Poraďte ohľadom materskej

ferino2012
18. nov 2014

Ahojte baby bude to na dlhšie čítanie ale PORADTE PROSIM AK VIETE...
Pracovala som vo firme vyše dvoch rokov skončila som .. Takže mám nárok na materskú LENŽE...
Dala som tam výpoveď 31.3.2014 a začala som pracovať vo firme kde mi peniaze dávali na ruku a písali minimálnu mzdu... Potom som otehotnela... Zistila som na úrade vraj ak tam neodrobim 3 mesiace a na materskú pôjdem ešte tento rok tak mi materskú budú počítať z predchadzajuceho zamestnania (co je pre mňa lepšie lebo tam mi dane normálne odvadzali) stretli ste sa s tým niekto? Napísala by som vám správu a popytala niečo čo mi není jasné. PROSIM

evittam
18. nov 2014

@ferino2012 Ak pôjdeš na materskú tento rok - čo podľa termínu vychádza, tak sa ti bude materská rátať s vymeriavacieho základu za r.2013. Ak ti nie je jasné viac napíš IP.

dena1973
18. nov 2014

@ferino2012 Neviem presne, lebo nepíšeš dátum nástupu do nového PP, ale ak vo firme k dátumu nástupu na materské nebudeš mať odpracovaných 90 kalendárnych dní (do 90 dní sa počítajú aj SO, NE, sviatky - bez PN, OČR), tak sa berie príjem z predchádzajúceho roka od iných zamestnávateľov....Nástup na materské môže byť (ak si zamestnaná) 6 až 8 týž. pred pravdepodobným pôrodom...

dena1973
18. nov 2014

@ferino2012 Ak si začala pracovať v novom zamestnaní od 1.4.2014 (hneď po ukončení predchádzajúceho PP) a nebola si na PN, OČR, tak už máš odpracovaných 90 kal. dní.....či? Vtedy sa už berie príjem z novej firmy...

miku1
18. nov 2014

@ferino2012 Tak ako písala @evittam, materská sa ti bude rátať z vymeriavacieho základu za r. 2013.

gapa
18. nov 2014

@ferino2012 ako píše dena, ak nástup na md je rok 2014 a posledné zamestnanie/nem.poistenie zamestnanca trvalo s platením (dni pn, očr sa do toho nerátajú) menej ako 90kalend.dní, tak sa berie vym.základ z roku 2013 od iných zamestnávatelov (nie tohoto) ak trvalo staré poistenie aspon 90kalend.dní s platením.
Ak posledné poistenie s platením trvalo 90dní a viac, tak už sa ráta materské z nového nem.poistenia od vzniku prac.pomeru do konca meiaca ktorý predchádza mesiacu nástupu na md.

ferino2012
autor
19. nov 2014

@miku1
@gapa
Baby prosím Takže v prvej robote som začala 4.3.2013 a robila tam do do 31.3.2014. Tam som dala výpoveď.
Hneď 1.4.2014 som nastúpila do novej prace kde mi dali výpoveď 16.6.2014 čiže som odrobila 77 dní... (tu mi dávali peniaze na ruku a odvadzali minimálnu mzdu... )
Hneď na druhý deň čiže 17. 6.2014 som zostala na rizikovým až do teraz... (Bola som ešte v tej 7dnovej lehote)
Vraj mám ísť na materskú ešte tento rok aby mi to teda počítali z minulého zamestnania... Kedy mam ísť na materskú keď mm termín 28.1.2015 a teda ako to je s papierovackami? Ja vôbec nemám šajnu. To doktor tam vypisuje na papiere od koho mi pôjde materská alebo na úrade alebo ako co? Prepáč ale ja neviem.. Som prvorodicka a hneď takáto situácia... Neviem co s papiermi, kde komu, co, koho majú kde napísať...

miku1
19. nov 2014

@ferino2012 Ja som ti včera odpisovala do správy, neprišlo ti to???

miku1
19. nov 2014

@ferino2012 Ak nemáš v novej práci odpracovaných 90 dní a viac, čo podľa dátumov nemáš, nakoľko si po 77 dňoch ako píšeš išla na PN, tak ti materskú budú rátať z príjmu zo starej práce z roku 2013. Z novej roboty by ti rátali materskú vtedy, ak by si tam odpracovala viac ako tých 90 dní, tak ako ti povedala aj pani na úrade, alebo ako ti písala aj @gapa a @dena1973. Keďže rodíš v januári, na materskú nastupuješ 6 týždňov pred pôrodom, tj. ešte v decembri. Doktor ti dá papier, ktorý ti v práci potvrdia ohľadom príjmu, a ten pošlú do sociálnej poisťovne, kde ti príde výmer o výške tvojej materskej. V tehotenskej knižke by si mala mať napísaný presný dátum nástupu na materskú.

