Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Podpora v Rakúsku - ako sa vybavuje?

lucia1974
27. máj 2019

ma otazku vybavoval niekdo teraz podporu z rakuska ? akos ato vybavuje ? na slovensku ci v rakusku? dakujem

ivkazba
27. máj 2019

Je tu o tom viac diskusií z tohto roku, pozri si ich. A pochopiteľne vybavuje sa to v Rakúsku, keďže slovenské úrady neriešia rakúske dávky.

lucia1974
autor
27. máj 2019

@ivkazba te je materska ja hladam podpora v nezamestnanosti.dakujem

ivkazba
27. máj 2019

@lucia1974 píšeš len podpora v téme materská a rodičovský, takže z toho mi vyplynulo že sa pýtaš na rodičovský. Skús v skupine Rakúsko, tak snáď budú baby vedieť.

ivkazba
27. máj 2019

Vidím že nie si v skupine Rakúsko. Nastav si dočasne bydlisko zahraničie - Rakúsko, hodí ťa to tam automaticky. Potom keď si to zmeníš znova na BA, už ti skupinu ponechá.
@lucia1974

berika
27. máj 2019

Ak nemáš pobyt v Rakusku, tak si to vybavuješ doma na Slovensku

lucia1974
autor
27. máj 2019

@berika fasá a to sa potom vyratava z akeho platu? A som volala na úrad prace na Slovensku ze v rakúsku to mam riešiť.... Tak ako teraz

morciatko
27. máj 2019

@lucia1974 na podporu musíš mať odpracované 2 roky za posledné 3 roky
Musíš mať formulár U1 z rakúska ten vypísať a cez slovensky úrad si podať žiadosť o podporu a ten ju vyžiada od rakúska
Chce to veľa nervov a papierov
Ale nie je isté či ju schvália od januára je nový zákon že musíš mať buď manzela alebo deti na slovensko z s ktorými sa pravidelne vracas
Nehnuteľnosť sa už ako vzťah k slovensku neberie
Ak zarabas aspoň 1600 alebo 1800 v hrubom v rakúsku nie som si teraz istá či jedna alebo druhá suma tak dostaneš automaticky tu najvyššiu možnú ktorá je 980€

lucia1974
autor
27. máj 2019

@morciatko ešte otázka robim tam 4 roky plný úväzok takze po 4 rokoch co som mala plat v čistom 1570 euro nemám nárok na nic??

berika
27. máj 2019

@lucia1974 neboj, oni ti presne povedia čo potrebuješ zdokladovať, nejaky formular z rakuska, adi ten čo piše pani vyššie, a ukoncenie prac zmluvy atď,
áno, budú ti to rátať z rakúskeho platu

lucia1974
autor
27. máj 2019

@berika mam E301ktoru som dostal na AMS.

nikca101
27. máj 2019

@lucia1974 my sme si ju teraz aj s manželom vybavovali na slovensku tak ak máte ešte nejaké otázky tak kľudne napíšte správu

vroni
27. máj 2019

@lucia1974, e301 a u1 je to iste. To predložís na slovenskom úrade práce. Nárok na podporu mat budeš, ale len do maximálnej slovenskej výšky (veľmi relevantné to pri tvojom plate nebude, dostaneš podobne ako v AT, keby si zarábala viac, narazis na maximálnu výšku)

morciatko
27. máj 2019

@lucia1974 keď máte odrobene 4 roky A máte tie záväzky na slovensku tak máte nárok

mogaa
27. máj 2019

@lucia1974 podporu môžeš mať vždy len od štátu kde si odvádzala poistné....Ale Slovensko bude len sprostredkovateľom. Takže ak si na Slovensku, choď na UP v mieste bydliska a požiadaj o tlačivo na podporu zo zahraničia. Následne čakáš na schválenie, slovenská strana (ako sprostredkovateľ) si overuje príjem a nárok cez Rakúsko. Až nsledne ak to odobrí rakúska strana, tak je podpora vyplácaná...trvá to trochu dlhšie a je to zložitejšie ako podpora vyplácaná zo Slovenskaale dá sa to vybaviť.....

lucia1974
autor
27. máj 2019

@mogaa a teraz si vyber takže správne je vybaviť na slovensku v rakúsku sa neda a dostanem len 900 co je u nás najvyššia???

