Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Podpora v Rakúsku - ako sa vybavuje?

Peniaze a úrady
lucia1974
27. máj 2019

ma otazku vybavoval niekdo teraz podporu z rakuska ? akos ato vybavuje ? na slovensku ci v rakusku? dakujem

ivkazba
27. máj 2019

Je tu o tom viac diskusií z tohto roku, pozri si ich. A pochopiteľne vybavuje sa to v Rakúsku, keďže slovenské úrady neriešia rakúske dávky.

lucia1974
autor
27. máj 2019

@ivkazba te je materska ja hladam podpora v nezamestnanosti.dakujem

ivkazba
27. máj 2019

@lucia1974 píšeš len podpora v téme materská a rodičovský, takže z toho mi vyplynulo že sa pýtaš na rodičovský. Skús v skupine Rakúsko, tak snáď budú baby vedieť.

ivkazba
27. máj 2019

Vidím že nie si v skupine Rakúsko. Nastav si dočasne bydlisko zahraničie - Rakúsko, hodí ťa to tam automaticky. Potom keď si to zmeníš znova na BA, už ti skupinu ponechá.
@lucia1974

berika
27. máj 2019

Ak nemáš pobyt v Rakusku, tak si to vybavuješ doma na Slovensku

lucia1974
autor
27. máj 2019

@berika fasá a to sa potom vyratava z akeho platu? A som volala na úrad prace na Slovensku ze v rakúsku to mam riešiť.... Tak ako teraz

morciatko
27. máj 2019

@lucia1974 na podporu musíš mať odpracované 2 roky za posledné 3 roky
Musíš mať formulár U1 z rakúska ten vypísať a cez slovensky úrad si podať žiadosť o podporu a ten ju vyžiada od rakúska
Chce to veľa nervov a papierov
Ale nie je isté či ju schvália od januára je nový zákon že musíš mať buď manzela alebo deti na slovensko z s ktorými sa pravidelne vracas
Nehnuteľnosť sa už ako vzťah k slovensku neberie
Ak zarabas aspoň 1600 alebo 1800 v hrubom v rakúsku nie som si teraz istá či jedna alebo druhá suma tak dostaneš automaticky tu najvyššiu možnú ktorá je 980€

lucia1974
autor
27. máj 2019

@morciatko ešte otázka robim tam 4 roky plný úväzok takze po 4 rokoch co som mala plat v čistom 1570 euro nemám nárok na nic??

berika
27. máj 2019

@lucia1974 neboj, oni ti presne povedia čo potrebuješ zdokladovať, nejaky formular z rakuska, adi ten čo piše pani vyššie, a ukoncenie prac zmluvy atď,
áno, budú ti to rátať z rakúskeho platu

lucia1974
autor
27. máj 2019

@berika mam E301ktoru som dostal na AMS.

nikca101
27. máj 2019

@lucia1974 my sme si ju teraz aj s manželom vybavovali na slovensku tak ak máte ešte nejaké otázky tak kľudne napíšte správu

vroni
27. máj 2019

@lucia1974, e301 a u1 je to iste. To predložís na slovenskom úrade práce. Nárok na podporu mat budeš, ale len do maximálnej slovenskej výšky (veľmi relevantné to pri tvojom plate nebude, dostaneš podobne ako v AT, keby si zarábala viac, narazis na maximálnu výšku)

morciatko
27. máj 2019

@lucia1974 keď máte odrobene 4 roky A máte tie záväzky na slovensku tak máte nárok

mogaa
27. máj 2019

@lucia1974 podporu môžeš mať vždy len od štátu kde si odvádzala poistné....Ale Slovensko bude len sprostredkovateľom. Takže ak si na Slovensku, choď na UP v mieste bydliska a požiadaj o tlačivo na podporu zo zahraničia. Následne čakáš na schválenie, slovenská strana (ako sprostredkovateľ) si overuje príjem a nárok cez Rakúsko. Až nsledne ak to odobrí rakúska strana, tak je podpora vyplácaná...trvá to trochu dlhšie a je to zložitejšie ako podpora vyplácaná zo Slovenskaale dá sa to vybaviť.....

lucia1974
autor
27. máj 2019

@mogaa a teraz si vyber takže správne je vybaviť na slovensku v rakúsku sa neda a dostanem len 900 co je u nás najvyššia???

9lf9
27. máj 2019

@lucia1974 urad prace nevyplaca podporu treba sa informovat na soc.poistovni...na urad prace sa zaevidujes ako nezamestnana - bez toho nemozes na soc.poistovni ziadat o podporu.

lucia1974
autor
27. máj 2019

@9lf9 takze aky je spravny postup... Som jelen

9lf9
27. máj 2019

@lucia1974 najlepsie bude informovat sa soc.poistovni co budu posudzovat na potreby exportu davky aby bola schvalena- preulazanie vazieb na Sr...vyssie pisali zeny co to teraz riesili urcite poradia blizsie aj ked kazsy pripad je iny a mozu posudit inak

mogaa
27. máj 2019

@lucia1974 pozriem ti diskusiu čo tu bola prednedávnom tam to bolo všetko vysvetlené

mikaela32
27. máj 2019

Pokial chcete poberat podporu v At musite tu mat aj trvaly pobyt, bez toho Vas na Ams nezahlasia

majkeel
27. máj 2019

Ak si robila v at a si nezamestnana, tak podla prihlaseneho bydliska vyplaca podporu bud rakusko, ak byvas v at, alebo slovensko ak byvas na sk. Na Sk je max. podpora nejak cez 900 eur, v rakusku skoro raz tolko, okolo 1650 eur. Ale musis mat rakusky Meldezettel.
V soc.poistovni dostanes papiere, tie das potvrdit v rakusku, slovenske urady budu vyplacat podporu, ktoru im rakusko preplati. Alebo mas Meldezettel a ides priamo na AMS, vytworis si konto na amst.at, predlozis Versicherungskarte z wgkk, bud posledne tri gehaltzettely, alebo za cely rok.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli