské 65%, tak cca 65% z 429eur, možno 70%, ak schvália. - pozri, dnes či včera som odpovedala asi dvom mamičkám ako ty.
Manžel predpokaldám pracuje na prac.zmluvu, na neho by som prehodila rodič.príspevok od 1.12.2015 a ty môžeš na upsvar "hladať zamestnanie". pri PTP 10.5.2016 je 6týž. pred termínom 29.3.2016, tj. poberať budeš podporu skoro 4mesiace, potom bud po ukončení poberania materskej sa znovu zaeviduješ a RP môžee znovu poberať manžel alebo môžeš o polovicu zo zvyšku nevybranej podpory (spolu 6mesiacov, tj. cca 2mesiace) požiadať preplatiť jednorázovo.

markul1988
autor
12. nov 2015

@gapa Dakujem velmi moc si strasne zlata a velmi si mi pomohla..Ja sa v tom vobec nevyznam ☹ .. Prepis rodicaku som sa pokusala ked som prisla o zamestanie a na UPSVaR mi povedali ze sa to uz vobec neda , lebo otecko si musi vybrat materske ( na to musi byt nezamestnany a kedze pracuje na dobu neurcitu to si dovolit nemozeme) vraj bez toho nemoze prejst na rodicovsky prispevok... Myslis ze sa to da,lebo mna s tymto uplne zmiatli?? To znamena ze by som mala ist na UPSVaR na konci novembra poziadat o to aby mal manzel rodicovsky prispevok a potom sa zaevidovat na UPSVar ako nezamestnana a poziadat o davku v nezamestnanosti ci matersku?? Sorry ze sa takto po lopate pytam ale fakt som s toho jelen 😉

gapa
12. nov 2015

@markul1988 áNO, zaevidovať a potom, ked budeš mať doklady, tak požiadať o podporu. Manžel musí požiadať o matesrké, resp. myslím, že dať potvrdenie, že nepožiadal o mateské, lebo pracuje, t j. nárok na matetsrké nemá. Skús sa spýtať niektorej, čo to vybavovala, čo presne, no treba napísať, že pracuje na prac.pomer a nebude mať iný (lebo aj to sa dálo, že z jedného čerpá materské a uzatvorí nové, kde prcuje, no sa to už sleduje dosť zo strany soc.poistovne) ale jednoznačne sa to dá, je tu viac mamičiek čo to spravili, môj manžel tiež poberal RP (aj ked vtedy sa ešte nepoberali materské, no to len treba doložiť, že nárok nemá).

lexia88
24. nov 2015

Ahojte, chcem sa spytat ci neviete niektora poradit 1 novembra som nastupila do prace po rodicovskej dovolenke, teraz cerpam staru dovolenku, 20 dni a potom budem musiet ist na pn.Cize od decembra budem pn. Z coho sa mi vyrata vyska pn a potom aj materska? Ak viete prosim poradte, dakujem