Práca počas poberania rodičovského príspevku

lenkapp
23. nov 2012

Ahojte.Som doma so synom (v januari bude mat 2 roky) poberam rodicovsky prispevok.Dnes som bola na jednom pohovore a chcem sa opytat ze ak ma vezmu do prace na TPP alebo skrateny ci mi zanikne rodicovsky prispevok alebo nie..alebo ako to je..dakujem za rady

rena003
23. nov 2012

pokial viem mal by ti ostať príspevok do veku 3 rokov dietata či si v prác alebo doma, aj ja sa chystám od januára tak som si to zistovala a takto mi to bolo povedané. 🙂

muckopucko
23. nov 2012

áno, je to pravda, ak vláda zase niečo nezmení, rodičovský nemá vplyv na pracovný pomer, ostáva Ti vyplácaný až do 3 rokov veku dieťaťa. 😵

la_bambulka
23. nov 2012

ahoj. Ja už pracujem (synček ma 1,5) a tiež poberám aj rodičovský. Ten Ti budú vyplácať do 3 rokov veku dieťaťa, či pracuješ alebo nie. Keď nastúpiš do práce asi by bolo dobré, keby si sa zastavila v sociálnej poisťovni a tam to oznámila, aby za Teba neplatil (myslím, že dôchodkové poistenie) aj štát aj zamestnávateľ. Ja som oznamovala len toto jediné.

liz_lemon
23. nov 2012

@lenkapp ak by si dala dieta do sukromnej skolky, stat by ti mohol vyplacat miesto RP, prispevok na starostlivost vo vyske 230 E

lenkapp
autor
23. nov 2012

Takze mozem pracovat aj poberat...a nie je problem ze o syna sa mi bude starat mama?..ze ci nahodou nie je nejaka podmienka ze mozem robit aj poberat RP ale musim ho dat do jasli/skolky

rainbow0508
23. nov 2012

Presne ako pise @la_bambulka ostane ti....len treba ist na socialku nahlasit, aby bol poriadok v odvodoch...
a tych 230 eciek by ti vyplacali len v pripade, ak by osoba, ktora ti opatruje maleho, mala na to zivnost...inak ti plati stat len rodicak...a problem nie je, ak ti ho varuje mama...to je najlepsie at niekoho z rodiny

tistik
5. dec 2012

práve som sa chcela aj ja na niečo podobné opýtať, ale vo vašich príspevkoch som našla presne to čo potrebujem vedieť. takže ak to len zhrniem na ujasnenie a potvrdenie veci. Som na RD a idem pracovať na TPP , bude mi vyplácaný aj rodičnovský príspevok aj výplata od zamestnávateľa. Dieťatko nastupuje do škôlky, ale mesačné náklady sú do 40,-E, takže sa mi viac oplatí ponechať si ten rodičovský príspevok. Po nástupe do zamestnania sa zastavím na Sociálnej poisťovni a odhlásim dôchodkové. Nikde nič viac. OK?

jard
20. dec 2012

Ja sa chcem spýtať, či mamička, ktorá poberá rodičovský príspevok , podpisuje so zamestnávateľom pracovnú dohodu alebo pracovnú zmluvu?

adulienka1022
20. dec 2012

aj ja by som sa rada spýtala,ak mi niekto vie poradiť.Do kedy sa poberá RP(rodičovský príspevok)? Presne do toho dňa kedy moje dieťatko dovrší presne 3.rôčky alebo bude to skôr???.Malinký by mal od 1.mája nastúpiť do škôlky a 3.rôčky bude mať až 25.mája 😉 a ešte k tomu teda ja by som mala reálne nastúpiť do zamestania od 26.mája ???

ďakujem za všetky užitočné rady 🙂

armica152
20. dec 2012

áno Aďka, ty by si mala nastúpiť do zamestnania od 26 mája. Rodičovský budeš mať za celý mesiac máj- kompletný.

gapa
20. dec 2012

@adulienka1022
súhlasím s armica, za máj dostaneš v júni vyplatený plný RP. Treba sa potom odhlásiť z dôch.poistenia štátom v soc.poistovni a overiť v zdr.poistovni pre istotu, či máš správne nahlásené poberanie rodič.príspevku (má to povinnost po novom mamička sama nahlasovať, no bovykle to robia zo zotrvačnosti mzdárky, no treba overiť, ak maminy nastúpia do práce skôr, ako dieťa dovrši 3roky, teda ak súbežne pracujú a aj poberajú RP, to by mali byť v zdravot. poistovni počas doby tohto súbehu poistené zdravotne aj štátom a aj ako zamestnanci)

a teraz od 1.1.2013 aj v čase práce na dohodu vzniká dôch.poistenie zamestnanca, tak na to bacha! Som zvedavá, ako sa k tomu budde stavať soc.poistovna, ak sa mamičky neodhlásia z dôch.poistenia štátom.

korcecka
27. jún 2013

Od 1. júla 2013 nastupujem do práce , môj syn bude mať 29 mesiacov, môžem poberať RP, aj keď syna budem dávať do štátnej škôlky, alebo ho musí opatrovať niekto iný. Ďakujem

uglybetty1234
12. nov 2013

AHojte, nemáte niekto info ohľadom roku 2013, prechod 2014. TIež sa cyhstám do práce a márne pátram, že či mi ostane rodičovský príspevok do troch rokov veku deťaťa. ďakujem za odpoveď.

