Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Podľa čoho sa mi vypočíta materská?

vabeda
25. nov 2014

23.12 nastupujem na MD,podla coho sa mi vypocita MD,ak som bola na rodicovskej od r.2012 do 31.8.2014,od septembra 2014 som zacala cerpat dovolenku do 21.10.2014 a od 22.10.2014 som do na PN-az do toho 23.12.Dakujem

dena1973
25. nov 2014

@vabeda Z roku 2013. Ak si celý rok 2013 bola iba na RP (nepracovala si), tak sa ti bude materské počítať z pravdepodobného príjmu, ktorý ti určí zamestnávateľ.

vabeda
autor
25. nov 2014

@dena1973 ano,cely rok som bola na RD,a to podla toho,kolko je v zmluve?

dena1973
25. nov 2014

@vabeda To závisí od zamestnávateľa (môže byť aj viac resp. menej ak sa menila mzda počas materskej). Ak nie, tak minimálne toľko ako máš v zmluve by to malo byť.....

vabeda
autor
25. nov 2014

@dena1973 dakujem

dena1973
25. nov 2014

@vabeda Nie je začo... 😉

roniq
25. nov 2014

@dena1973 prosim ta, a vedela by si aj mne poradit? Od 30.1.2013 som na MD. Ako mi skoncila v 09/2013 MD, skoncila mi aj pracovna zmluva (mala som na dobu urcitu). Odvtedy cerpam RP. Teraz som na zaciatku tehotenstva, cca 5 tyzden. Budem mat narok na MD v buducom roku? predpokladam ze na MD by som mohla nastupit v 5/2015.Dakujem

dena1973
26. nov 2014

@roniq Ak už nie si nemocensky poistená, tak nárok na materské ti nevzniká. V takom prípade ti vznikne nárok na RP z ÚPSVaR od narodenia dieťaťa....
Aby ti vznikol nárok na materské musela by si byť znovu zamestnaná (musí ti trvať k nástupu na materské nemocenské poistenie) a spĺňať podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 r. pred pôrodom (počítajú sa aj dni od predchádzajúcich zamestnávateľov 2 r. dozadu - nemusí to byť vkuse, ale ku dňu pôrodu spolu musí byť 270 dní nem. poistenia).

roniq
26. nov 2014

@dena1973 takze teoreticky, keby sa teraz zamestnam, tak by mi to mohlo vyjst? A prosim ta, do tych 2 rokov sa rata aj to obdobie, co som bola na MD? ci mam ratat tie 2 roky od januara 2013 co som isla na MD, alebo az od septembra so mi skoncila MD

dena1973
26. nov 2014

@roniq do 270 dní nemocenského poistenia sa počíta iba doba kedy si bola nemocensky poistená t.j. trval ti pracovný pomer. Doba odkedy si na RP bez pracovného pomeru sa ti do doby nemocenského poistenia nezapočítava.

evaevelinaa
26. nov 2014

@dena1973 nevies ci pri retazovej materskej plati tiez ze za posledne dva roky aspon 270 dni? lebo sa mi zda ze aby som mala narok na druhu matersku musela by som na dalsiu matersku nastupit do skoncenia rodicovskej ale nie som si ista, neviem ake je tam pravidlo..

dena1973
26. nov 2014

@evaevelinaa Ak aj pri druhej materskej budeš stále v tom istom pracovnom pomere a nástup bude do 3 rokov veku dieťaťa (1. dieťa), tak príjem sa berie pravdepodobný - taký aký určí zamestnávateľ. A tým, že budeš naďalej zamestnanec, tak podmienku 270 dní splniš.

evaevelinaa
27. nov 2014

@dena1973 pracovny pomer som mala v zmluve na dobu neurcitu, (dufam ze to tak ostava) a 1. dieta nema este ani rok, len som si myslela ze ked som na rodicovskej dovolenke tak mi nemocenske poistenie uz nikto neplati. plati mi ho moj zamestnavatel? myslela som si ze platenie nemocenskeho mi skoncilo s materskou a dovolenkou ktoru som si ned potom vybrala. a este jedna otazka: keby som zostala doma s druhym dietatom a to prve uz bude mat tri roky, mal by mi zamestnavatel stale drzat miesto, vsak? dakujem za odpoved, si zlata ze tu tolkym babam radis 🙂

dena1973
27. nov 2014

@evaevelinaa Za dobu poberania rodičovského príspevku máš prerušené nemocenské poistenie. To ti dáva zamestnávateľ. Za túto dobu sa za teba nemocenské neodvádza, ale doba pracovného pomeru (ak si ešte zamestnaná) ti pokračuje a v takom prípade sa počíta aj do 270 dní nem. poistenia. Nemocenské poistenie sa ti znova obnoví po nástupe do PP resp. ak ti znova vznikne nárok na 2. materské.
Aby sa ti doba počas poberania RP počítala do dôchodku a aby za teba za ten čas platil dôchodkové poistenie štát, tak by si sa mala do SP poistiť - dať registračný list od nástupu na RP (resp. ak si to neurobila, tak ťa môžu dôchodkovo poistiť ako osobu starajúcu sa o dieťa od toho dňa kedy prídeš na pob. SP - spätne sa to bohužiaľ nedá) a po ukončení RP (posledný deň poberania RP resp. pred nástupom na druhú materskú - ak to stihneš do 3. rokov) sa dáva znova registračný list na ukončenie registrácie počas poberania RP.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli