Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Polovičný úväzok, maródka, výpoveď a materská

mata1984
2. okt 2014

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť s takýmto problémom. Ak už je vytvorená podobná diskusia, ospravedlňujem sa, nenašla som ju, mám takýto špecifický problém.
O 9/2009 do 30.9.2014 som bola nepretržite zamestnaná. Od 3/2013 na polovičný úvazok na dobu určitú do 30.9.2014. Plat v hrubom pri pol. úvazku 170 €. Od 18.9.2014 som PN kvôli rizikovému tehotenstvu - dvojičky. Na Pn budem asi až do pôrodu cca 3/2015. Viem, že materská bude menšia ako RP, takže požiadam o doplatenie. Zaujímalo by ma niekoľko veci:
- ak by som nastúpila na MD 6.týždňov pred pôrodom, môžem si hneď požiadať aj o doplatenie do výšky RP ? alebo sa RP poskytuje až po pôrode?
- neoplatí sa mi hned požiadať o RP a neriešiť MP(ked ten aj tak bude nižší/??
- môžem si nejako ešte prilepšiť k materskej, napríklad DNP? alebo ked´že som PN neoplatí sa mi to.
- kvôli nízkemu vymeriavaciemu základu mám aj malý nemocenský príspevok, môžem si ho ešte nejako zvýšiť alebo už je neskoro??
- mám zostať PN až do pôrodu?? môžem poberať prípadne aj nemocenské aj materský príspevok, ak by som on požiadala 6. týždnov pred pôrodom?
- prípadne viete mi poradiť ešte niečo, čím by som si mohla vylepšiť finančnú situáciu ohladom MD, RD, kedže pri dvojičkách to budem mať zaujímavé 🙂
Veľmi pekne ďakujem za rady.

zalka
2. okt 2014

@mata1984 Dám ti jednu radu ... ukonč PN.. prihlás sa na UP ...
potom sa prihlás na DNP VZ 402,50 e .. (jeden den sa prihlás, na druhý chod na PN zaplatíš za den prihlásenia 4,50e )
PN dostaneš 220e
MD dostaneš 260e
je to viac ako dostaneš teraz .. PN rátam, že teraz dostaneš do 100e ... takže to čo ti píšem je na jlepšie riešenie ako z toho vykorčulovať finančne lepšie.

mata1984
autor
3. okt 2014

@zalka tak to som nevedela, dakujem za radu. A nebude to divné, ked jeden den skoncim pn a druhy nastupim opať??Nebude to sociálka skúmať ?
A ked pôjdem na UP, na sociálke si uplatním DNP a budem evidovaná na UP čo ja viem 3 dni a potom pôdem znova na PN a dnp si zaplatím na tie 3 dni a potom už za mna platí štát alebo ako??
stačí byť teda 1 den na UP, jeden den si platiť DNP a potom sa nemocenské ráta z toho 1 dňa a nie z predchádzajúcej práce???A PN mám zostať až do dňa pôrodu alebo mám ukončiť PN a ísť na materskú 6. týždňov pred pôrodom???
Prepáč, pýtam sa tak jednoducho ako laik, pretože sa v tomto vôbec nevyznám a kvôli neserióznosti zamestnávateľa musím riešiť takéto veci ☹ a kaziť si tým tehotenstvo

zalka
3. okt 2014

@mata1984 som myslela, že som to napísala prehľadne tak skúsim ešte raz
ukončenie PN 6.10.
evidencia na UP 7.10.
prihlásenie na DNP 9.10. zaplatiť 4,50e poistné
nová PN z DNP 10.10. ... originál na SP, urobiť kopiu zaniesť na UP
koniec PN 6t pred pôrodom
začiatok MD 6t pred pôrodom
PN, MD vypísať na DPO - dobrovolne poistenú osobu ... nie na zamestnávateľa ani na nikoho iného.
PN , MD sa vyrátajú z DNP .. z ničoho iného.

mata1984
autor
3. okt 2014

@zalka aha, ďakujem 🙂 a to poistné sa platí priamo na sp? to sa dá takto jednoducho si zvýšiť PN?? mám si dať aj na niečo pozor, ked budem behať na úradoch, lebo u nás sú veľmi "ochotné" úradničky???

zalka
3. okt 2014

@mata1984 áno priamo na SP, bud na účet pošlú údaje alebo v pokladni.
A áno dá sa ...
vypíš si 2x RFLO http://www.socpoist.sk/ext_dok-poistne-12122013...
1x im nechaj, 1x si nechaj potvrdiť že prevzali
tu máš poučenie http://www.socpoist.sk/ext_dok-poistne-12122013...
a ešte treba vypísať a RFLO odovzdať prehlásenie http://www.socpoist.sk/ext_dok-poistne---040220... toť vsio...
ak skončí PN tak treba ukončiť aj DNP na tom istom RFLO
ak skončí PN a hned ide MD .. tak DNP zruš až po MD ..

mata1984
autor
3. okt 2014

@zalka dakujem..a ešte ma zaujíma, prečo ten VZ 402,5 ? a čo sa týka DNP, ked pôjdem na PN, potom to už neplatím..prečo??..sa to prerušuje, alebo to platí štát? a prečo zrušiť DPN až po MD???

zalka
3. okt 2014

@mata1984 lebo to je minimálny VZ ... vyšší sa ti neoplatí dávať ... lebo si tehotná viac ako 8t ..
no aj ked si bola v práci a bola si na PN tak za teba zamestnávateľ neplatil odvody .. tak ani ty si ako dobrovolne poistená odvody za seba neplatíš ked si na PN ... a prečo po MD .. čo ja viem a čo ak otehotnieš do roka po skončení MD ... tak ešte šancu na dalšiu MD mať budeš ... ak to zrušíš teraz tak nebudeš mať šancu na dalšiu MD

mata1984
autor
3. okt 2014

@zalka aha, rozumiem, dakujem za rady, spravím to tak 🙂

zalka
3. okt 2014

@mata1984 rado sa stalo

mata1984
autor
3. okt 2014

@zalka a ešte otázočku..známa mi povedala, že nemocenské by sa mi počítalo z DNP až po 26. týždnoch. čo si o tom myslíš??

zalka
3. okt 2014

@mata1984 no jasne ... ale ak by si si dala VZ vyšší ako 402,50e ... do 26t sa počíta PN a MD z minimálneho VZ a VZ minimálne je koľko? no presne 402,50e

mata1984
autor
3. okt 2014

@zalka aha, dakujem za vysvetlenie..

mata1984
autor
3. okt 2014

@zalka a čo si myslíš, nebude sociálka skúmať, prečo mám 2 pn za sebou v tak krátkom čase??nebudú to brať ako účelové zvyšovanie VZ? 😒

mata1984
autor
3. okt 2014

@zalka a ked sa pripoistím na 1 den, mám to hned zaplatiť v ten ten, ked donesiem PN na SP ??? a v podstate si musím pripoistiť celý balík poistení ??aby som vedela, čo mám povedať na SP 🙂

zalka
3. okt 2014

@mata1984 tak nemusíš ísť na PN hned môžeš počkať týžden dva ... ja som ti napísala len postup dátumy si tam môžeš hodiť aké len chceš ... ako tebe vyhovuje
a áno poisťuje sa na dôchodkové a nemocenské poistenie najmenej ... a v SP len nič nehovor bo ti povedia že sa to nedá preto som ti dala formulár aby si sa pripravila doma už na to

mata1984
autor
4. okt 2014

@zalka jasne, chápem..dakujem za rady 🙂

mata1984
autor
6. okt 2014

@zalka veľmi ti dakujem za pomoc. ale mám ešte otázku ohľadne vyplnania RL FO.
od. 2.variabilný symbol - ten mi pridelia v sp??
od 7-.8-.9. - ten sa ma netýka však??? ako DNP a nezamestnanú
10. vyplnam" dátum vzniku NP" a vymeriavací základ 402,50 a "dátum vzniku DP" a vymeriavací základ 402,5 ?
11. dátum vzniku zmeny??? týka sa to aj mna, ked ja sa len prihlasujem?? asi nie však 🙂
a pri prehlásení treba vyškrtnúť všade to poistenie v nezamestnanosti, kedže mám záujem len o NP a DP?
Ďakujem 🙂

zalka
6. okt 2014

@mata1984 áno presne tak ... 2 dajú v SP, tie ostatné nevypisuješ, 10 správne, a 11 dátum vypísania formulára tam len vypisuješ dátum.

mata1984
autor
6. okt 2014

@zalka dakujem za expresnú odpoved..zajtra idem k dokimu zrušiť pn, dúfam,že ma nepošle do čerta

zalka
6. okt 2014

@mata1984 prihlás sa na UP ... a vydrž s prihlasovaním sa na DNP .. až pred dalšou PN sa prihlás na DNP.

mata1984
autor
6. okt 2014

@zalka ano, tak ako si mi radila ...dúfam,že doktor nebude robiť problémy..skúsim mu to normálne vysvetliť...nemáš nejakú skúsenosť, že po ako čase mi bude doktor ochotný vypísať dalšiu PN??

zalka
7. okt 2014

@mata1984 no ak nájde druhú diagnozu tak kedykoľvek ... alebo keby ťa hospitalizovali tak tiež nie je problém

mata1984
autor
7. okt 2014

@zalka no bol v pohode, žiadny problém s tým nemal...inak pýtal sa ma, či mi potom tú druhú pn má vypísať dvojmo, pre UP aj pre SP?? myslím si že nie, up asi bude stačiť kopia nie?

zalka
7. okt 2014

@mata1984 pre UP kopia bude stačiť...

mata1984
autor
7. okt 2014

@zalka vďaka 🙂

mata1984
autor
7. okt 2014

@zalka ozaj, a ak požiadam SP o dávku v nezamestnanosti, nebude to problém? ked potom tá pn..alebo to nechám tak na tých pár dní a nebudem to komplikovať???

zalka
7. okt 2014

@mata1984 nie nebude problém ... dajú za pár dní dávku potom pozastavia a dajú PN

mata1984
autor
18. jan 2015

@zalka ahoj, spravila som všetko tak, ako si mi radila, takže za chvílku budem prechádzať z PN na MD, takže to musí byť presne 6 týždnov pred pôrodom???Môže to byť aj neskôr (napr. 5 týždnov), neviem, či nebudem v nemocnici, mám také komplikované tehotenstvo ☹ ??? ďakujem

zalka
18. jan 2015

@mata1984 oprava neoplatí sa ti dávať žiadosť neskôr ako 6t pred termínom pôrodu, lebo by sa ti v prípade skoršieho narodenia dieťaťa skrátila MD ... na 28t po pôrode .. takže na MD 6t pred termínom pôrodu ...

mata1984
autor
18. jan 2015

@zalka aha, jasne, pokúsim sa dodržať ten termín presne, pretože na 80 % sa narodia baby skôr. Ráta sa to tak napr. že termín mám 27.3.. - piatok, takže 6. t spatne je 13.2-piatok, takže PN ukončiť k 12.2. a nástup na MD 13.2., správne som to pochopila,?? ďakujem

Tu začni písať odpoveď...

Odošli