gapa
19. nov 2014

@ferino2012 ak ti lekár napíše do žiadosti o materské termín 28.1.2015 a netrvá ti nem.poistenie, tak nástup na md je presne 6týž. pred termínom!!!! pozor ani o den skôr, aj ked si na pn až do požiadania o materské!!!! čo vychádza na 17.12.20014 ak dobre rátam. Nezabudni si potom vybaviť zdr.poistenie (možno treba doklad o poberaní nemocenského zo soc.poistovne, potom následne o materskom, asi stačí aj rozhodnutie o priznaní materskeho najskôr), do 45dní od pôrodu si daj prihlášku na soc.poistovnu, aby za teba štát platil dôch.poistenie (nedá sa vybaviť spätne a odporúčam si urobiť kopiu prihlášky a na nu dať potvrdiť pečiatkou dátum prevzatia a odložiť k zápočtovým listom do dôchodku, aj odhlášku máš povinnnost podať sama)

ferino2012
autor
19. nov 2014

@miku1 ale ved ja som nezamestnaná. Tak do akej prace to mam zaniesť?

gapa
19. nov 2014

@ferino2012 zdravotné do svojej zdr.poistovne, prihlášku na dôch.poistovne do soc.poistovne podla tvojho bydliska a žiadost o materske do soc.poistovne podla tvojho posledného zamestnávatela a daj si na kopiu potvrdiť prevzatie všetkého radšej.

miku1
20. nov 2014

@ferino2012 Ja som ti odpisovala na to, čo si mi dala do správy, tam si nepísala, že si nezamestnaná, len že si tam robila do 16.6. a od 17.6. si išla na PN. Tak potom postupuj tak, ako ti píše @gapa.

julichen
20. nov 2014

ahoj momentalne som nezamestnana chcem sa len poradit nie som tehotna, ale kedy je najlepsie ist na matersku s tym, ze najlepsie je mat odrobene 2 roky bez prestavky alebo menenia zamestnavatela a platit si este nejake poistenie, alebo radsej teraz ked som na urade si platit dobrovolne asi nemocenske poistenie prosim poradte mi dakujeemmm

ferino2012
autor
20. nov 2014

@miku1
No Hej oni mi dali 16 teho výpoveď tak som v tej sedem dňovej lehote isla na marodkou. .. 🙂

dena1973
20. nov 2014

@ferino2012 Ak budeš dodržiavať postup, ktorý ti napísala gapa, tak bude všetko v poriadku....
Ináč ti k tvojmu prípadu zrejme nikto nič nové nenapíše....Ja som ti tiež odpovedala niečo na adresu na to čo si sa pýtala...

draik
20. nov 2014

@julichen
Popri zamestnaní už nie je možné platiť si dobrovoľné nemocenské. Ak neviete, kedy budete tehotná, tak sa neoplatí platiť dobrovoľné poistenie, ktoré sa navyše nedá platiť samostatne, ale len v balíku.

julichen
20. nov 2014

@draik ten balik ako znie potrebujem to vediet

evittam
21. nov 2014

@julichen Nič v zlom, ale v 3 temách píšeš úplne niečo iné, v jednej že si tehotná v cca 5.mesiaci a máš odrobené 6 mesiacov, v druhej, že tiež si tehotná a máš odrobené skoro 2 roky a tu tvrdíš že nie si tehotná. Tak sa buď spýtaj po pravde čo vlastne chceš alebo nezavádzaj.....A ten balík je o tom, že musíš platiť do SP všetko nie len NP.

julichen
22. nov 2014

@evittam pardon pytala som sa a informovala, lebo neviem ako toto chodi

evittam
23. nov 2014

@julichen Tak ak chces presnr info,musis aj napisat o sebe presne info.