9lf9
27. máj 2019

@lucia1974 urad prace nevyplaca podporu treba sa informovat na soc.poistovni...na urad prace sa zaevidujes ako nezamestnana - bez toho nemozes na soc.poistovni ziadat o podporu.

lucia1974
autor
27. máj 2019

@9lf9 takze aky je spravny postup... Som jelen

9lf9
27. máj 2019

@lucia1974 najlepsie bude informovat sa soc.poistovni co budu posudzovat na potreby exportu davky aby bola schvalena- preulazanie vazieb na Sr...vyssie pisali zeny co to teraz riesili urcite poradia blizsie aj ked kazsy pripad je iny a mozu posudit inak

mogaa
27. máj 2019

@lucia1974 pozriem ti diskusiu čo tu bola prednedávnom tam to bolo všetko vysvetlené

mikaela32
27. máj 2019

Pokial chcete poberat podporu v At musite tu mat aj trvaly pobyt, bez toho Vas na Ams nezahlasia

majkeel
27. máj 2019

Ak si robila v at a si nezamestnana, tak podla prihlaseneho bydliska vyplaca podporu bud rakusko, ak byvas v at, alebo slovensko ak byvas na sk. Na Sk je max. podpora nejak cez 900 eur, v rakusku skoro raz tolko, okolo 1650 eur. Ale musis mat rakusky Meldezettel.
V soc.poistovni dostanes papiere, tie das potvrdit v rakusku, slovenske urady budu vyplacat podporu, ktoru im rakusko preplati. Alebo mas Meldezettel a ides priamo na AMS, vytworis si konto na amst.at, predlozis Versicherungskarte z wgkk, bud posledne tri gehaltzettely, alebo za cely rok.

ari227
22. jún 2020

Dobrý deň. Vedel by mi niekto poradiť?? Pracujem pár rokov v Rakúsku. Na Slovensku mam trvalý pobyt. Poziadala som si o dávku v nezamestnanosti tu na Slovensku. Dávka mi bola zamietnutá stým ze si mam žiadať o podporu v Rakúsku. Skúšam sa registrovať na eams konto lenže systém má nechce pustiť z dôvodu že nemám bydlisko v Rakúsku. Ma stým prosím niekto skúsenost?? Vedel by mi niekto poradiť ako sa tam registrovať?? Vedel by mi niekto poradiť ako postupovať ak chcem žiadať o podporu z Rakúska?? Musím mať v Rakúsku trvalý pobyt ak chcem poberať podporu??

vroni
22. jún 2020

@ari227, v Rakúsku ti podporu bez TP nedajú, dajú ti potvrdenie pre Sk na prenos nároku na podporu, vyplácať ti ju následne bude slovenský úrad práce.

majkeel
22. jún 2020

Mozes si skusit prenajat izbu, alebo niekomu zaplatit, aby Ta prihlasil k sebe na prechodny a preberal postu. Vybavis si Meldezettel (prechodny pobyt), s tym sa zaregistrujes na ams a ked ti pride elektronicky termin na ams (1-2 krat za 6 mesiacov), pojdes vzdy na pohovor.
Podla zakona ale clovek na urade prace nesmie opustit pocas podpory rakusko, co je trocha podpasovka voci cudzincom a pendlerom, ze nesmu ani na dovolenku domov - do zahranicia. Ale napr.na dovolenku do Alp ist mozes. ,...
Slovensky urad prace vzhladom na trvaly pobyt na sk, je povinny ti dat podporu, nenechaj sa odbit. zdokladujes pracu v AT, akurat, ze bude polovicna, platia slovenske max.ciastky a SK to dostane preplatene z AT.

vroni
22. jún 2020

@majkeel, cece, ty jej dávaš... Prechodný pobyt ti je na houby, podmienka je TP. Existuje Meldezettel (potvrdenie o mieste pobytu) a Anmeldebescheinigung (potvrdenie o právoplatnom pobyte v AT), ale Anmeldezettel ešte nevymysleli. Ak sa prihlási na obyt teraz, tak to stopercentne začnú preverovať, takí naivní zase nie sú...

majkeel
22. jún 2020

@vroni Cista verzia je byvat v at, necista iba sa prihlasit. Tretia je ist na sk urad.
Adresu overuju poslanim posty na adresu, preto ju niekto musi prebrat a dat jej vediet.
Autorka uz nech sa zariadi sama. 🙂 Ak ma znameho v Kitsee, kludne sa moze napisat tam a pri velmi nepravdepodobnej kontrole povedat, ze sla na vylet do Alp ...
Podla mna je nefer, ze clovek plati odvody ako rakusan, ale dostava sk podporu, zredukovali cudzincom pridavky, tak som sa na nich aj pre taketo odrby vykaslal. 🙂 Cudzinci su dobri, kym pracuju a odvadzaju odvody, vyhody platia hlavne pre domacich a co je gol, pre byvajucich, ale nic neplatiacich cudzincov pracujucich na sk a madarsku.

majkeel
22. jún 2020

@vroni Anmeldezettel je v de,prepac, zil som dlho v oboch krajinach a momentalne uz dlho prec odtial. Musel by som trocha guglit presne nazvy formularov.