beatkab25
12. nov 2013

@uglybetty1234 ostane ti RP aj popri praci, mam to overene

klara195
14. nov 2013

Ahojte, no ja mam taky podobny problem. Ja som na RP ale obe moje deticky uz chodia do statnej skolky, dcera ma 2,5roka a syn 4 roky. RP mi konci v marci 2014. Kedze sa mi nedari najst si pracu na TPP, zobrala som aspon brigadu na mesiac na dohodu. Tiez mi povedali ze treba len zaniest papier o vykonani dohody na socialku a viac uz nic. Teda je uplne jedno kolko za ten mesiac zarobim? Nezoberu mi RP? Dakujeme

ildiko222
6. dec 2013

Baby poraďte mi.Som druhy krát na rodičovskej dovolenke,a dnes som sa chcela ísť odhlásit zo socislnej poisťovne.a mi povedali ze nie som ani nahlasena.neviem ako je to mozne,takze 4.roky mi nebudú zaratané do dôchodku.co ma mrzí. ☹ Mate niekto ten istý problém?

miruska1111
28. máj 2014

Ahojte, chcela by som sa spytat, som na rodicovskej dovolenke, synček ma dva rocky a chcela by som sa zamestnat, ale som vedena ako zamestnanec u sukromnika na polovicny uvezok, lenze tam ma nezoberu :(, mozem mat este jednu zmluvu od druheho zamestnavatela?Vobec neviem co mam spravit.Vopred dakujem za kazdu radu.

marianka19
1. júl 2014

Potrebujem poradiť, poberám rodičovský príspevok, dcérka bude mať 1,5 r. a ešte mi trvá pracovný pomer u pôvodného zamestnavatela, no chcela by som sa zamestnať u iného zamestnavatela. Neviem či môžem uzatvoriť nový prac. pomer, teda ešte počas materskej dovolenky. Prosím poradťe mi.

zuzana2706
2. sep 2014

Moze. Mi niekto poradit? Skoncila mi materska dna 29.8.2014 ale budem si cely september a aj polovicu oktobra cerpat staru dovolenku. V tlacive na rodicovsky prispevok je ze od kedy si uplatnujem cerpanie rodicovnskeho prispevku. Je to od 30.8.2014? Prosim poradte!!!! Aj pocas septembra a oktobra ked si budem cerpat dovolenku mam narok na rodicovsky prispevok?

friends
8. sep 2014

@zuzana2706 ahoj kym si budes cerpat dovolenku budes dostavat plat, rodicovsky uz nie.

zuzana2706
9. sep 2014

Bola som na upsvar a vraveli mi ze rodicovsku dostanem aj ked si cerpam dovolenku. Rodicovska ostava ci robis alebo nerobis. A ak robis a cerpas si dovolenku nic ti nevezmu.

andrea1165
21. okt 2014

Caute baby poradte my poberam Rodic. prispevok do 3.5 2014 som stale zamestnana ale mam moznost nastupit od marca t.j. 1.3.2014 do druhej roboty doCeskej republiky mozem pracovat aj dostavat RP v Ceskej repulike aj ked mam PP na Slovensku a este ak ci mozem dat vypoved u slovenskeho zamestnavatela pocas doby trvania rodicovskej lebo mam trojmesacnu vypoved lehotu pracujem viac nez 5 rokov.

map0007
4. feb 2015

Môžem sa opýtať dievčat. AK som na rodičovskej a šla by som do práce, teda späť do pôvodného zamestnania Lidl, môžem robiť aj víkendy. Či vtedy musím byť doma s dieťaťom, keď škôlky cez víkend sú zavretéa nemám kde nechať dieťa. Ďakujem.

liwuska
7. apr 2015

ahojte baby,chcem sa opytat ze aj ma mala v maji dva romy a chcem nastupit znova do prace ci budem dalej boberat rodic.prispevok.moc vam dakujem

dena1973
7. apr 2015

@liwuska Narok na rodicovsky prispevok vznika do 3 r. veku dietata a mozes a pracovat...

liwuska
7. apr 2015

@dena1973 aj ttp?bo mi hovaria ze nie len na dohodu a druhy ze hej tak nevia 🙂

dena1973
7. apr 2015

@liwuska V tom nie je rozdiel....mozes aj na dohodu aj na TPP. Narok na RP je do 3 rokov veku dietata.

liwuska
7. apr 2015

🙂 este raz moc dakujem

dena1973
8. apr 2015

@liwuska nie je zaco...

cvoky8
9. apr 2015

@dena1973 Ahojte.. dievčence spýtam sa aj ja..takže moja manželka je lekár v nemocnici, kde sa slúžievajú služby, dcérka má 10mesiacov a tak by žena rada nastúpila aspoň na nejaké tie služby aby sa prilepšilo k rodičovskému. Stačí teda len ohlásiť sociálnej poistovnňi že (dôchodkové) poistenie opäť začína platiťi zamestnávateľ a že nemusí už štát? ostane jej aj tak rodičovký? pretože za nejaké tie služby by si zarobila len tak okolo 200-300euro. Netreba to na ur.soc.vecí a rodiny nahlasovať?