dena1973
23. nov 2014

@julichen Nevieš ako to tu chodí?????? Tak asi tak, že každý sa pýta na konkrétnu vec a vtedy sa dá aj konkrétne odpovedať. Ináč sa poradiť nedá. Ak dáš chaotickú otázku, tak nečakaj na ňu konkrétnu odpoveď.....pýtaj sa konkrétne...... 😒

smile31
24. nov 2014

Ahojte kočky... potrebovala by som poradiť ohľadne materskej dovolenky,,, od 01.11.2013 - 31.7.2014 som pracovala normálne ako zamestnanec čím som splnila podmienku byt nemocensky poistená min 270 dní.... od 01.7.2014- sucastnost pracujem ale ako szco, zistovala som si ze vyska mojej materskej bude pocitana z príjmu zo zamestnania a nie zo szco... ale priatel už vyse roka pracuje na zivnost... od septembra mu vznikla povinnost platit nemocenske poistenie do soc. poistovne a chcela som sa spýtat, že ak by sme sa rozhodli , že by šiel on na matersku z coho sa mu bude pocítať?... Musí splniť tiež podmienku 270 dni nemocenskeho poistenia? ale je mozne ze ked mu tato povinnost uz vznikla ze mu budu brat teda prijem od 01.01.2014-31.12.2014 teda danove priznanie z tohto roka? ďakujem

vervaka
27. nov 2014

Ahoj, chcela by som sa spýtať, že keď mi zamietli žiadosť o materskú (mám odrobených 263 dní :/ ) ako sa to ďalej rieši? niekde som čítala niečo o odrobených 90ti dňoch a že aj vtedy mám na niečo nárok, len nevyznám sa v tom.
Ďakujem za odpoveď (-:

dena1973
27. nov 2014

@vervaka
Ak si už nastúpila na materské (podala si žiadosť o materské na SP) a dostala si už rozhodnutie, že ti na materské nevzniká nárok, tak sa už nedá nič robiť. Všetko sa možno dalo riešiť ešte pred nástupom na materské. Po nástupe sa už nedá robiť nič. V takom prípade máš nárok na RP z ÚPSVaR od narodenia dieťaťa.

kika1441
10. dec 2014

Ahojte vsetci.
Prosim o radu a pomoc.
od roku 2011 - jun 2013 som pracovala na TPP - doba urcita.
Od jula 2013 som poberala matersku s prvym dietatom.
V juni 2013 mi zmluva koncila. Momentalne poberam rodicak.
Zmluvu uz nemam, t. j. som nezamestnana v TPP (ale mam nieco z brigad - ze roznasam reklamu). Momentalne som v 10tt, termin porodu jun 2015 - je mozne ze by som mohla nieco dostat? Vdaka za rady. Uz som z toho dost nestastna. Vdaka.

majusqa77
10. dec 2014

@kika1441 ako mas vedene tie brigady? ak sa ti z nich neplati nemocenske poistenie, nemas narok na matersku

dena1973
10. dec 2014

@kika1441 Ak si zamestnaná (z tých brigád) na dohodu s pravidelným príjmom, tak by si mala byť aj nemocensky poistená v sociálnej poisťovni. Vtedy by si mala mať nárok na materské. Ak nemocensky poistená nie si, tak nárok ti vznikne na rodičovský príspevok od narodenia dieťaťa z ÚPSVaR. Či si alebo nie si nemocensky poistená si môžeš zistiť na najbližšej pobočke sociálnej poisťovne...

evittam
10. dec 2014

@majusqa77 Dnes sa už z každej legálne vedenej dohody platí sociálne aj zdravotné poistenie. Okrem dohody o brig.práci študenta - a to sa tie týka iba jednej ak ich má viac tak z tých ostatných sa už tiež odvádza. 😉

denisafono
10. dec 2014

@ferino2012 podla mna takto, lekar ti vypise ziadost na materske, podla mna by ti mal napisat den nastupu na MD 8tyzdnov pred terminom porodu podla MS ak sa s nim nedohodnes inak. Moze ak chce napisat termin porodu aj o 7dni skor aby si isla skor. Ten papier odnesies na socialku podla miesta prislusnosti, cize podla trvaleho pobytu. Tam sa hned opytaj ci mas narok na Materske zo soc. poistovni, hned sa teta pozrie do PC a mala by to vediet. No kedze tato tema je uz z davnejsim datumom tak by si to mala uz mat. Ja som mala termin porodu 3.7.2012. Ale kedze som chcela ist na MD 15.5.2012 tak musel na ziadost napisat predpokladany datum porodu 28.6.2012 aby to bolo tych 6 tyzdnov pred. Mala som 2 ziadosti o materske lebo ja som si platila aj dobrovolne nemocenske takze jeden papier som si sama odniesla na socialku a druhy do prace-oni to poslali dalej. Potom mi prislo 1 rozhodnutie a suma na ktoru som mala narok.

majusqa77
10. dec 2014

@evittam no len ked roznasa reklamu to moze mat aj ak dohodu s nepravidelnym prijmom... ..ak sa nemylim, tam sa myslim odvody na socialku neplatia